Sari la conținut
Forum Roportal
iulisca

neoprotestanti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

...o chestie nu inteleg eu cu neoprotestantii astia!!!de ce nu-si vad domle de viata si religia lor pe care au adoptato...si incearca sa ademeneasca si sa converteasca alte persoane care sant de o alta religie decat a lor?as vrea sa aud cateva pareri........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu este ceva caracteristic numai neoprotestantilor, ci tuturor oamenilor care cred ca religia lor este cea unica si adevarata. sunt destui oameni si din celelalte ramuri ale crestinismului care fac la fel. sau islamisti, ca sa nu ma opresc doar la crestini.

cand un individ e ferm convins ca are dreptate, va incerca invariabil sa ii converteasca pe ceilalti la ideea lui. daca e destept, le spune o singura data si-i lasa sa traga concluziile singuri. daca e fanatic, o va tine asa cu ideea-n varf de bat pana il gaseste pe unul cu fitilul scurt si totul se sfarseste rau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...o chestie nu inteleg eu cu neoprotestantii astia!!!de ce nu-si vad domle de viata si religia lor pe care au adoptato...si incearca sa ademeneasca si sa converteasca alte persoane care sant de o alta religie decat a lor?as vrea sa aud cateva pareri........

 

 

Fiindca asa ne-a poruncit Domnul Isus:

Apoi le-a zis: ,,Duceti-va in toata lumea, si propovaduiti Evanghelia la orice faptura. Cine va crede si se va boteza, va fi mintuit; dar cine nu va crede, va fi osindit."

 

Ademenirea si convertirea pe care incercam sa o facem este pentru oamenii nepocaiti.Domnul Isus a cerut ca oamenii sa se pocaiasca si sa creada in Domnul Isus .Cu parere de rau o spunem,dar multi oameni nu cred in Evanghelie si nu se pocaiesc desi isi spun crestini.

Noi suntem datori ca si crestini sa le spunem nepocaitilor ,oamenilor robiti de pacate, despre posibilitatea ca ei sa fie eliberati prin credinta in Isus Cristos si pocainta!

Deci ,cum bine vezi facem un bine societatii bolnave spiritual. Exact asa cum un doctor da medicamentul potrivit omului bolnav ,pentru al face sanatos ,tot asa neoprotestantul da medicamentul necesar pentru sufletele bolnave de pacat.

Reactia diavolului insa, este ura si face tot posibilul sa opresca Evanghelia ,ca oamenii sa fie robiti pana la capatul vietii lor si sa ajunga in Iad pentru totdeauna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fiindca asa ne-a poruncit Domnul Isus:

Apoi le-a zis: ,,Duceti-va in toata lumea, si propovaduiti Evanghelia la orice faptura. Cine va crede si se va boteza, va fi mintuit; dar cine nu va crede, va fi osindit."

 

Ademenirea si convertirea pe care incercam sa o facem este pentru oamenii nepocaiti.Domnul Isus a cerut ca oamenii sa se pocaiasca si sa creada in Domnul Isus .Cu parere de rau o spunem,dar multi oameni nu cred in Evanghelie si nu se pocaiesc desi isi spun crestini.

Noi suntem datori ca si crestini sa le spunem nepocaitilor ,oamenilor robiti de pacate, despre posibilitatea ca ei sa fie eliberati prin credinta in Isus Cristos si pocainta!

Deci ,cum bine vezi facem un bine societatii bolnave spiritual. Exact asa cum un doctor da medicamentul potrivit omului bolnav ,pentru al face sanatos ,tot asa neoprotestantul da medicamentul necesar pentru sufletele bolnave de pacat.

Reactia diavolului insa, este ura si face tot posibilul sa opresca Evanghelia ,ca oamenii sa fie robiti pana la capatul vietii lor si sa ajunga in Iad pentru totdeauna!

...auzi laso mai moale cu evanghelia ta si cu biblia ta in fata mea nu aveti nici o valoare ca oameni!o stiti si voi ca reusiti sa-i prostiti doar pe cei slabi de inger!si ce mi se pare mao jalnic la voi e ca pt. a va castiga noi adepti oferiti foloase materiale unor oameni necajiti si care sant mai saraci cu duhul!!nu am vazut sa scrie asa ceva in evanghelie!!!oare asta nu demonstreaza cat de ipocriti di falsi santeti!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intrebare pentru cei care isi spun neoptrotestanti:

cine sunt neprotestantii?

 

 

off-topic pentru 'iulisca'

sunt sigura ca poti sa iti dexzaprobarea si fara sa jignesti

(astfel de mesajele vor fi sterse!)

