Sari la conținut
Forum Roportal
CrackerKm

Un ajutor la placa de baza va rog!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut! Am o placa de baza M2V-TVMS/s care e cam... praf! :think: As vrea sa cumpar una noua. Am 2 probleme nu ma prea pricep, asa ca as vrea sa-mi dati un site de unde ma pot orienta. A doua problema ar fi ca nu stiu cum sa aflu daca este compatibila cu fomatul carcasei. Ma puteti ajuta? Multumesc anitcipat! :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut! Am o placa de baza M2V-TVMS/s care e cam... praf!

 

Vorbim de placa asta:

http://www.emag.ro/placi_baza/placa-de-baz...am2--pM2V-TVMSI

sau asta:

http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asus/m2v-tvm/

 

Nu am găsit exact modelul precizat de tine dar ambele s

Editat de NICU LUPUL ALB

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite alte detalii despre placa. E cam praf placa din cate poti citi ce scrie colegul tau. In primul rand vreau sa scap de ea! Am vazut niste procesoare de 2.8 amd athlon ... restul detaliilor nu le mai stiu la niste preturi bunicele. In al doilea rand n-ar strica inca 1 gb sau doi la ram. Aici mai am o intrebare, memoriile ddr2 pot functiona cu ddr3?

 

2 memorii de cate 1 gb ddr2 (2 gb ram).

Pe placa de baza scrie M2V-TVM/s fara I.

Procesorul este AMD Athlon 64 x2 Dual Core Processor 4200+ de 2.20 GHz.

Carcasa.... nu stiu ce as putea sa zic... e un sistem de calcul Davio. Spune-mi tu unde pot citi niste specificatii sau... nu stiu...

Suma .. nu toate deodata! Pe rand...

Editat de CrackerKm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1.E cam praf placa din cate poti citi ce scrie colegul tau.

2.In primul rand vreau sa scap de ea! Am vazut niste procesoare de 2.8 amd athlon ... restul detaliilor nu le mai stiu la niste preturi bunicele.

3. In al doilea rand n-ar strica inca 1 gb sau doi la ram. Aici mai am o intrebare, memoriile ddr2 pot functiona cu ddr3?

 

1.Nu este chiar praf,...dar nu are meniu de bios , pregătit pentru overclocking,...eu am reuşit să ridic procesorul menţionat de tine AMD Athlon 64 x2 Dual Core Processor 4200+, de la 2.20 GHz, la 2,65GHz,...pe o placă ASRock NF7GHDready,...dar placa era mai bogată

Editat de NICU LUPUL ALB

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In regula. Eu ma gandeam sa cumpar prima data placa de baza. Restul dupa! Primul element dupa placa ar fi procesorul. Banuiesc ca functioneaza impreuna elementele actuale ale PC-ului si una dintre placile mentionate de tine, nu? Apropo, la placa video se potriveste orice model?

 

Inca ceva la a doua placa mentionata de tine, jos, la compatibile la procesoare de ce zboara pretul de la 160 lei la 1000? diferentele nu sunt mari...

Editat de CrackerKm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1.Banuiesc ca functioneaza impreuna elementele actuale ale PC-ului si una dintre placile mentionate de tine, nu? 2.Apropo, la placa video se potriveste orice model?

3.Inca ceva la a doua placa mentionata de tine, jos, la compatibile la procesoare de ce zboara pretul de la 160 lei la 1000? diferentele nu sunt mari...

 

1.Pe oricare din Asrock-urile cu AM2+, pe care ţi le-am recomandat.

Dar dacă vrei să cumperi simultan, placa de bază şi procesor, ia-le pe ambele pe socket AM3,... mai poţi folosi memoriile ddr2 şi placa video pe pci ex x16 (dacă o ai,... oricum cele două plăci au video onboard) ,...p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am multe intrebari...stiu sper sa nu te superi! ASROCK N68C-GS-UCC are 2 sloturi ptr ddr2 si 2 pentru ddr3, se pot pune memorii ddr2 pe sloturi pentru ddr3?

Am avut un program cu care aflam tipul placii video, dar nu-l mai am ca am reformatat PC-ul si am instalat windows 7. Stii cumva vreun program de genu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. ASROCK N68C-GS-UCC are 2 sloturi ptr ddr2 si 2 pentru ddr3, se pot pune memorii ddr2 pe sloturi pentru ddr3?

2.Am avut un program cu care aflam tipul placii video. Stii cumva vreun program de genu?

 

1.Doar cu ajutorul unui ciocan. :blink: ...Glumeam!

 

Nu se potrivesc fizic sloturile,...dacă ai observat au notch-ul , acea lamelă de protecţie, dispusă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intrebari as avea cu kilu :rock: .. in fine. vroiam sa te mai intreb daca iau placa a doua pe care mi-ai aratat-o pot sa maresc viteza procesorului?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa presupunem ca mi-as cumpara placa ASROCK N68C-GS-UCC desi o sa dureze cava pana o conving pe mama :rock: , ce procesor bunicel...pana in 200 lei mi-ai recomanda? Am vazut unele de 2.8 chiar dar vreau o parere de la cineva care se pricepe! Dar memorii ram?

Placa mentionata mai sus poate fi montata pe PC-ul meu? Un sistem de calcul DAVIO!

Mda editez si mai pun o intrebare :rock: Suporta oricefel de surse? O sa pun probabil maine si modelul sursei. Trebuie sa desfac carcasa...

Editat de CrackerKm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×