Sari la conținut
Forum Roportal
OvidiuAndrei

Mai am vreo sansa de salvare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:cry: Buna sunt nou pe acest forum si as avea nevoie de o incurajare, un sfat , o parere si ma pot astepta si la mistourii ect..

Ma numesc Andrei ce sa va spun despre mine am 27 de ani un job ok si stau singu.

Acuma aproape 2 ani de zile am avut o relatie care a durat aproape 2 ani, pt mine fata cu care am fost insemna totul ( "apa, aer, hrana, fericire, tristete) am tinut la ea ca la ochi din cap..

Eu aveam si ganduri de casatorie cu ea , dar nu a fost sa fie, dupa ce ne-am despartit eu am suferit foarte mult circa 3 luni de zile , dar cu ajutorul familiei pritenilor mi-am revenit.

Am uitat de EA nu imi este gandul la ea , am ramas doar cu amintirile frumoase petrecute impreuna, dar in schimb ma confrunt cu o problema pe care inaite nu o aveam.

Eu de aproape 2 ani de zile nu am reusit sa imi ''refac viata'' adica o noua relatie serioasa, doar pt o seara , doua si atat, nu mai am incredere in mine , am incercat cu cateva fete dar nu a fost sa fie.

Tot timpul traiesc cu frica ca poate si cu ia va fii la fel, si din cauza asta imi e frica sa ma duc mai departe.

Stiu ca problema e la mine , sau mai exact la increderea in sine...dar habar nu am cum sa lucrez sa imi recapat increderea.

Daca se poate va rog frumos un sfat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate totusi inca n-ai uitat-o... si prima data ar trebui sa te vindeci total. Cred asta pt ca tinzi sa compari viitoarele cu ea. Ti-e frica sa nu patesti la fel. Din punct de vedere obiectiv iti pot spune, nu vei pati la fel pt ca fiecare om e diferit, astfel femeile reactioneaza diferit la ce le poti oferi.

Prima data cauta-ti prietene cu care poti discuta despre toate ce te framanta, doar amice. Si nu te astepta la minuni din partea lor. Poate, cand nici nu te mai astepti, va ocupa locul in inima ta o alta femeie si nu va mai fi loc pt fosta. Important este sa nu te astepti... daca intelegi ce vreau sa spun. Sa nu cauti neaparat o dragoste, o relatie la fel de profunda.

Fii mai relaxat si nepasator.

Oricum cele 3 luni sa te vindece total dupa o legatura serioasa, imi par prea putine.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poate chiar nu a fost sa fie. nu'mi pare chiar atat de simplu sa gasesti 'omul de langa tine', un om care sa te completeze suficient de mult ca sa treaca de o relatie de 'o seara'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles gresit, cred. Deci de 2 ani ai rupt realtia asta?

Atunci ar fi fost destul timp de recuperare. Se pare ca tie nu ti-a ajuns, deci continua sa gandesti mai pozitiv, lasa trecutul in urma, in rest tot ce-am scris mai sus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles gresit, cred. Deci de 2 ani ai rupt realtia asta?

Atunci ar fi fost destul timp de recuperare. Se pare ca tie nu ti-a ajuns, deci continua sa gandesti mai pozitiv, lasa trecutul in urma, in rest tot ce-am scris mai sus.

 

Da sunt aproape 2 ani :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da sunt aproape 2 ani :(

 

Nu ti-au ajuns. Deci doar asta e problema ta, nu esti defect sau ceva asemanator care sa te inferiorizeze fata de femei.

Unii se vandeca mai usor, altii mai greu.

Curaj si bafta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ea a fost prima ta prietena?

 

Nu inteleg de ce trebuie sa aiba omul relatii de lunga durata . Ce e asa anormal ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E normal daca vrei familie.

Daca o lua de sotie dupa 2 luni, acum ar avea alte probleme, eventual si un copil nedorit.

Daca vor casatorie, perioada de a se cunoaste intre ei cere o relatie mai lunga, dupa caz.

Editat de carly

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E normal sa vrei familie . E normal sa nu o vrei . Daca alergi dupa ea .. vei avea familia pe care ti-ai creat-o . adica din fuga

 

Eu ma refeream ca lumea face o tragedie din orice . Cunosc un tip care era tare necajit ca nu gasea cu cine sa se insoare . Acum e insurat . Ea nu-l iubeste . Ii iubeste statutul

Editat de Ea.
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ne e neaparat ca ai o problema. Problema e in felul in care vezi lucrurile si hotarasti sa actionezi. Autosugestia, care este vazuta drept un medicament greu de luat, poate fi de ajutor daca ai vointa. Ideea e ca daca tu te trezesti dimineata si-ti spui: ''cum sa fac s-o multumesc pe cutare ca sa nu ma lase ca cealalta'' sau ''nu-s suficient de bun sa tin o femeie langa mine'' (nu neaparat cu aceste cuvinte, dar subestimandu-te), e foarte clar ca nu vei scapa usor de complexul asta.

Acu' eu nu zic ca tre' sa-ti spui :'' vai doamne, ce minunat sunt eu si nu mai e nimeni ca mine'' si sa pici in extrema cealalta. Dar spune-ti ca esti capabil. Asa cum la 27 de ani esti capabil sa fii pe picioarele tale (cand altii sunt inca intretinuti de parinti), asa esti capabil sa si daruiesti iubire. Daca v-ati despartit nu inseamna ca a fost vina ta sau ca nu ai fost bun. Pe de alta parte o persoana poate avea mai multe astfel de relatii in decursul vietii. Cum a spus sarazin, e foarte greu sa gasesti persoana aproape perfect compatibila. Nu trebuie sa lasi o astfel de relatie sa-ti diminueze autostima. Pentru ca nu e vina ta. Sunt lucruri care se intampla in viata.. Iar tu esti la fel de bun si capabil ca orice alta persoana. Dar trebuie sa te vezi si tu asa.

Editat de Rose`s
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×