Sari la conținut
Forum Roportal
MihaiRolli

Trebuie sa ne casatorim, dar am aflat ca m-a inselat, AJUTOR

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hi. Am o relatie de aproximativ 5 ani si ne pregatim in sfarsit de casatorie, in octombrie. Ne iubim si ne dorim si un copil. Acum 1 an insa am trecut printr-o perioada mai nefasta, eu am fost afectat de 3 decese in familie, un faliment, 2 accidente si eram extrem de departe de a fi partenerul ideal. Iubita mea mi-a fost insa mereu alaturi, insa relatia se mai racise. Eu eram altul, neglijent, ce mai, nu eram un iubit adevarat. Apoi, prin efort comun timp de cateva luni, am repus-o pe picioare si azi, dupa 1 an, e totul bine din nou.

Am aflat insa din pura intamplare, ea uitandu-si mailul deschis si eu cautand ceva anume, un draft al unei scrisori scrisa in comun pentru cineva, ca in acea perioada cand ne racisem, iubita mea a avut un amant... am gasit o corespondenta salvata la drafturi... un fost coleg de facultate... vorbeau pe mess, a curtat-o intens,tipu era bun la asa ceva, dupa primul mess o zapacise, la al doilea l-a cautat ea deja, la sfarsitul corespondentei era terminata dupa el, dupa cateva zile erau in pat. Si un mesaj al ei, de dupa, ea sustine ca nu l-a trimis, e posibil, am gasit si unele catre mine netrimise de-a lungul anilor, in care e extaziata de a cea noapte..senzational...sublim... l-a dorit... i-a placut sa-l simta in ea topit... l-ar vrea iubitul de la miezul noptii...si multe altele...

dar si dezamagire la sfarsitul mesajului ca el o evita, nu-si doreste o relatie, ii e frica de ea... i-a dat un sms.... si totul pare ca se opreste aici. Au incetat relatia. Asa spune ea si o cred. Problema e ca de revelion l-a felicitat si i-a trimis smiley de love, ea spune, absolut nevinovat. Se vede din acel mesaj de felicitare ca nu-l vazuse de f mult timp. Problema e ca aventura ei s-a intamplat intr-o perioada cand aveam numai necazuri, ne vedeam totusi des, in exact acea zi ne-am vazut si am ajutat-o ziua cu ceva important... adevarul este ca ma simt ingrozitor, sfasiat, tradat. Am iertat-o, dar e ff greu sa uit. Am vb mult despre asta, ea spune ca a fost o ratacire, o prostie, e o idioata, o tampita ca s-a lasat "dusa", a fost greseala vietii ei, are un gust amar, a fost o proasta, m-a ranit ingrozitor, vrea sa fie cu mine, vrea s-o pot ierta, vrea casatorie, bebe. Se poarta cu enorma afectiune si chiar simt ca vrea sa fie bine. Sunt insa complet derutat, ce sa fac? mai pot avea incredere in ea? pot incepe cu ea o casnicie si sa fiu sigur ca nu se va repeta? Mi-a spus ca anul trecut nu m-a mai considerat iubit, ci doar prieten (intr-adevar, au fost luni in care nu a vrut sa facem dragoste, inainte si dupa aventura ei), ar fi vrut sa ne despartim, insa nu a vrut sa ma faca praf intr-o perioada cand imi mergea rau, ar fi vrut insa sa ramanem priteni si sa ma ajute... sfatuti-ma, va rog, CE SA FAC? O iubesc si o cred ca ma iubeste... Nu mai vb cu persoana respectiva si o cred ca nu mai vrea sa aiba de-a face cu el, probabil s-a simtit folosita, pacalita...ala i-a dat papucii dupa acea noapte...dar.. de revelion inca isi amintea cu placere...nu stiu ce sa fac... in octombrie vrem sa ne casatorim... s-o cred ca a fost un accident si nu se va mai repeta?

Editat de MihaiRolli

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pura intamplare i-ai citit mail-ul, right. Nu tot din pura intamplare ar fi fost mai bine sa il inchizi? Ia uite cate intrebari ai acum? Si cine crezi ca o sa iti raspunda? O sa iti mananci creierii tot gandindu-te la asta, iar daca prin absurd va casatoriti, nu o sa ratezi ocazia sa ii scoti ochii mai tarziu, la primul ei pas gresit. Si nu ma refer la un pas extraconjugal gresit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa faci ?

