Sari la conținut
Forum Roportal
joannahart

Asigurarea medicala in Ro

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sa spunem ca sunteti angajat - la stat sau privat, nu conteaza.

As vrea sa stiu cam cat platiti lunar contributia la asig de sanatate? Si cati dintre voi beneficiati cu adevarat de gratuitati cand ajungeti la medic. (desigur ca ma refer la gratuitati pe care deja le-ati platit)

Din ce am citit -inteleg ca aproximativ 11 milioane de romani sunt scutiti de aceste plati . Din ce categorii fac parte acesti "scutiti"?Si doar 4 milioane de romani platesc asig la stat.Mi se pare ca lipseste ceva in ecuatie.....in conditiile in care aproximativ 16 milioane sunt asigurati- conform statisticilor

 

Bun, revin la intrebari. Exista pana la urma servicii de sanatate gratuite sau le platesti pe jumatate?

Exista tratamente gratuite pentru bolile cronice sau doar "compensate"

 

Exista vreun spital de stat in care esti tratat ok daca nu platesti ?

As vrea sa stiu experientele voastre si sa inteleg mai bine sistemul de asig de sanatate. Pe parcurs voi adauga si eu din experienta mea sau a cunoscutilor.

 

Ma intereseaza si eventuale comparatii cu sist de asig din alte tari

 

Ah- ar fi minunat daca cizmele de guma pline cu noroi si nervii raman la usa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai parca era vorba ca se aproba proiectul ala cu plata serviciilor. Ma rog "coplata serviciilor medicale".

Si nu sunt afectati doar pensionarii.

 

Uite, caz concret: am fost in ajunul anului nou la urgenta cu o ruda. Cazuse pe gheata, ca de.. primariile sunt inutile in fata zapezii, si mai ca plangea de durere. Am avut parte de consult si radiografie. Astea nu m-au costat nimic. In schimb, pe reteta am dat 100 de ron. Daca pentru intinderea de ligamente te costa atat, nu pot decat sa ma rog la Dumnezeu sa nu am nevoie prea curand de medic.

 

Un alt caz: o cunostinta bolnava, a fost nevoie sa fie trasportat la spital. Cum se plangea ca are dureri de spate, de coloana, ca nu poate sta in fund etc, a fost chemata salvarea sa-l duca la spital. A fost emisa factura in valoare de 100 de euro. (echivalent in lei)

 

Se vehicula ideea ca si la medicul de familie se vor plati consultatiile. Mai acum ceva timp, nu puteai sa mergi acolo daca nu erai programat, plateai consultatia. O sa ma duc luni sa-mi iau o trimitere si-o sa-ti zic care-i procedura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bun, revin la intrebari. Exista pana la urma servicii de sanatate gratuite sau le platesti pe jumatate?

Exista tratamente gratuite pentru bolile cronice sau doar "compensate"

Da... Din cate stiu eu mama nu plateste perfuzia care i se administreaza din 3 in 3 luni pentru tratamentul de artrita.

Si ,şi medicamente compensate cred ca a luat... :o:

 

Cica costa mult perfuzia aia... dau un telefon si poate revin.

Editat de Obselete

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai parca era vorba ca se aproba proiectul ala cu plata serviciilor. Ma rog "coplata serviciilor medicale".

Si nu sunt afectati doar pensionarii.

Este teribil NW :o: Adica cei care au pensia de 700 nu vor plati. Dar cei care au 730???? Mi separe o aberatie.

Si sunt pentru prima data indignata sa aud ca UNII medici sunt de acord cu asta si chiar gasesc aceasta masura in regula, pentru ca auzi "nu se va mai abuza de serviciile medicale". Abuz? Intr-o tara in care nu se face aproape nici un fel de preventie decat niste amarate de vaccinuri?

Mama mea are o pensie de 730 :bye:

Si pt boala cronica de care sufera plateste 100 euro pe luna pe medicamente.

A......unde era gratuitatea pentru cronici?

 

Cazuse pe gheata, ca de.. primariile sunt inutile in fata zapezii, si mai ca plangea de durere. Am avut parte de consult si radiografie. Astea nu m-au costat nimic. In schimb, pe reteta am dat 100 de ron. Daca pentru intinderea de ligamente te costa atat, nu pot decat sa ma rog la Dumnezeu sa nu am nevoie prea curand de medic.

Medicul "nostru"de familie pretinde bani pt orice hartie amarata daca nu te-ai programat. Si cum sta prost la capitolul programari, oamenii platesc

Si da, de asta sunt si eu indignata....ca nu inteleg ce anume e asigurat de CAS pana la urma?

