Sari la conținut
Forum Roportal
6834728

Viitorul meu profesional

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Poate ca multi liceeni sunt in aceasta situatie, dar prefera sa o ignore spunand ca "mai e timp".Sunt clasa a 11-a,si nu stiu exact ce facultate voi urma,din simplul fapt ca nu cunosc exact "posibilitatile" din Romania.

Mi s-a spus ca o anumita profesie nu e respectata aici, ca pentru o alta se gasesc greu locuri de munca libere etc. , motiv pentru care am ajuns mai nedumerit decat eram!

Fara sa luam neaparat in considerare capacitatea si aptitudinile mele, as dori sa imi spuneti, din ceea ce cunoasteti, care ar fi cea mai eficienta alegere, sau ce ati alege voi si din ce motive, din lista urmatoare?

-Psihologie

-Filosofie

-Ceva legat de chimie,aplicatii in ramuri inrudite cu bio/medicina

-Arte-Foto/video,prelucrare computerizata a imaginii

 

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu te gandi la profit ci la pasiune . Sau chiar la explorare . Cerceteaza . Vorbeste cu studenti deja in ariile vizate . Gandeste te ce timp iti vei aloca . Ce limbi straine stii ? Aptitudinile tale iti pot oferi sansa la o bursa in afara ? Ai putea intra la buget la noi ? Esti o fire solitara sau sociabila ? Esti o fire deschisa pentru nou ? Poti apela la un consilier profesional

 

 

Psihologie

-Filosofie

-Ceva legat de chimie,aplicatii in ramuri inrudite cu bio/medicina

-Arte-Foto/video,prelucrare computerizata a imaginii

 

Psihologia presupune o investitie constanta in workshop-uri seminarii si avize in cadrul Colegiului Psihologilor , necesita sa faci tu terapie indiferent ca ai de gand sa fii terapeut sau nu . Ca faci o facultate , un curs de formare si atat nu te face profesionist

 

Filosofia - sa faci un doctorat , sa iti iei un pfa si sa imbini elemente filosofice in cadrul unor seminarii interactive

 

Bio chimie = recomand sa emigrezi

 

Arte e o concurenta acerba , ai nevoie si aici de investitii in aparatura si seminarii , investitii in a calatori in afara orasului tau , limbi straine fluente

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fără să le luăm pe astea în considerare, înseamnă să punem carul înaintea boilor. :tease:

 

Alegerea unei profesii tocmai de la asta pleacă, de la capacitatea şi aptitudinile persoanei. Dacă nu le luăm pe astea în considerare, fă-te judecător, că acolo e loc de cele mai mari şpăgi cu cel mai mic efort.

Esti absurd.Din moment ce am prezentat acea lista, inseamna ca am potential mare la toate cele patru puncte din lista.Am precizat faptul ca nu trebuie sa luati in seama aptitudinile mele, tocmai pentru a nu aparea un raspuns ca al tau,sau unul asemanator cu :"Te duci unde esti mai bun", etc. , si pentru ca ceea ce vreau sa aflu, e in functie de posibilitatile din tara asta.In rest, sunt si eu capabil sa corelez inclinatiile mele cu ce voi face.

Editat de Vizitator

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La noi in tara:

-Psihologie - seminarii platite, dupa ce iti iei doctorat in asa ceva, coaching, RU, slujbe de mizerie la stat daca nu gasesti ceva la privat, cabinat particular in Bucuresti/Cluj(restul de orase nu au suficienti bogati bolnavi la cap ca sa-ti asigure traiul)

-Filosofie - n-ai nicio sansa sa traiesti din filosofie

-Ceva legat de chimie,aplicatii in ramuri inrudite cu bio/medicina - Sorry, iti zic pe de-a dreptul: U.S.A. sau Bundesrepublik Deutschland

-Arte-Foto/video,prelucrare computerizata a imaginii - foto/video la nunti la tigani, la ziare sau... iti deschizi studio foto, dar tre sa ai multi prieteni bogati ca acel studio sa functioneze(adica sa mananci si tu o paine de pe urma lui)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da munca nu-ti place?

inginer?

arhitect?

medic?

e?

sunt meserii din care poti oriunde in lume sa traiesti.

 

numa filozofii aveti in cap. mama ta ce zice, puiule?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bio chimie = recomand sa emigrezi

-Ceva legat de chimie,aplicatii in ramuri inrudite cu bio/medicina - Sorry, iti zic pe de-a dreptul: U.S.A. sau Bundesrepublik Deutschland

Sa inteleg ca sunt sanse mici la noi in tara pentru a lucra in acest domeniu?Aici intra si analiza de laborator in spitale si chestii legate de asta...nu stiu...

 

 

La psihologie/filosofie/chimie....nu se poate lucra si ca profesor?Aici cum stau lucrurile,in legatura cu invatamantul?

 

da munca nu-ti place?

:crazy:

mama ta ce zice, puiule?

Ce zice si tata..

 

-Arte-Foto/video,prelucrare computerizata a imaginii - foto/video la nunti la tigani, la ziare sau... iti deschizi studio foto, dar tre sa ai multi prieteni bogati ca acel studio sa functioneze(adica sa mananci si tu o paine de pe urma lui)

Chestia cu nunti si botezuri ar fi un cosmar, pentru ca eu imi imaginez ceva strict orientat spre arta, nu sa fotografiez o mireasa beata lungita pe o masa. :blink: In general nu suport evenimentele astea.

