Sari la conținut
Forum Roportal
Cornelia-si-atat

Pestii isi schimba sexul?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am fost ieri sa-mi cumpar un peste pentru ca mai aveam doar unul in acvariu si nu am stiut sa-i dau prea multe detalii. vanzatorul mi-a spus ca nu e nicio problema daca cel din acvariu e mascul sau femela, el imi da un peste (am uitat sexul lui) si daca amandoi sunt pesti sau pestoaice, unul din ei isi va schimba sexul. eu am ras, l-am luat oricum pentru ca imi era mila de cel singur, dar nu ma pot abtine sa nu intreb - e adevarat? mi se pare imposibil, cred ca si-a batut joc de mine. important e ca pestii se inteleg bine, ma bucur ca primul nu mai e singur in acvariu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:P

haios nenea de la acvariu :lol2:

nu si-a batut joc de tine. a facut o gluma reusita, in opinia mea.

deh... cu vanzatorii nu te pui. daca e bun iti vinde si pielea de pe tine... :roll:

 

o gluma :P

Editat de Rodica`

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
important e ca pestii se inteleg bine, ma bucur ca primul nu mai e singur in acvariu

 

Vezi, deja ai ales sa vezi lucrul pozitiv din toata afacerea asta . :roll:

 

Insa , da ... e faina gluma . Auzi ... isi schimba sexul . :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am citit totusi pe undeva (un studiu facut de cei de la harvard sau oxford) ca si-l schimba... de la radiatii sau o substanta toxica (substanta care se elimina atunci cand plasticul intra in contact cu lichide fierbinti). Devin masculi si din icre ies numai masculi. Dar cum nu cred ca pestisorii tai o sa primeasca un astfel de tratament :fish: sa fie sanatosi orice sex ar avea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu asa stiu !

ca sunt uni pesti care isi schimba sexul

ce numai oameni pot deveni transvestiti ?:)))

 

este un peste de acvariu care e in stare sa isi schimba sexul

daca cumperi mai multe pesti de felul ala

le pui acasa in acvariu si cand se apropie de maturitate

pesti isi regleaza sociaetatea in asa fel ca sa fie un mascul si celalate femele

daca scoti masculul ala de acolo !? (se creaza o lipsa )

dupa un timp din o femelea devine mascul

nu stiu in ce grad isi schimba sexul !?(poate doar rolul)

dar sunt !

inainte sa razi despre ceva ! mai bine documenteazatae !

ca ulterior exista posibilitatea sa se rada de tine

:)

Editat de Miticamicutul2
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu alegerea sexului, e un fapt stiintific in lumea vie, am vazut la tv. un documentar despre niste viermi acvatici care devin femele sau masculi in functie de care e mai rapid in asi exercita "barbatia".

Nu stiu daca la anumiti pesti e valabil fenomenul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, unii pesti isi schimba sexul, in functie de necesitatile respective.

Un caz concret este pestele clovn (NEMO-filmul de animatie) care traieste intr-un grup dominat de o femela. Cand ea moare, un mascul ii ia locul.

Despre ce specie de peste vorbesti?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, unii pesti isi schimba sexul, in functie de necesitatile respective.

Un caz concret este pestele clovn (NEMO-filmul de animatie) care traieste intr-un grup dominat de o femela. Cand ea moare, un mascul ii ia locul.

Despre ce specie de peste vorbesti?

Pestii vivipari sunt pesti care-i schimba sexul. Viviparii din care fac parte chiar si guppy, nasc pui vii... o sa ziceti ca fac misto de voi. Dar chiar asa e...

Din aceeasi familie cu gupy mai fac parte si Xiphophorus si moly din ce-mi amintesc acum...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

05d74842bf00ef5e14d20db9fde10e92

Tough love ...  Octopuses torture and eat themselves after mating  :eek:  ne identificam si noi umani cu ei, ca de multe ori asta este un feeling special care ne inunda pentru o perioada scurta, despre care nu se vorbeste deloc la capitolul comportament uman dupa imperechere!!!    Legi exista doar in Cartile Mari contra cei care sub o influenta din asta ar reactiona. 

Ce de partner colorat si atragator, ma bucur ca ne-a mai cioplit creatorul sa nu ne ucidem din prima clipa :pardon:

https://www.yahoo.com/entertainment/octopuses-torture-eat-themselves-mating-152800878.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×