Sari la conținut
Forum Roportal
S.R.

Efectul muzicii trance

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vi s-a intamplat vreodata sa va apuce plansul ascultand o melodie trance progressive ? (Fire and Ice - Souvenir de Chine, Armin van Buren - Communication Part 2, Armin van Buren - Serenity, Gouryella - Ligaya s.a.)

Dar sa simtiti o bucurie imensa ? (Gourryella - Tenshi)

Dar o senzatie de empowered ? (Tiesto - Adagio for strings)

Optimism ? (William Orbit's Adagio for strings - Ferry Corsten remix)

 

Cleric Preston zicea ca muzica trance este tristete reprimata, ca fiecare om rezoneaza cu un anumit gen muzical si ca va simti ceea ce tine inauntru atunci cand gaseste frecventele potrivite.

 

Eu v-am impartasit o parte din ce simt eu ascultand anumite melodii, sunt curios de pareri legate de subiectul asta. In mod bizar, nu am gasit studii referitoare la efectul muzicii trance asupra oamenilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, trance nu este muzica. Este doar rezultatul comoditatii instaurate prin progresul tehnologic. Muzica se face cu instrumente adevarate.

O muzica de 4/4 beat nu are niciun mesaj de transmis ascultatorului, ci se face inteleasa doar prin ritm si in niciun caz n-ar putea fi asociata cu depresia, atat timp cat face parte din categoria dance-floor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, trance nu este muzica. Este doar rezultatul comoditatii instaurate prin progresul tehnologic. Muzica se face cu instrumente adevarate.

O muzica de 4/4 beat nu are niciun mesaj de transmis ascultatorului, ci se face inteleasa doar prin ritm si in niciun caz n-ar putea fi asociata cu depresia, atat timp cat face parte din categoria dance-floor.

Ce am enumerat eu sunt aproximativ imposibil de dansat urmand beatul, trupul uman nu se misca asa de repede decat daca il bagi in priza. Prin urmare se danseaza generic(poti sa executi o kata pe melodiile astea, efectul vizual e acelasi).

Relativ la daca este muzica - total in dezacord cu tine, dar fiecare are dreptul la opinia sa. Logica ta incalca definita muzicii din DEX.

Depresia provine de la layer, nu de la beat. Idem si restul senzatiilor(exceptand dark trance-ul, acolo beat-ul are legatura cu ce senzatii trezeste ascultatorului).

Trance-ul este destul de putin gustat in ultima vreme, deoarece celor mai multi oameni nu le transmite nimic (haios e ca de multe ori acelorasi oameni nici muzica simfonica nu le transmite nimic, nici temele pentru orchestra, dar daca ii intrebi vor raspunde ca le place ca sa fie considerati culti sau macar deschisi la cultura).

 

Topicul l-am deschis din alt motiv, nu ca sa dezbatem din ce sunt alcatuite melodiile trance sau cum calculatorul le-a luat painea de la gura celor care canta la instrumentele clasice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar o senzatie de empowered ?

Nu ascult trance, dar senzatie de empowered imi da Chicane - am impresia ca e putin de tot trance.

 

Cleric Preston zicea ca muzica trance este tristete reprimata, ca fiecare om rezoneaza cu un anumit gen muzical si ca va simti ceea ce tine inauntru atunci cand gaseste frecventele potrivite.

trance ca tristete reprimata? lirica exprimare, dar nestiintifica si subiectiva.

Mie nu mi se pare ca ar fi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu aveti cunostinta de vreun studiu de specialitate pe tema asta ?

Eu nu stiu.

am ascultat putin din fiecare. Mi se pare ca toate sunt la fel. :) Fire and Ice - Souvenir de Chine... zici ca e un fel de Jarre crizat. Dar sa zicem ca merge.

 

in afara de superba

, de
, de mixul minunat al lui solarstone
si de cateva de la Chicane, nu ascult trance. Nici astea nu stiu cat de trance sunt, sunt mai mult chill...

 

Dar imi amintesc ceva: in liceu mergeam foarte des cu ai mei in NewYorker, ne cumparam haine de acolo si se auzea tot timpul trance. Un trance delicat dar agitat in acelasi timp. Ne placea. Asa ca am observat ca deveneam si noi agitati, probam haina dupa haina, in ritmul muzicii. Plecam cu plasele pline de acolo (mai erau si alte magazine mai ieftine in acel complex, dar noi cumparam cele mai multe haine din NYorker).