Cateva lucruri importante :

 

1. Cere sa fie inchis topicul asta - dupa cateva pagini de comentarii pe aici vei incepe sa urasti ... si pe ea si pe tine

 

2. Iesi de aici si foloseste-ti timpul si energia discutand in amanunt cu prietena ce anume s-a intamplat - SI DE CE - vei descoperi multe lucruri noi - si despre ea si , surprise, surprise, si (mai ales) despre tine

 

3. Ofera tot ce ai mai bun si mai flexibil - incearca sa intelegi dincolo de resentimente - e singura sperantza sa atingi o rezolutie de durata in timp

 

4. Bafta sa ai - multa - e nevoie

 

5. Nu pune orgoliul sef

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in octombrie vrem sa ne casatorim... s-o cred ca a fost un accident si nu se va mai repeta?

 

sunt sigur ca e dificil de inghitit o astfel de galusca, dar ar trebui sa fii constient ca nimic nu ti-a garantat faptul ca partenerul nu va calca in laturi. nimeni nu-ti poate garanta asa ceva in nici un moment, desi promisiuni se pot face. si daca nu se culca acum cu ala, s-ar fi putut intampla mai tarziu - la doi ani dupa casatorie sau la sapte. sau ti s-ar fi putut intampla tie.

 

important este sa vezi relatia nu ca pe ceva ce depinde doar de ce a facut tipa, ci si de ceea ce faci tu, adica de felul in care te-ai comportat.

 

in rest, discutati si vedeti daca ceea ce aveti impreuna este mai important decat greseala ei. daca raspunsul este da, atunci inseamna ca merita sa incerci ..dar decizia iti apartine.

Editat de lynxul_negru
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

cam repede a sarit in pat cu altul.

sincer, eu nu as mai avea incredere in ea...decat poate daca ar fi luptat mai mult cu tentatia inainte sa..o consume..cine stie, poate reusea sa ii reziste in final cu totul.

 

Nici tu nu vei mai avea veac incredere 100% in ea,decat dupa ce timpul iti va sedimenta real, carnal incredearea in puterea ei.. insa nimeni nu e sfant pe lumea asta. Fa-o sa inteleaga ca tentatii cu totii avem, insa unii mai si luptam cu ele de dragul celor din jur.

Vreti un copil, nu? ..Esti sigur ca e capabila sa sacrifice multe pentru el? ...pentru familia voastra, la bine si la rau.

 

Nu e vorba ca a gresit, cu totii gresim..insa conteaza foarte mult cat si cum a constientizat greseala ei. Ca aia cu 'clipa de nebunie' se accepta din punctul me de vedere doar la adolescenti.

 

E ok si sa o ierti, ca si altii ne iarta pe noi, dar ai mare grija ca nu cumva sa o ierti doar la suprafata..pentru ca te simti cu musca pe caciula incercand in trecut sa iti rezolvi problemele. Falimentul e una (desi e o problema de familie zic eu, indiferent cine e la conducere pe hartie)..si decesele in familie sunt cu totul altceva.

 

Apoi, daca alegi sa va mai dati o sansa..nu o lasa sa iti spuna scurt 'gata! subiect incheiat.' Desi pare absurd, chiar daca ea te-a ranit, impreuna ar fi indicat sa va vindecati. Sa-ti simta lacrimile, sa o roada si pe ea lupta ta cu increderea ce face pasi mici spre a renaste..sa simta trup si suflet ce inseamna pentru omul iubit o ratacire..si sa invete sa aiba grija de tine, sa impartaseasca cu adevarat bucuriile dar mai ales necazurile tale.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie mi se pare gogonata

 

cum poate cineva dupa un mess sa fie data peste cap

 

si dupa al doilea la picioarele unuia??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa faci ?

Cateva lucruri importante :

 

1. Cere sa fie inchis topicul asta - dupa cateva pagini de comentarii pe aici vei incepe sa urasti ... si pe ea si pe tine

 

2. Iesi de aici si foloseste-ti timpul si energia discutand in amanunt cu prietena ce anume s-a intamplat - SI DE CE - vei descoperi multe lucruri noi - si despre ea si , surprise, surprise, si (mai ales) despre tine

 

3. Ofera tot ce ai mai bun si mai flexibil - incearca sa intelegi dincolo de resentimente - e singura sperantza sa atingi o rezolutie de durata in timp

 

4. Bafta sa ai - multa - e nevoie

 

5. Nu pune orgoliul sef

Fii cu băgare de seamă. Sfatul cel bun l-ai primit deja.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se poate. Mai ales dupa o relatie mai lunga si mai ales cand tanjesti dupa atentia partenerului. Unii-s mai tari, altii cedeaza, na...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×