 

Un alt caz: o cunostinta bolnava, a fost nevoie sa fie trasportat la spital. Cum se plangea ca are dureri de spate, de coloana, ca nu poate sta in fund etc, a fost chemata salvarea sa-l duca la spital. A fost emisa factura in valoare de 100 de euro. (echivalent in lei)

In Ro?

Nu avea "asigurare"?

 

Cica costa mult perfuzia aia... dau un telefon si poate revin.

Merci Obse

Asa sa faci ;)

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este teribil NW :o: Adica cei care au pensia de 700 nu vor plati. Dar cei care au 730???? Mi separe o aberatie.

Si sunt pentru prima data indignata sa aud ca UNII medici sunt de acord cu asta si chiar gasesc aceasta masura in regula, pentru ca auzi "nu se va mai abuza de serviciile medicale". Abuz?

Cam asa ceva. Eu platesc asigurari de sanatate pe mai multe cai, dar nu stiu cat ma va ajuta la nevoie.

 

Nu stiu care mai e procedura prin spitale.. am fost de cateva ori, dar in ultimii ani. :bye:

 

Si mie mi s-a parut putin nesimtit doctorasul ala. Nu stiu, poate ma insel, dar nu cred ca o operatie estetica intra in asigurarile de sanatate.

 

A......unde era gratuitatea pentru cronici?

In buzunarele lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din 11 mil 3,5-4 sunt pensionari.

bugetarii sunt bagati in socoteala asta,cred 1,5 mil

mai raman,cei care muncesc la negru si ocazional 2-3 mil.

restul asistatii social(tiganii) si boschetarii...2-3 mil.

 

:o: estimarea-i dupa "ureche",nedocumentata

-ar mai fi si minorii care beneficiaza de asistenta medicala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cam asa ceva. Eu platesc asigurari de sanatate pe mai multe cai, as putea pune pariu ca nu ma va ajuta cu nimic atunci cand o sa am nevoie.

 

Si mie mi s-a parut putin nesimtit doctorasul ala. Nu stiu, poate ma insel, dar nu cred ca o operatie estetica intra in asigurarile de sanatate.

Si eu merg pe varianta asta. Inca platesc si in Ro dar si aici. Totusi cand sunt in tara vreau sa stiu de ce anume beneficiez....o plomba amarata, o injectie? (ma rog, aia mi-o fac singura) Niste analize de rutina gratuite?

Nu de alta dar eu platesc si aud ca toata lumea plateste.

 

O operatie estetica nu intra niciunde (cred eu) in asig de sanatate. Nu stiu insa cum se procedeaza in cazul arsilor si a celor accidentati. Statul ar trebui sa plateasca.

 

Inteleg asadar ca la orice interventie pacientul plateste din buzunar. Atunci ce-o fi "coplata" asta? Coplata nr 2 sau 3.......

 

O sa ajunga saracii pacienti sa curete pe jos prin sectii ca sa fie bagati in seama. Si sa isi faca patul si eventual sa ude flori (daca sunt)

 

mai raman,cei care muncesc la negru si ocazional 2-3 mil.

restul asistatii social(tiganii) si boschetarii...2-3 mil.

Deci asistatii social sunt singurii care sunt tratati gratis in Ro....pentru ca banuiesc ca astia nu pot da spaga

 

Si astia care muncesc la negru nu isi platesc personal asigurarile?

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu merg pe varianta asta. Inca platesc si in Ro dar si aici. Totusi cand sunt in tara vreau sa stiu de ce anume beneficiez....o plomba amarata, o injectie? (ma rog, aia mi-o fac singura) Niste analize de rutina gratuite?

Nu de alta dar eu platesc si aud ca toata lumea plateste.

In principiu, beneficiezi o data pe an de un set de analize gratuite. Erau niste tichete. Cica erai obligat sa le faci.. dar eu am mers o singura data.. ca sa nu mor proasta.. si erau analize de super rutina.. adica "mult zgomot pentru nimic".

 

Nu stiu insa cum se procedeaza in cazul arsilor si a celor accidentati. Statul ar trebui sa plateasca.

Nu cred ca se intampla asa ceva. Uite, o sa-mi intreb un prieten, medic, maine.

 

Inteleg asadar ca la orice interventie pacientul plateste din buzunar. Atunci ce-o fi "coplata" asta? Coplata nr 2 sau 3.......

Probabil, o modalitate eleganta de a justifica niste bani in plus.

 

Si astia care muncesc la negru nu isi platesc personal asigurarile?

Nu neaparat. Le platesti doar daca mergi personal si faci contract cu casa de asigurari de sanatate din judetul de resedinta. :o:

Nu stiu insa daca exista o valoare minima pe care se incheie acest contract.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×