Sari la conținut
Forum Roportal
Sergei

Optimizarea paginilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Despre optimizarea paginilor se pot spune multe.

Hai sa luam ca exemplu Roportal. Nu am facut cine stie ce optimizari dar cu toate astea se afla in cautari in primele pozitii.

Cam ce am facut:

- textul linca-urilor contine cuvintele cheie;

- acestea se gasesc si in titlul paginii (din acesta am scos textul inutil gen Roportal); vei gasi pe internet multe pagini care au acelasi titlul in tot site-ul ceea ce este o mare gresala;

- de metata taguri nu m-am ocupat, oricum era o pierdere de vreme pentru ca motoarele de cautare tin cont de textul paginii si nu de ce scrii tu in meta taguri;

- Roportal mai are avantajul de a avea multe pagini (ca cat ai mai multe pagini cu atat mai bine), deci au putea sa iti pui un forum, harta a site-ului, sa imparti textul articolelor pe mai multe pagini;

- de asemenea sunt multe pagini care au linca-uri catre Roportal (acesta consider ca este unul din cele mai importante aspecte: acumularea de linca-uri de preferat de pe pagini care au acelasi subiect);

- de asemena adresa paginii este foarte importanta; este de preferat sa fie statica (cu mod rewrite); daca se poate face ca in ea sa fie si cuvintele cheie este mai bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci pentru mine sau pentru ocupatia mea e mai bine sa fie adressa site-ului BestDomain, care o am la despozitie, decit SellerFree?

In restul inca trebue sa ma mai clarific, si sa studiezi.

 

Mersi pentru raspuns!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da orice ce contine cuvintul "domain" este bun. Trebuie sa te gandesti cam ce doresti de la vizitatori.

ex. mai bine ai 5 vizitatori care vin la tine cautand "buy domain names" dacat 100 care cauta "free domain names".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mersi, de raspuns si de ajutor! Pur si simplu mii greu sa trec la un alt domain, site-ul acesta "SellerFree" e din 2003 la mine si mam deprins cu el.

Dar cred ca trec la BestDomain daca imi spuneti ca o sa fie mai bine pentru afacerea mea. Nu mam gindit ca numele joaca mare rol in "search" credeam ca mai mult joaca rol "description" si "caeywords"

Va multumesc de sfat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Numele joaca un rol important nu neaparat pentru ca motoarele de cautare ii dau o foarte mare importanta ci deoarece ai sanse mai mari ca linca-urile catre tine sa contina cuvintele cheie.

Pentru Google are o mare importanta textul linca-urilor care trimit catre un site. Nu mi sa-a intamplat o data ca pentru o anumita cautare sa gasesc un site care nu contine cuvintele pe care le-am cautat. Cand am verificat cache-ul mi-a spus ca cuvintele sunt continute in linca-uri.

 

Din cate am vazut eu catre sellerfree.com nu trimite decat o singura pagina (ceea ce este foarte putin).

Poti trece linistit la alt domeniu.

De data asta va trebui sa il promovezi: inscriere in directoare (mai ales dmoz), scriere pe forumuri care accepta semnatura.

Vei vedea ca si linca-urile de pe acest forum vor conta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

Ma-si interesa inca un lucru important!

De ce mai bine sa ai un domeniu fara -

de exemplu (best-domain) sau (bestdomain)

Diferenta e numai in lucrul cela ca oamenii

trebue sa mai scrie suplementar acest semn -

sau mai influenteaza la ceva.

Mersi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru oameni e mai bine sa fie fara liniuta (isi vor aminti mai usor numele) dar pentru motoarele de cautare este mai bine ca, cuvintele cheie sa fie separate cu liniuta (daca nu va crede ca este un singur cuvant).

Ai putea sa faci ca vizitatorii de pe bestdomain sa fie redirectati catre best-domain si scapa de dezavantage.

Acum mai intervin si costurile. Daca crezi ca afacerea va fi profitabila se merita investitia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aveti in vedere "redirectat" asta domenul pe host sa fie best-domain,

dar cind o sa scrie bestdomain sa fie transferat pe best-domain

site-ul principal sa fie best-domain?

Atunci ma intereseaza asa un lucru, de ce cind cineva inregistreaza

domainul (de exemplu) bestdomain nu inregistreaza si best-domain

de odata, umpreuna. Si totusi se folosesc mai mult de cuvinte impreuna.

Mersi foarte mult!!!

 

 

Asi mai vrea sa mai spun ca este un FORUM excelent

si ca Adminul acestui forum este foarte atent la utilizatorii acestui forum.

Asi vre sa va multumesc mult!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×