Sari la conținut
Forum Roportal
Cris123

Depunerea dosarului pt tratamentul cu Interferon

Postări Recomandate

Ciao,

Ma numesc Cristina si ma bucur mult ca am cu cine comunica despre problemele noastre.De asemenea ma intristeaza cand constat cata lume are acest "parsiv" virus C...medicul meu spune ca este cel mai parsiv virus vazut de lumea medicala pt ca poti ajunge cu un picior in groapa fara sa te doara ceva anume,sa-ti pui intr-adevar intrebari cum ca ar fi ceva in neregula cu tine...In fine, toate acestea le stiti si voi care va confruntati cu el.Eu personal stiu de virus de 5 ani si am incercat de toate: Mircea Ciuhrii, taiat sub limba,hepatoprotectoare, regim,oricum nu fumam,nu mai beau nimic alcoolic si mai nou m-am lasat si de cafea...si ce daca?In dec. 2005 am sacrificat 3.500.000lei vechi(asta pt cine vrea sa-si faca incarcatura virala)si mi-a iesit prost >700.000.Asa ca pt prima oara m-am gandit serios si mi-am facut biopsia,astept rezultatul...cu teama,binenteles.Daca poate cineva sa-mi raspunda, cam in cat timp(aproximativ,binenteles)ajungi sa faci tratamentul.Am vreo sansa sa-l incep anul acesta cand sunt pregatita si fizic si psihic?Vreau neaparat sa-l fac,singurul regret este ca am asteptat 5 ani!Va implor, nu asteptati nici un minut, tratamentele alternative sunt foarte bune insa virusul NU MOARE, ba dimpotriva isi face de cap in ficat.Va pup pe toti si fiti puternici!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Cristina,

 

mai bine acuma decat niciodata....eu ma bucur ca te-ai decis serios sa faci tratamentul cu interferon si ribavirina. Din experienta acestui forum pot spune ca din momentul depunerii dosraului si pana la inceperea lui pot trece de la 3 pana la 7-8 luni depinde de norocul fiecaruia. Insa poate stiu ceilalti mai bine. Sper sa ai un rezultat cat mai bun la biopsie...m-as bucura daca ne tii si pe noi la curent.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

SALUTARI de la STELISTU7 ptr toata lumea,

Imi cer scuze ca nu v-am mai scris nimik pana acum dar am fost foarte ocupat.Acum sa va mai spun si despre mine.Eu am 20 de ani,Sunt in zodia Fecioara si sunt student in anul II.

In acest moment fac un tratament cu "Interferon" si Copegus.Odata la 2 sapt. mi se administreaza Interferonul, iar Copegus iau 5 pe zi.Eu sunt o persoana foarte optimista si nici nu ma gandesc la moarte, intotdeauna spun ca mai am de trait pana la 150 de ani.Nu stiu ce analize imi ia doctora, stiu doar ca imi ia probe de sange si in functie de rezultatul lor stie ce doze sa imi faca.Stiu ca imi face toate analizele,dar eu nu ma pricep in domeniul asta asa ca eu nu stiu ce sa o intreb. Am vazut ca voi discutati despre viremie si alte analize. Cum trebuie sa fie acestea?, intre ce valori?.Eu nu am intrebat-o niciodata ptr ca am incredere in ea si sunt cum v-am spus foarte optimist,nu ma pricep la chestii de astea.Deja am facut 28 de saptamani de tratament cu Interferon si Copegus si eu nu stiu ce viremie am si ce mai trebuie sa stiu.Va rog sa imi spuneti si mie ce sa o intreb adica cum imi ies analizele, dar ce analize?

 

STELISTUL7 Regim Alimentar

 

Eu tin regimul asta.

