Sari la conținut
Forum Roportal
Boroda

Accent moldovenesc

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut la toti,

sunt din Moldova (Chisinau). Am o intrebare - ce cred in Romania despre accentul moldovenesc?

Limba mea materna e rusa, si in romana vorbesc cu unele greutati. Cit de repede scapa moldovenii de accentul sau, locuind in Romania?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,ca moldovean veridic,iti spun eu ce cred romanii,pai ne cam iau peste picior pina se obisnuiesc sau ei sau noi :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut,ca moldovean veridic,iti spun eu ce cred romanii,pai ne cam iau peste picior pina se obisnuiesc sau ei sau noi :doh:

Noroc MaxJuve! Esti nascut in Romania sau R. Moldova?

 

Heh, am inteles deja ca esti din Rep. Moldova! :doh:

Multi ani in urma am vazut la noi in Chisinau odata pe strada cum doi baieti de vreo 22-24 de ani vorbesc cu un accent "bucurestean". Parea cam straniu, dar nu stiu de ce aveam impresia ca sunt de la noi dar se strimba, poate pentru ca vroiau ca toti din jur sa auda ca ei au fost la studii in Romania ;)

Editat de Boroda

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Noroc MaxJuve! Esti nascut in Romania sau R. Moldova?

 

Heh, am inteles deja ca esti din Rep. Moldova! :beee:

Multi ani in urma am vazut la noi in Chisinau odata pe strada cum doi baieti de vreo 22-24 de ani vorbesc cu un accent "bucurestean". Parea cam straniu, dar nu stiu de ce aveam impresia ca sunt de la noi dar se strimba, poate pentru ca vroiau ca toti din jur sa auda ca ei au fost la studii in Romania :o:

Multi ani in urma acesta lucru era unul iesit din comun,acum deja incepe a deveni un lucru obisnuit,limbajul putin cite putin ni se cizeleaza,oricum e mai placut sa auzi pe cineva vorbind romaneste,decat sa auzi o turma de "gopnici"vorbind "pa paniatiami

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu una nu am absolut nimic cu accentele(fie că sunt ele moldoveneşti,ardeleneşti,olteneşti etc.).Din contră,au un farmec aparte.

 

Cred ca nu e chiar aşa de complicat sau de lungă durată să scapi de un accent dacă stai

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut la toti,

 

In Romania sunt luati la misto si moldovenii nostri, (poate stii ca avem si noi regiunea Moldova), daramite cei din republica Moldova.

Esti luat la misto si judecat in baza accentului. (dupa caz, prost, taran.. depinde)

Unii refuza pana si contactul cu moldovenii. Sunt multe prejudecati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut la toti,

sunt din Moldova (Chisinau). Am o intrebare - ce cred in Romania despre accentul moldovenesc?

Limba mea materna e rusa, si in romana vorbesc cu unele greutati. Cit de repede scapa moldovenii de accentul sau, locuind in Romania?

Daca te duci in Bucuresti sau ai contact cu bucuresteni, e jale. Si ti-o spune asta cineva care are doar un accent "incomplet" moldovenesc.

Bine, daca esti fata si esti asa, putin dragutica, ai sanse sa trezesti interes. Bine, nu la toti, doar la o anumita clasa de ghiolbani (care , evident, nu sunt numerosi :roll:). Dar nu genul de interes pe care musai ti l-ai dori.

Tu sa fii sanatos/ sanatoasa. :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca te duci in Bucuresti sau ai contact cu bucuresteni, e jale. Si ti-o spune asta cineva care are doar un accent "incomplet" moldovenesc.

 

Dea. Ti-o zice si cineva care are accent complet. Nu ca in nordul Moldovei, dar e veritabil. Esti tratat cu superbie, subapreciat a priori.. Cul.

 

Io n-am vrut sa ma refer in mod specific la bucuresteni, ca pe urma iar zic ca nush ce si nush cum.

Editat de S.M.Poupincourt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Io n-am vrut sa ma refer in mod specific la bucuresteni, ca pe urma iar zic ca nush ce si nush cum.

Io in afara celor "made" sau "prelucati" in Bucuresti, n-am intalnit niciun fel de probleme deranjante. Ca percepe cineva care am oarece accent, e una, dar remarci si replici ca-n capitala n-am auzit pe nicaieri altundeva .

Dom'le, Bucurestiul, acest izvor de puritate lingvistica...

Acum imi amintesc ca persoana pe care am auzit-o vorbind cea mai "neplouata" de accent limba romana era din Rosiorii de Vede. :haha:. Asta pentru ca si Bucurestenii au accentul lor, "da Bucuresti", of scors.

Editat de Sheeva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×