De fapt maica-mea a venit cu teoria (nestiintifica, rudimentara, alcatuita din date neverificate si nedemonstrate, bazata pe intuitie si lipsita de etajul reflexiv) ca "muzica din NewYorker te agita si te face sa pui mana pe cat mai multe haine, sa le probezi si in final sa le cumperi". Amuzant. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea producatorilor de trance (ma refer in special la cei de succes) au cunostinte foarte vaste despre stiintele exacte. Asadar, nu stiu cat de mult ar influenta perceptia unui om, altfel decat intr-un mod foarte strict, atat timp cat este o muzica algoritmica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vi s-a intamplat vreodata sa va apuce plansul ascultand o melodie trance progressive ? (Fire and Ice - Souvenir de Chine, Armin van Buren - Communication Part 2, Armin van Buren - Serenity, Gouryella - Ligaya s.a.)

Dar sa simtiti o bucurie imensa ? (Gourryella - Tenshi)

Dar o senzatie de empowered ? (Tiesto - Adagio for strings)

Optimism ? (William Orbit's Adagio for strings - Ferry Corsten remix)

 

Cleric Preston zicea ca muzica trance este tristete reprimata, ca fiecare om rezoneaza cu un anumit gen muzical si ca va simti ceea ce tine inauntru atunci cand gaseste frecventele potrivite.

 

Eu v-am impartasit o parte din ce simt eu ascultand anumite melodii, sunt curios de pareri legate de subiectul asta. In mod bizar, nu am gasit studii referitoare la efectul muzicii trance asupra oamenilor.

Man, ce ai descris tu mai sus se intampla multora dintre noi, desi multi nu vor (sau nu au chef) sa recunoasca. Chestia e ca fiecare plange, se bucura sau zambeste pe genul lui de muzica, nu neaparat pe trance. Am ascultat vreo trei din melodiile la care ai facut referire si... sunt faine, nu am ce sa zic, dar nu m-a busit plansul si nici nu mi-a venit sa rad. Mi-au placut si atat.

 

Eu cred ca tu simti tot ce ai descris acolo, sus (nu in ceruri, ci in postarea de mai sus, desigur), ti se intampla atunci cand esti.... cum?

Corec. Singur. Ma pricep la singuratate. :boss:

 

Aceste stari sunt bune pana la un moment dat, pentru ca ele iti reamintesc ca ai un suflet (unul sensibil, as spune eu). Partea proasta e ca poti sa cazi in depresie din cauza muzicii. Asta nu inseamna ca nu e bine sa asculti trance, dimpotriva. Asculta cat (sau cata) trance vrei, dar incearca sa nu-ti creezi cel mai bun prieten in muzica, prietenii reali sunt mult mai valorosi, pentru ca ei pot sa te si contrazica, pot sa-ti traga o palma a realitatii atunci cand este cazul.

 

Nu voi divulga aici genul muzical care imi trezeste mie anumite stari, pentru ca eu :boss: sunt un dur.

 

Asfalt uscat, man.

 

P.S. Nightwatch - ATB, e grozava.

 

Cin'spe insi pe lada lui, ho! ho! hooooo!

Lada capitanului, ho! ho! hooooooooo!

 

Where is my bloody rom?!

(Traducere: Unde este tiganul meu sangeros?!)

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Muzica trance o vad ca fiind de fapt muzica electronica pe un ritm dansabil. Ascult "dream dance" de multi ani si inca nu am evoluat mai sus.

Editat de Big Lebowski

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, trance nu este muzica. Este doar rezultatul comoditatii instaurate prin progresul tehnologic. Muzica se face cu instrumente adevarate.

O muzica de 4/4 beat nu are niciun mesaj de transmis ascultatorului, ci se face inteleasa doar prin ritm si in niciun caz n-ar putea fi asociata cu depresia, atat timp cat face parte din categoria dance-floor.

Prin muzica trance,artistul isi exprima f bine emotiile.Muzica trance abunda de efecte speciale, menite sa induca ascultatorul intr-o stare profunda de meditatie.Odata cu evolutia creierului uman,au evoluat si instrumentele muzicale.Muzica adevarata se poate face si cu instrumente electronice.

Editat de CRISTI82

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×