Sari la conținut
Forum Roportal
Fernandaa

Terapia de cuplu sau infidelitate ?

Evaluează acest topic

Relatii in impas  

11 membri au votat

  1. 1. Ce alegeti ?

    • Terapia de cuplu
      8
    • Infidelitatea
      3


Postări Recomandate

Toate cuplurile trec prin perioade delicate. In astfel de momente, nu ar fi indicat ca partenerii sa apeleze la terapia de cuplu decat sa se orienteze spre infidelitate ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred că doar un partener care nu iubeşte se gândeşte să înşele.

Şi chiar ajunge să o facă. Nu cred în aiurelile gen ''nu mi-am dat seama, a fost o prostie'', sau ''am vrut să schimb ceva, totul era prea monoton'' sau '' oricum nu mai mergea''. Şi exemplele pot continua.

Cred că atunci când iubeşti mergi până în pânzele albe şi faci orice îţi stă în putinţă pentru a face relaţia aia se meargă. Până la urmă totul se rezumă la comunicare, care de cele mai multe ori lipseşte într-un cuplu.

Terapia poate ajuta şi-i poate apropia pe cei 2. Merită încercat.

Editat de diannaemma
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am colegi de serviciu care au facut terapie de cuplu si au ajuns...la divort.

Unul face singur de aproape un an. Sotia este indragostita de cineva virtual, i-a spus lui iar el care la randul lui a gresit candva ,face tot posibilul pentru a-si salva casnicia. Spune ca toata vina este a lui datorita faptului ca...cineva, candva, i-a luat mintile . Salvarea, sta in fiecare. Roata se invarte si invers. Mereu.

 

"terapia poate scoate la suprafata chestii urate."-ai perfecta dreptate, Amarena !

Editat de clouds
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred că doar un partener care nu iubeşte se g

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dar tot omul e acel care trebuie sa prelucreze si sa ...

dar poate fi utila

sa auda din gura altuia ce nu e ok si ce ....

dar sa te schimbi !? tot de tine apartine !

 

eu zic :

nu e intrebare de terapie

poate mai usor sa previ sa ajungi la terapie :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand nu-si doresc amandoi "vindecarea" terapia devine pierdere de timp si de bani.

Infidelitatea... pai cand ai necazuri acasa, iti mai creezi complicatii in plus, eu sunt contra.

As alege alta solutie.

Momentele delicate, daca-s doar momente, se trece prin ele cu calm si comunicare. Cand apare criza, cand nu mai exista iubire, ma rog, pacea si siguranta unei convietuiri comune pt AMANDOI, n-as mai sta. Sa-mi spuna un psiholog cum sa-l iubesc cand eu il destest sau cum sa ma intorc pe dos sa-i fiu pe plac lui, pe care nici nu-l mai pot respecta... la ce sens?

Terapiile ar fi mai constructive pt a invata omul cum sa treaca de esec... singur.

Deci sunt pro divort, in acest caz.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand nu-si doresc amandoi "vindecarea" terapia devine pierdere de timp si de bani.

Infidelitatea... pai cand ai necazuri acasa, iti mai creezi complicatii in plus, eu sunt contra.

As alege alta solutie.

Momentele delicate, daca-s doar momente, se trece prin ele cu calm si comunicare. Cand apare criza, cand nu mai exista iubire, ma rog, pacea si siguranta unei convietuiri comune pt AMANDOI, n-as mai sta. Sa-mi spuna un psiholog cum sa-l iubesc cand eu il destest sau cum sa ma intorc pe dos sa-i fiu pe plac lui, pe care nici nu-l mai pot respecta... la ce sens?

Terapiile ar fi mai constructive pt a invata omul cum sa treaca de esec... singur.

Deci sunt pro divort, in acest caz.

suna crud !

dar elogic

preventia trebuie facuta mai atent !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

suna crud !

dar elogic

preventia trebuie facuta mai atent !

Da, preventia conteaza...

Oare nu e mai crud sa traiesti zeci de ani alaturi de un om cu care nu ai prea multe in comun decat certurile, eventual si copii pe care-i terorizezi in scandaluri repetate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, preventia conteaza...

Oare nu e mai crud sa traiesti zeci de ani alaturi de un om cu care nu ai prea multe in comun decat certurile, eventual si copii pe care-i terorizezi in scandaluri repetate?

:blink:

pai da !!!

dar eu tot cu preventia .......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×