 

 

ALIMENTATIA CONVALESCENTULUI DE HEPATITA

 

 

Alimente permise

 

1. Ceai hepatic, tei, menta, sunatoare (cu zahar si lamaie)

2. Siropuri si sucuri naturale din fructe, surrogate de cafea cu zahar

3. Fructe proaspete ( cirese, visine, caise, prune, pepene rosu, mere, lamai, portocale, grapefruit, struguri, macese) sau sub forma de

salate, compoturi, marmelada, gem, dulceata

4. Lapte dulce, lapte batut, iaurt, chefir, sana, branza de vaci proaspata slaba, cas, urda, telemea desarata de vaca

5. Fainoase (gris, orez, fidea, taitei, macaroane) fierte in lapte, supe sau sub forma de budinci. Biscuiti simpli, biscuiti spiralati, biscuiti cu miere, paine alba cu sare

6. Legume crude ( cartofi, dovleci, morcovi, fasole verde, rosii, ardei gras dulce, spanac, loboda, stevie, sfecla rosie, frunze de patrunjel) sub forma de salate, fierte un supe, soteuri, piureuri sau mancaruri

7. Carne slaba proaspata (pui, gaina, peste, vaca) rasol, fripta pe gratar, fiarta, in supe sau mancaruri si sunca a la Praga slaba

8. Smantana, unt, untdelemn, ulei in total 50 ml/zi

9. Oua fierte moi sau ochiuri romanesti si in preparate ( fara a se face abuz).

 

 

Exemple de preparate permise:

 

Mamaliguta cu lapte, cu branza, Macaroane cu branza, Gris cu lapte, Orez cu lapte, Taitei cu lapte, Lapte cu surogat de cafea si zahar, Budinca de taitei, Budinca de macaroane, Budinca de gris cu sirop, Budinca de biscuiti, Budinca de paine, Budinca de orez cu mere, Placinta cu mere, Placinta cu cirese, Placinta cu visine, Tarte cu fructe, Cornulete cu marmelada, Coltunasi cu branza, Coltunasi cu marmelada, Papanasi fierti fara pesmet, Galuste cu prune.

Supa de rosii cu paste fainoase, Supe de legume permise, Supe de legume cu carne fiarta si paste fainoase, Bors cu perisoare si legume, Cartofi copti, Piure de cartofi, Piure de spanac, Tocana de cartofi fara prajeala, Legume asortate la cuptor, Sote de morcov, Sote de fasole verde, Pilaf de orez cu carne, Ardei umpluti, Sarmalute in foi de vita, Dovlecei umpluti, Rasol de vaca cu legume, Peste slab rasol cu cartof nature, Carne slaba fripta pe gratar, Pui fript pe gratar, Salata de sfecla rosie acrita cu lamie, Ardei copt cu lamie, Salate de rosii cu putin ulei.

Perisoarele, Chiftelutele dietetice, Sarmalutele in foi de vita, Ardeii si dovleceii umpluti se prepara prin tocarea carnii proaspete, amestecarea ei cu putina sare, ou si patrunjel, de la caz la caz.

Legumele umplute cu acest continut se fierb in apa sau bulion pana scade apa in care au fiert si se prepara un sos fals din faina si smantana fara prajeala.

 

 

Alimente nepermise

 

1. Lapte gras, Branza grasa, Branzeturi fermentate, Branza de burduf, Telemea de oaie

2. Ceai rusesc, Cafea neagra, Cacao, Bauturi alcoolice de orice fel, Bauturi racoritoare produse din chimicale (Pepsi,

Coca-Cola, etc)

3. Fructe uscate, Smochine, Curmale, Stafide, Pere de toamna, Pepene galben, Banane, Mure, Capsuni, Zmeura,

Fragi, Afine, Nuci, Alune, Migdale, Arahide, Castane, Seminte de dovlreac si floarea soarelui

4. Legume bogate in celuloza (Mazare, Ridichi, Fasole uscata, Varza, Conopida, Ciuperci, Bame, Vinete, Telina, Castraveti, Gulii, Linte)

5. Piper, Boia, Scortisoare, Ceapa, Praz, Usturoi, Hrean, Mustar, Ardei iute, Masline,Otet

6. Carne grasa (Gasca, Rata, Curcan, Porc, Oaie, Miel), Carne de vanat, Viscere (inima, ficat, limba,

creier, rinichi), Carne congelata, Conserve, Conserve de carne (Pastrama, Ceafa afumata, Muschi tiganesc,

Salam)

7. Peste: Somn, Nisetru, Morun, Crap de crescatorie, Conserve de peste ( Sardele, Marinata de peste, Peste sarat,

Afumat, Icre)

