Jump to content
Forum Roportal
S.R.

Despre MLM si Amway

Rate this topic

Recommended Posts

"sa-i spui si upline-ului tau(sau care te-a pacalit) ca minte cu nesimtire, da?"

Amway, Avon, Oriflame si altele, multi-level marketing. Ati fost in asa ceva ? Cum a fost ? Ati castigat ceva ? Mult, putin ?

Stiu pe cineva care acum multi ani s-a bagat in asta si era sa albeasca din cauza stresului. La figurat, fireste.

In primul rand,ca distribuitor, trebuie sa ai incredere oarba in cei carora le vinzi produsele ca le vor si plati intr-o anumita perioada de timp. Daca nu, trebuie sa le platesti din buzunar. Unii te si evita un timp; suna-i, cauta-i etc. In timp, neincrederea, stresul si fugaritul conrtinuu al oamenilor dupa datorii te transforma intr-o persoana dezagreabila. Nu retin exact cat de mari erau castigurile, doar ca uneori au fost folosite partial sa acopere gaurile lasate de cei care nu plateau. Mai erau avantaje de genul mostrelor gratuite si accesului la produse mai ieftine, dar asta e un avantaj doar pentru cine e si interesat de produse.

Si eu sunt in situatia de a astepta pe toata lumea sa ma plateasca, uneori cu lunile. Dar daca treaba asta m-ar pune pe drumuri sa fac rost de produse si sa le distribui, m-ar face sa cheltui cu telefoanele, m-ar baga si in datorii cu alte persoane etc, m-as lasa de meserie.

Pentru cine sufera de anxietate, de pilda, in nici un caz nu e o optiune buna.

Edited by Finnian
  • Upvote 3

Stie careva pe cineva care chiar a facut bani din Amway ? Bani adica profit, dupa ce scade pretul produselor pe care le cumpara, seminariilor, casetelor, cartilor, cd-urilor and so on ?

Stie careva pe cineva care chiar a facut bani din Amway ? Bani adica profit, dupa ce scade pretul produselor pe care le cumpara, seminariilor, casetelor, cartilor, cd-urilor and so on ?

teoretic faci bani ........

dar eu cred ca e ca si febra aurului in america

numai 2 la 100 sau inbogatit !

:)

Teoretic. Eu insa caut oameni care au facut bani practic din asa ceva. Din Avon stiu ca s-ar scoate ceva banuti, dar foarte slab, diferenta e ca Avon nu-ti baga pe gat materiale motivationale.

Ca tot se vorbeste despre firme piramidale,stiti ceva despre Lyoness?Eu am auzit zilele trecute dar nu am inteles prea bine cum functioneaza!

indiferent !

baza piramidei mereu ia mumu !

si varful ...

ganditiva ca multi level ..... asta

a fost inventat de Bill Gates !

deci vaputeti imagina care estescopul unei inveti de la omul ala !

Ce-ai papat azi, puiule? Ciuperci?

MLM nu se numeste joc piramidal, despre cel din urma e strict prin regulament sa discutam.

Au incercat cliente ale mele sa ma convinga de avantajele la Avon sau Oriflame dar as fi un punct mort in lant. Pai eu te intreb, vrei sa cumperi marfa, tu ma refuzi si-ti dau dreptate, pana la urma ma convingi tu pe mine. Deci eu reprezint falimentul curat.