...auzi laso mai moale cu evanghelia ta si cu biblia ta in fata mea nu aveti nici o valoare ca oameni!o stiti si voi ca reusiti sa-i prostiti doar pe cei slabi de inger!si ce mi se pare mao jalnic la voi e ca pt. a va castiga noi adepti oferiti foloase materiale unor oameni necajiti si care sant mai saraci cu duhul!!nu am vazut sa scrie asa ceva in evanghelie!!!oare asta nu demonstreaza cat de ipocriti di falsi santeti!!!!!
Editat de MariaB

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca reluam o discutie avuta pe un alt topic... nimeni nu spune ca daca vrei sa ajungi in cer trebuie sa fi neoprotestant. ceea ce trebuie sa faci ca sa ajungi in cer e sa'L iubesti pe Dumnezeu sa crezi in jertfa lui Isus si sa actionezi in consecinta indiferent ca faci asta la ortodocsi, baptisti, catolici sau alte confesiuni... eu sunt convinsa ca atunci cand voi ajunge in cer ma voi intalni cu oamenii la care nici nu ma asteptam sa fie acolo... sunt convinsa ca vor fi si ortodocsi si catolici... pe de alta parte fiecare padure are uscaturile ei... nici neoprotestantii nu sunt scutiti de asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...auzi laso mai moale cu evanghelia ta si cu biblia ta in fata mea nu aveti nici o valoare ca oameni!o stiti si voi ca reusiti sa-i prostiti doar pe cei slabi de inger!si ce mi se pare mao jalnic la voi e ca pt. a va castiga noi adepti oferiti foloase materiale unor oameni necajiti si care sant mai saraci cu duhul!!nu am vazut sa scrie asa ceva in evanghelie!!!oare asta nu demonstreaza cat de ipocriti di falsi santeti!!!!!

 

Auzi ,domnule Iulisca,lasa dumneata sa vina la noi cei "slabi de ingeri" si "saraci cu duhul" ,macar pierdeti de la voi pe unii slabi!

Eu am fost un om robit de multe patimi si pentru ca un neoprotestant a predicat Evanghelia cand eram in clasa 11-a astazi pot sa fiu un credincios,altfel as fi fost mort (poate)! Si mie nu mi-a dat nimeni bani sa ma pocaiesc .Doar mi-a explicat Evanghelia si mi-a aratat dragoste! Si acum imi pare rau, ca de cand am auzit Evanghelia si pana m-am hotarat sa ma pocaiesc au trecut 10 ani,ani pierduti din viata mea!

As fi putuit sa ma hotarasc atunci in liceu ,insa am vrut sa-mi traiesc viata si m-am afundat in pacat pana la fund prieteni,alcool ,tigari,discoteca,femei ectc...

Si toate acestea,culmea, cu ortodocsi! Ortodocsi nepocaiti,ortodocsi fara biblie,fara Dumnezeu,fara pocainta,doar cu o religie! Curios ca multe chefuri si nebunii au avut loc cu binecuvantarea popilor ortodocsi.De ,ziceau multi,ca doar si ei sunt oameni.

Dupa multi ani am intrat si eu in randul celor slabi,bolnavi,si atunci am strigat catre Domnul! Nu m-am pocait,nici la Evanghelizarile pocaitilor,nici la biserica lor,ci acasa ,in camera mea, am cazut in genunchi langa patul meu si i-am spus Domnului cat de ticalos si pacatos sunt,i-am cerut iertare si i-am cerut sa ma ierte si sa vina in inima mea .El mi-a dat eliberare si o viata noua!

Stii de ce omule :

Fiindca " Isus, cind a auzit acest lucru, le-a zis: ,,Nu cei sanatosi au trebuinta de doftor, ci cei bolnavi. Eu am venit sa chem la pocainta nu pe cei neprihaniti, ci pe cei pacatosi.``

 

Eu m-am simtit bolnav si am fost vindecat! OARE DE CE DAI CU PIETRII IN MINE?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu m-am simtit bolnav si am fost vindecat! OARE DE CE DAI CU PIETRII IN MINE?

Pentru ca nu ii lasi pe altii sa isi gaseasca singuri drumul... sau cel putin asta e ideea pe care multi si-au facut-o despre pocaiti, sau neoprotestanti, sau spune-le cum vrei. Dar asta e subiectul "Agresiune religioasa", si nu aveti decit sa va certat acolo pe tema asta. Evident, fara limbaj considerat vulgar. Ala vi-l puteti spune prin mesaje personale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×