 

Nu exista studiouri care angajeaza?..sau...spre exemplu stiu sa utilizez photoshop-ul complet si as putea lucra pentru prelucrare....

Editat de Vizitator

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti absurd.Din moment ce am prezentat acea lista, inseamna ca am potential mare la toate cele patru puncte din lista.

Cel puţin pentru Psihologie, n-ai. Pentru Psihologie trebuie vocaţie, iar dacă ai avea asemenea vocaţie, nu ai începe o replică pe forum în acest mod. Iar ca argumentaţie logică, afirmaţia ta de mai sus e non sequitur. Pentru Psihologie, ai nevoie şi de Logică, iar principiile de bază ale acesteia ar trebui să le simţi, încă înainte de a le afla prin învăţare, dacă ai fi avut vocaţie. Ceea ce nu pare să fie cazul, din câte se vede.

 

..spre exemplu stiu sa utilizez photoshop-ul complet si as putea lucra pentru prelucrare....

Asta nu e artă, e mai degrabă ştiinţă. Eu ştiu să utilizez Illustrator-ul mai bine decât utilizezi tu Photoshop-ul, se pune ? :tease:

 

Acum serios, ştii poza aceea creată de John Corkery în Corel Draw 8 cu Hedy Lamarr ? Aia înseamnă artă, să desenezi aşa ceva în Corel Draw sau în Adobe Illustrator.

 

ftp://ftp.sybex.com/2520/2520colorD.pdf

 

Prelucrarea în Photoshop nu e artă. Dacă ai putea sugera funcţii noi pentru Photoshop, pe care Adobe să le includă în ediţiile viitoare, asta ar însemna că ai potenţial, într-adevăr.

 

Dacă te consideri ca având vocaţie în domeniu, fă câteva sute de fotografii pe cont propriu şi vezi dacă ţi le publică cineva în vest. Prelucrate în Photoshop sau nu.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cel puţin pentru Psihologie, n-ai. Pentru Psihologie trebuie vocaţie, iar dacă ai avea asemenea vocaţie, nu ai începe o replică pe forum în acest mod. Iar ca argumentaţie logică, afirmaţia ta de mai sus e non sequitur. Pentru Psihologie, ai nevoie şi de Logică, iar principiile de bază ale acesteia ar trebui să le simţi, încă înainte de a le afla prin învăţare, dacă ai fi avut vocaţie. Ceea ce nu pare să fie cazul, din câte se vede.

Ce bine ar fi daca orice formular ar fi alcatuit doar dintr-o intrebare.Nu stiu de ce toti se grabesc in halul asta.

Cu toate astea, imi pastrez parerea despre mine.

 

Vechea problema cu etica.

 

Asta nu e artă, e mai degrabă ştiinţă. Eu ştiu să utilizez Illustrator-ul mai bine decât utilizezi tu Photoshop-ul, se pune ? :tease:

 

Acum serios, ştii poza aceea creată de John Corkery în Corel Draw 8 cu Hedy Lamarr ? Aia înseamnă artă, să desenezi aşa ceva în Corel Draw sau în Adobe Illustrator.

 

ftp://ftp.sybex.com/2520/2520colorD.pdf

Trebuie sa recunosc,nu stiu nimic in Illustrator.Dar consider ca pictez foarte bine, si de ce sa nu reusesc si in pictura "digitala"?In afara de faţă, restul mi se pare superficial in acea imagine.Poate ca nu este asa usor in Corel Draw.Nu am habar.Am sa incerc sa invat.

Dacă ai putea sugera funcţii noi pentru Photoshop, pe care Adobe să le includă în ediţiile viitoare, asta ar însemna că ai potenţial, într-adevăr.

Ai mare dreptate.Si eu mi-am pus odata problema asa,gandindu-ma la faptul ca acolo multe sunt "predefinite".Dar mai mult ca sigur nu e vorba de, probabil simplele prelucrari la care te gandesti tu.

Dacă te consideri ca având vocaţie în domeniu, fă câteva sute de fotografii pe cont propriu şi vezi dacă ţi le publică cineva în vest. Prelucrate în Photoshop sau nu.

Voi uploada dupa ce imi restabilesc conexiunea la internet, cateva in acest forum.Poate te lamuresti.Nu sunt de o calitate extraordinara(tehnic vorbind), pentru ca multe sunt facute cu un simplu si mediocru aparat foto,dar au mesaj artistic.

Editat de Vizitator

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In afara de faţă, restul mi se pare superficial in acea imagine. Poate ca nu este asa usor in Corel Draw.Nu am habar.Am sa incerc sa invat.

Nu cred că înţelegi ideea de grafică vectorială.

 

Atât faţa, cât şi ceea ce ţi s-a părut ţie superficial în acea imagine reprezintă în esenţă nişte formule matematice. Asta fac Adobe Illustrator şi Corel Draw.

 

Atunci când pictezi, faci grafică bitmap şi nu-ţi pui problema să descrii prin formule matematice ceea ce pictezi. Grafica vectorială înseamnă exact contrariul, înseamnă să ai mereu în minte o viziune a ceea ce trebuie să iasă, atunci când programul foloseşte respectivele expresii matematice.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×