8. Alimente prajite in in grasimi ( Chiftelute, Snitel, Gogosi, Clatite)

9. Sosuri, Rantasuri si Maioneza

10. Creme, Prajituri cu cr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

deci im primul rand mar interesa de ce faci tu o injectie doar odata la 2 saptamani?!?...Tratamentul prevede o injectie pe saptamana, adica 180 micrograme de interferon. Ar fi bine sa te informezi putin despre ceea ce face medicul tau si ceea ce se face de regula. De altfel ar fi trebuit sa faci o viremie la 12 saptamani de tratament. Daca aceasta a iesit nedetectabila atunci poti continua tratamentul, deci banuiesc ca in cazul tau a fost asa altfel nu ai putea continua tratamentul. Pt. orice eventualitate intreaba medicul daca sa facut si cum a iesit! Eu zic sa o intrebi mai detaliat data viitoare, eventual fa-ti o copie dupa rezultatele actuale (transaminaze etc.)

 

P.S. In cazul hepatitelor virale nu exista alimente permise si nepermise.....nici un medic competent nu iti va recomanda un regim alimentar.

Editat de Enigma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
P.S. In cazul hepatitelor virale nu exista alimente permise si nepermise.....nici un medic competent nu iti va recomanda un regim alimentar.

 

Cristina, afirmatia ta este prea generala. Depinde de ce hepatita este vorba, de gradul de afectare a ficatului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Cristina!

De curand am aflat despre problema mea. Constat ca ai facut mai multe tratamente pana acum. Ai incercat si unul naturist care presupune ceaiuri si sucuri din diferite legume, dozate intr-un anume fel, stabilit de un cunoscotor si asociat cu presopunctura?

Hepatoprotectoare iau si eu, astept si tratamentul cu interferon, dar in asteptare cred ca merita sa incerc si altceva. Oricum ceaiurile si plantele nu pot dauna!

Nimeni nu ne asigura ca in urma interferonului ne vom vindeca! In plus am inteles ca are efecte secundare.

Eu iti doresc succes si multa sanatate!

Astept sa-mi dai detalii despre celelalte tratamente homeopatice, multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lidiuta eu nu am facut nici un tratament naturist..daca functioneaza atunci functioneaza numai trat. cu intef+ribavirina....nu cred in cele naturiste. dar sunt in forum destule retete date de unii si altii...eu nu ma pricep la ceaiuri etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca se referea la Cris123.

lidiuta intreba de tratamente homeopatice, iar Cris123 spunea doar "am incercat de toate: Mircea Ciuhrii, taiat sub limba,hepatoprotectoare, regim"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Singurul tratament valabil in hepC este cel cu interferon+ rib, in rest nu stiu si nici nu cred pentru ca nimic altceva nu ar putea omora virusul. Bineinteles ca alcoolul este f. daunator si pentru un ficat sanatos, iar pentru unul bolnav este devastator.Se zice ca accelereaza de 100 de ori viteza de distrugere in caz de hepatite virale. In ceea ce priveste dieta in afara de grasimi, prajeli, conserve si condimente, sare multa, se mananca ceea ce nu iti face rau, orice suporti.In general e bine sa mananci mancaruri light. Medicii hepatologi care s-au mai documentat pe care ii intereseaza aceasta problema in mod special , iti pot spune ca daca ai virusul acesta, nici hepatoprotectoarele nu te mai pot salva, darmite te miri ce gandaci, taiat sub limba si alte bazaconii.

Credinta in Dumnezeu, dorinta de viata, si daca crezi, ceva care sa-ti creasca puterea si dorinta de a lupta, eventual ceva care sa-ti creasca imunitatea, energia .

Doina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord Dioneea!

Numai interferonul si Ribavirina (indiferent de denumirea lor in functie de firma producatoare)ataca virusul.Insotite de un regim alimentar de crutare a ficatului. O dieta usoara, care o are oricine si orice nutritionist plus medicamentele de mai sus sunt cheia succesului. Tratamentele naturiste nu pot ucide un virus atit de rezistent cum e C-ul! Sanatate!Netty

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×