Sari la conținut
Forum Roportal
VEMANS

Crislamul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce parere aveti despre aceasta posibilitate ? Ar deveni lumea in care traim mai buna?

 

 

 

Crislamul, o noua religie posibila?

 

Anumite cercuri ecleziastice sunt ingrijorate in legatura cu eforturile recente ale unor biserici protestante in directia reconcilierii ecumenice intre crestinism si islam.

 

Potrivit unui text de pe blogul The Last Crusade, Biserica Presbiteriana Memorial Drive din Houston, alaturi de alte congregatii din Atlanta, Seattle si Detroit au inceput sa tina predici si slujbe de duminica despre Mohammed, fondatorul religiei islamice, considerat profet de catre musulmani, iar Coranul a inceput sa apara in strane, alaturi de Biblie, informeaza One New Snow.

 

Partizanii noii miscari, care a fost botezata "Crislam", sustine ca oamenii de religie crestina nu-si pot iubi semenii, fara sa fie in relatii mai stranse cu ei.

 

Alan Wisdom, directorul comitetului Presbyterian Action si vicepresedinte al Institutului pentru Religie si Democratie (IRD), este de parere ca islamul nu trebuie vazut ca un egal al evangheliilor crestine. Mai mult, Coranul nu trebuie alaturat cuvantului sfant al lui Dumnezeu - Biblia.

 

"Cred ca aceasta imbinare presupune o autoritate egala din cele doua directii si nu cred ca este cazul. Biblia este cuvantul revelat noua de Dumnezeu. Biserica este lacasul unde trebuie sa se auda Cuvantul Domnului, iar noi credem ca acesta reprezinta Vechiul si Noul Testament. Cand il veneram pe Dumnezeu, il veneram pe Iisus Christos, si nu putem alatura aceasta oricarei alte supuneri", declara Alan Wisdom.

 

Daca directorul IRD indeamna crestinii sa studieze si sa cunoasca religia islamica, el nu este de acord ca un credincios sa depaseasca granita si sa incerce sa imbine crestinismul cu o credinta antitetica invataturilor crestine.

 

conform :http://www.ziare.com/social/religie/crislamul-o-noua-religie-posibila-1072979

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

citind articolul nu stiu de ce dar mi sa umplut inima de bucurie insa cind am ajuns la directorul cutare care vorbea doar vorbe impotriva mi sa inchis inima la loc.

 

IIsus spune "Cercetati toate si pastrati ceea ce este bun." iar daca noi nu urmarim iubirea si pacea atunci ce mai ramine din crestinism? Ramine poate doar un fel de iudaism incapatinat.

 

 

 

da poate este adevarat ca Cranul nu se ridica in intregime la nivelul bibliei insa nici Biblia nu este un tratat atoatestiutor si compehensiv. Multe intrebari ramin fara raspuns si multe snt prea interpretabile si greu de deslusit. Insa cu intelepciune lucrurile se sedimenteaza. Daca Mohammed chiar a fost un profet, un trimis? E chiar asa grav? Si daca nu a fost? Ce avem de pierdut? La ce renuntam? merita sacrificiul pentru a prevala iubirea? oare nu aceasta este incercarea care ne sta in fata de atitea milenii?

 

Daca ai nepartinire -iubire suficienta, esti lipsit de orgoliu si ai darul deosebirii adevarului poti uni nu doar crestinismul cu islamul dar poti uni si altele care au o anume valoare dincolo de praful care sa asezat pe toate si de colturile rupte de vreme..

In definitiv promisa Imparatie a sfintilor pe pamint asta inseamna -o religie unica si o politica unica teocrata si meritocrata iar cine se va ridica impotriva acestui plan divin se va ridica impotriva lui Dumnezeu insusi si va pieri inainte ca noua orinduire religioasa sa inceapa a functiona pe intreg pamintul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce parere aveti despre aceasta posibilitate ? Ar deveni lumea in care traim mai buna?

Crislamul, o noua religie posibila?

 

 

Mohammad s-a inspirat din biblie deci crestinismul e original, coranul e doar un talmes balmes ,un fel de parodie dupa biblie. Deci crislamul n-ar fi la fel de valabil ca si mozadismul sau budinismul sau hinlamul , sau de ce nu, mozailamul :blink:

Editat de Apodonos
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In definitiv promisa Imparatie a sfintilor pe pamint asta inseamna -o religie unica si o politica unica teocrata si meritocrata iar cine se va ridica impotriva acestui plan divin se va ridica impotriva lui Dumnezeu insusi si va pieri inainte ca noua orinduire religioasa sa inceapa a functiona pe intreg pamintul.

 

După părerea mea,

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din punctul meu de vedere pot sa se uneasca toate sau sa nu mai existe niciuna , dumnezeu nu e nici musulman , crestin evreu .... el este . preocuparea ar trebui sa fie pentru credinta in dumnezeu nu pentru unificarea unor percepte religioase.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din punctul meu de vedere pot sa se uneasca toate sau sa nu mai existe niciuna , dumnezeu nu e nici musulman , crestin evreu .... el este . preocuparea ar trebui sa fie pentru credinta in dumnezeu nu pentru unificarea unor percepte religioase.

 

De fapt, conform Apocalipsei,

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai, frumusetea e ca onu , (care este o organizatie nwo) nu interzice . a aparut miscare new age care le face munca au aparut mai nou neshte teorii care spun ca de fapt lucifer se lupta cu dumnezeul distrugator si ca el ii iubeste rau de tot pe oameni si le-a adus in dar cunosterea. so bulversare totala bre care e bun care e rau?

Editat de vali_
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×