Sari la conținut
Forum Roportal
Vizitator Guest_andreea_*

Obsesie sau iubire?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vizitator Guest_andreea_*

caut de mult pe cineva care ar putea sa ma ajute cu niste raspunsuri si mai mult decat atat sa ma ajute sa inteleg ce am de facut si cum sa trec peste anumite lucruri!sunt logodica cu un barbat care a mai fost casatorit odata si are 2 copii in urma casniciei!cum as putea trecde peste faptul k ii ajuta si inmca mai pastreaza legatura cu fosta nevasta pe care sustine k nu o mai iubeste ,doar k mai are de rezolvat anumite lucruri care dupa parerea mea le-ar putea rezolva si altfel neffind nevoie sa mai vorbeasca cu ea!ma intreb in fiecare zi daca am luat o decizie gresita si daca mai pot face ceva!cum o sa foie viata mea de acum incolo?cat mai am de suferit si daca e adevarat ce zic majoritatea persoaneleor k intre mine si el o sa fie mereu copiii lui!multumesc anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bineinteles ca o sa tina mereu legatura cu fosta familie, vrei sa nu-si mai vada copiii, pentru ca se insoara cu tine?

Stiai in ce te bagi, presupun. Copiii sunt parte din el, sper ca n-ai pretentia sa nu-si mai iubeasca copiii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

 

Iti inteleg dorinta de a il avea doar pentru tine, dar te-ai gandit si la nevoile si la dorintele lui? Copii sunt o parte importanta din viata lui, iar faptul ca a decis sa iasa din relatia cu fosta sotie nu inseamna ca a renuntat de tot la ceea ce se intampla acolo.

Simte inca iubire fata de copii lui si e normal pentru un parinte, iar fata de fosta sotie poate ca are inca unele sentimente pentru ca a fost o persoana importanta pentru el, dar asta nu inseamna ca are sentimente de iubire fata de ea.

Inteleg pe de alta parte teama ta ca e posibil ca ei sa fie pe primul loc sau sa intervina in relatia vostra, dar incearca sa vorbesti cu el si vezi ce isi doreste si el de la tine in raport cu ei. Tu cum vezi relatia dintre tine si copii lui?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator Guest_andreea_*

Buna,

 

Deci poate nu am reusit sa ma fac inteleasa,si ma asteptam sa fiu criticata,DAR,nu am nimic impotriva sa vb cu copiii lui desi ei nu dau doi bani pe el,numai cand au nevoie de banii stiu unde sa-l caute.....stia fff bine ce face pt k am avut o rel de aprox 2 ani cu el,fiind casatorit si in plus de asta nu am fost numai eu,au mai fost si altele.Stiam k nu mai nutreste nici un fel de sentiment pentru sotia lui!Am avut f multe discutii cu el,pt ca este si fericirea mea in joc,dar m-am ca obisnuit toata lumea sa ma invinovateasca pe mine!Fratilor nu eu i-am despartit!Inaintea mea a mai avut o relatie de 5 ani cu o alta tipa...!Poate intelege-ti ce vreau sa spun...!Tot ce-mi doresc e sa fiu fericita si nu tin mortis sa ma casatoresc cu el,pt k totul merge bine pana la un anumit moment si eu nu-mi doresc ca toata viata sa fie cineva intre mine si el!L-am intrebat de multe ori despre ce vrea cu adevarat si imi repeta incontinuu k ma iubeste si k fiecare are locul lui in inima lui,dar.....ma tem k am luat o decizie gresita...e greu sa construiesti ceva cu cineva care a avut totul construit.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Andreea, acest barbat ti-a explicat ceea ce crede si ce simte... decizia ramane la tine.

Acum modul in care ai explicat ne arata si unele motive pentru care nu iti place relatia cu copii si sotia lui. Spui ca te-ai simtit criticata, prin ce anume?

