Sari la conținut
Forum Roportal
fire de praf

Unitatea de masura a sufletului

Postări Recomandate

Peste tot auzim cum ca nu ar conta atat de mult la un om aspectul fizic ci, mai degraba, sufletul si inteligenta.

Cu totii cum poate fi cuantificata inteligenta, cum se masoara, care e unitatea ei de masura, insa sufletul?

In ce se masoara sufletul? Ca doar nu-l avem cu totii la fel de bun si de mare.

:blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Frumos topic, cred ca merita o arie mai buna decat bla bla :)

 

Cred ca ar trebui sa existe un echilibru intre suflet, ratiune si logica. Nu neparat sa fie egale, dar sa aibe valori apropiate. Pentru ca daca nu sunt, la un moment dat detinatorul lor va claca.

Apoi sufletul ar trebui sa fie produsul intre o constanta ( pe care o avem toti,ipotetic) si o variabila ( in functie de unicitatea fiecaruia).

Unitati de masura :

-Joules, pentru ca sufletul e energie

- Newton, pentru ca sufletul e o forta

- Kg, pentru ca sufletul are masa

si lista poate continua, pentru ca sufletul are si magnetism, si inductie electrica si multe altele. Mai bine intrebam fizicienii.:roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, e un subiect prea frumos pt. Bla bla. Nici la Dragoste nu l-as posta, acolo se vorbeste numai la sto, in marea majoritate a timpului, si userii de gen masculin si cei de gen feminin nu fac altceva decat sa-si infoaie muschii, ca sa arate cine-i mai tare. L-as vedea potrivit la filozofie. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu o sa fie niciodata o formula pt a masura sufletul. acelasi suflet - poate avea diferite ''puncte pe scala'' - vazut de persoane diferite. indivizi diferiti cu note diferite pt acelasi suflet, so tptul se reduce la cum suntem noi de fapt. o sa ne placa aia de-s ca noi, si-o sa ne dispaca cei ce nu-s ca noi. al dreaq cerc, tot la NOI revenim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apoi sufletul ar trebui sa fie produsul intre o constanta ( pe care o avem toti,ipotetic) si o variabila ( in functie de unicitatea fiecaruia).

Unitati de masura :

-Joules, pentru ca sufletul e energie

- Newton, pentru ca sufletul e o forta

- Kg, pentru ca sufletul are masa

si lista poate continua, pentru ca sufletul are si magnetism, si inductie electrica si multe altele. Mai bine intrebam fizicienii.:roll:

Hmmm... trebuie sa gasim o definitie, o relatie din care sa poate fi scoasa unitatea aceea de masura. Stii, cum e la inteligenta, unde iq-ul este raportul dintre varsta mentala si varsta reala. Daca ar fi sa luam doua repere deja cunoscute si definite de catre stiinta, si sa facem o relatie matematica intre ele pentru a cunatifica sufletul, care ar fi acele repere si care ar fi respectiva relatie matematica?

Sau s-ar putea sa fie nevoie de formule care sa cuantifice diferiti parametri ai sufletului?

:think:

Ma duc sa-mi intind rufele, ca mi-a ieist masina de spalat si ma depaseste situatia. :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se masoara in gradul de impacare cu sine(si seninatatea aferenta, plus dispozitia oarecum vesela) al unei persoane coroborat cu deschiderea si atitudinea pozitiva fata de cei din jur... I think :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se masoara in gradul de impacare cu sine(si seninatatea aferenta, plus dispozitia oarecum vesela) al unei persoane coroborat cu deschiderea si atitudinea pozitiva fata de cei din jur... I think :pardon:

N-am inteles nimic. :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×