Sari la conținut
Forum Roportal
S.R.

"Rrom","Tigan" sau "Roma" ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ce rromii insista sa nu fie denumiti tigani ? De ce, iarasi, unii n-au nimic impotriva, ci chiar sunt oarecum mandri sa fie tigani((chiar amici ai mei, mai inchisi la culoare) ?

E buna decizia parlamentului de a le pastra denumirea de "rromi" ? Strainii am vazut ca ii denumesc Roma pe tiganii veniti din Romania...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tiganii vor sa fie considerati romi pentru ca acest termen induce confuzie . In toata istoria moderna si contemporana a Romaniei ei au fost considerati tigani . In toata comunitatea europeana termenul analog este similar cu cel de tigan nu de rom . Tiganii nu au nimic de a face cu Roma ....

Numele de tigan (zingari”, „tsigans”, „Zigeuner”, „cigani”, „cikani” în alte limbi) provine din grecescul "athinganoi", (tradus: "a nu se atinge")

Editat de VEMANS
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In cazul acesta ,sa-i numesca romi sau oricum ar dori ei,comunitatea europeana sau mai bine mondiala ,dupa care o sa le zicem si noi romi.Pana atunci le zicem tigani pentru ca asta sunt.

Dar cine stie,poate ar trebui sa-i numim frantzi sau britanitzi.De ce romi neaparat ?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine.Inainte sa ne pretinda noua sa nu-i numim tigani,sa interzica Uniunea in toate tarile ,denumirile ce reprezinta traducerea pentru tigan si derivatele.Sa fie statutat romul.Daca nu pot face asta ,atunci eu raman la propunerile mele.Frantzi sau britanitzi.Daca nici asa ,atunci sa-i lasam tigani si romul sa-l bem !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Curios cum de n-am cunoscut niciun tigan care sa vrea sa il denumesc "rom". El zicea ca e tigan, eu ii ziceam "salut, tigane" si el era ok cu asta, daca ii ziceam rom se uita stramb la mine, sau il apuca rasul. Pentru tiganul obisnuit se pare ca denumirea de rom e un fel de "hai ia-ma la misto".

Cat despre Europa... ei bine, europenii sunt ipocr... diplomati :o: Atat timp cat Romania se duce la Europa cu fata in pamant si in genunchi, de ce ne-ar trata altfel ? S-a demonstrat ca liderii nostri sunt diletanti pusi pe capatuiala, ca poporul nostru se comporta ca si cum ar fi inrobit, adica accepta orice, deci de ce ne-ar trata altfel ? Normal ca ne baga pe gat ce doresc ei, ca venim flamanzi si cu gura deschisa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×