 

Eu am explicat sentimentele pe care le experimenteaza un parinte si un iubit. Ce anume incerci mai precis sa afli de la noi sau de la mine mai precis? Din cate observ raspunsul ti l-ai oferit singura: crezi ca va fi mereu cineva intre voi, ca el are deja ceva construit... Decizia pe care o vei lua va fi in folosul tau, asta este primul lucru la care trebuie sa te gandesti. Incearca sa vezi toate aspectele situatiei atat pe cele pozitive cat si pe cele negative, dar si mai important: incearca sa iti imaginezi cum va fi relatia voastra peste 5 ani. (un exercitiu de imaginatie)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Simt durere aici. Durere si dezamagire.

El trebuie sa fie cea mai limpede expresie a libertatii tale. Prin el trebuie sa evadezi catre tine si sa te descoperi. Daca intre tine si el simti ca este cineva, trebuie sa te gandesti.

Copii sunt ai lui si daca-l iubesti pe el iubesti si tot ceea ce este al lui. Neconditionat. Iar fosta sotie este mama copiilor lui. Nimic nu poti schimba in acest sens. Dar si tu ai dreptul la viata, o viata frumoasa, asa cum o meriti.

Parere personala : da, ai gresit in alegere, nu pentru ca are copii , nu pentru ca a fost casatorit ci pentru ca mi se pare nestatornic( stii de o alta amanta, au mai fost si altele.........pfffff !)

Editat de Aether

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Simte inca iubire fata de copii lui

 

INCA?

 

nu am nimic impotriva sa vb cu copiii lui desi ei nu dau doi bani pe el,numai cand au nevoie de banii stiu unde sa-l caute...

 

Nu e treaba ta sa judeci ce simt copiii aia, ce varste or avea. Au motivele lor pentru care se comporta asa. El, ca tata, daca ii iubeste, niciodata n-o sa se rupa de ei, doar pentru ca ti se pare tie ca profita de el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cita incredere ti-ar inspira ca barbat daca l-ai auzi vorbind cu ura despre fosta lui sotie, daca si-ar neglija copiii sau i s-ar parea ca nu trebuie sa mai aiba vreo relatie cu ei ???

 

Ai avea curajul sa intemeiezi o familie cu el ??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator Guest_andreea_*

Wow..........credeam ca psihologii dau sfaturi nu judeca!M-am simtit criticata pantru ca forte multi mi-au zis ca nu e ok ce am facut,dar acum e prea tarziu si nu mai pot da inapoi!Ma gandesc foarte serios daca sa-i accept cererea in casatorie sau sa ne despartim si sa-i vada fiecare de drumul lui!Cred ca daca un om are dreptul la ceva in viata aceasta,uneori cruda si nedreapta aceel deept este DREPTUL LA FERICIRE!Ma gandesc ca am gresit acceptand sa am o relatie cu cineva care a mai fost casatorit pt ca poate nu o sa avem o viata normala din divrese motive!Tin foarte mult la el si el la mine!Uneori mi se pare atat de nedrept sra nu putem schimba trecutul,insa putem schimba viitorul!Poate s-ar intelege mai bine cu cineva care este in aceeasi situatie ca el,cred ca ar reusi sa se inteleaga mai bine unul pe celalalt si nu ar avea ce sa-si reproseze....nu ca noi ne-am reprosa!Nu ne certam pt ca ma invatat sa trec peste anumite lucruri dar nu vreau sa ajung sa ma imbolnavesc de nervi peste cativa ani si nici sa ma inchid in mine din cauza faptului ca poate mi-am cautat fercirea unde nu trebuia!

Oricum multumesc pentru sfaturi,mai ales pentru cele incurajatoare mai mult decat cele unde se gasesc numai critici!Nu am nevoie sa ma critice nimeni!Stiu cand gresesc! Va doresc o zi buna si toate cele bune!Nu o sa mai revin cu nici un mesaj pt ca am inteles in mare mesajul vostru!MULTUMESC! Andreea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×