Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Liberul arbitru din perspectiva genetica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De fiecare data cand iau o decizie, aleg, constient sau inconstient, in sensul maximizarii avantajelor.

De pilda, vreau sa fac o calatorie. Mi se pare ca sunt liber sa aleg sa o fac ori nu.

Insa cand se pune problema realizarii ei, ma vad in fata unor alternative.

Pot sa merg cu avionul, trenul, automobilul, bicicleta sau pe jos.

Aleg sa merg cu automobilul, pentru ca daca as merge pe jos o mie de kilometri mi-as eroda fortele rapid, si poate chiar as da coltul din cauza surmenajului.

Alegand sa merg cu masina, pot decide intre o masina noua, cu incalzire, usi etanse, sau una veche de 30 de ani, care scoate fum la deal, si sufla vantul prin ea. Daca aleg aia cu usi prin care poti baga degetele desi sunt inchise, ma voi raci din cauza curentului, ma voi imbolnavi, si nu voi mai fi apt pentru posibilitatile viitorului. Cine are nevoie de unul care boleste? Boala iti limiteaza posibilitatile.

Prin urmare, orice alegere pare doar la suprafata libera, insa daca o segmentezi vezi ca se compune din mici decizii care toate sunt dictate de maximizarea avantajelor.

De unde vine aceasta misterioasa lege a maximizarii avantajelor?

Din faptul ca genele ne impun prin complicatele mecanisme biochimice si neurologice sa alegem ceea ce este in folosul perpetuarii lor, adica reproducerea individuala care serveste replicarii genelor in ultima instanta.

Aleg sa fac calatoria pentru imi aduce un avantaj pe viitor, ma apropie cu un pas de obiectivul reproducerii: urmasi cat mai sanatosi, in care genele sa se perpetueze cat mai ferice. Ele sunt libere sa se replicheze la nesfarsit, pentru ca astfel sunt nemuritoare.

 

Mie unde mi-e liberul arbitru?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din faptul ca genele ne impun prin complicatele mecanisme biochimice si neurologice sa alegem ceea ce este in folosul perpetuarii lor, adica reproducerea individuala care serveste replicarii genelor in ultima instanta.

Aleg sa fac calatoria pentru imi aduce un avantaj pe viitor, ma apropie cu un pas de obiectivul reproducerii: urmasi cat mai sanatosi, in care genele sa se perpetueze cat mai ferice. Ele sunt libere sa se replicheze la nesfarsit, pentru ca astfel sunt nemuritoare.

 

Mie unde mi-e liberul arbitru?

 

Eu cred ca Omul isi poate rescrie adn'ul .

Stiu ca pare o utopie , da' asa's eu ... utopic .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca Omul isi poate rescrie adn'ul .

Stiu ca pare o utopie , da' asa's eu ... utopic .

Da, rescrie in ghilimele. Si eu cred ca omul e capabil de lucruri cu mult peste ce-si imagineaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mie unde mi-e liberul arbitru?

Tu spui unde e libertatea daca esti constrans sa alegi avantajele? Si spui ca genele aleg pt tine (pt ele) avantajele? Dar cei care aleg intentionat dezavantaje? Acei "nebuni dupa Hristos" care aleg intentionat o viata grea? O fac pentru un avantaj spiritual (un loc in rai), care nu are legatura cu genele!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii isi fac intentionat "rau" pentru ca acolo este viata pentru ei.

Binele si raul sunt relative si subiective, in speta, in afara celor 10 porunci care ar trebui sa ne arate calea, insa nu si modul de abordare.

Doar in esenta lui, cele 10 porunci, binele e universal. Dupa cum raul este opusul, deci tot universal, cealalta fata a binelui.

Noi nu alegem inconstient sau evolutiv, pentru a ne conserva si a supravietui. Unii valorizeaza toate experietele si urca trepte spre implinire. Evolutia spirituala, este mai presus de evolutia speciilor, stiintifica. Aceasta din urma e doar un model usor de inteles, ca orice incercare stiintifica. Omul e mai divers decat atat.

 

E ca si cum ai spune ca iubirea este o "chimie", cand de fapt e spirituala, cea mai evoluata treapta de renuntare la egoism, dar si de supravietuire si implinire individuala. Daca nu ne-ar fi bine iubind, nimeni nu ar cauta asta, e verificat de mii de ani. Si este departe de liberul arbitru, este de fapt o chintesenta (ce cuvinte pompoase folosesc :blink: ). Nu poti iubi pentru ca vrei si ai ales, ea te-a ales pe tine, tu doar consimti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aleg sa fac calatoria pentru imi aduce un avantaj pe viitor, ma apropie cu un pas de obiectivul reproducerii: urmasi cat mai sanatosi, in care genele sa se perpetueze cat mai ferice. Ele sunt libere sa se replicheze la nesfarsit, pentru ca astfel sunt nemuritoare.

 

Mie unde mi-e liberul arbitru?

Liberul arbitru este limitat de catre instinctul de conservare, care directioneaza individul catre decizii in avantajul sau. Acest instinct, poate incifrat in gene, actioneaza in orice moment, chiar daca noi nu reusim sa constientizam tot timpul acest lucru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Liberul arbitru este limitat de catre instinctul de conservare, care directioneaza individul catre decizii in avantajul sau. Acest instinct, poate incifrat in gene, actioneaza in orice moment, chiar daca noi nu reusim sa constientizam tot timpul acest lucru.

:haha:

Pentru a-mi fi bine aleg raul cel mai mic, cel putin ceea ce eu consider a fi raul cel mai mic, alegerea mea, in functie de imprejurari, bazandu-se pe instinct, pe cunostinte sau pe ambele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista liberul arbitru in sensul idea al cuvantului.... ne nastem ca o pagina goala si cei din jurul nostru scriu pe rand litere in cartea vietii noastre . In functie franturile de idei si ganduri ce ne sunt imprimante vom face alegerile in viitor! E trist, dar noi suntem claditi din franturi de idei si ganduri..dar nu ale noastre, ci toate imprumutate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Liberul arbitru nu exista in lumea noastra (in universul fizic). Totul in universul fizic se supune legii cauza->efect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Liberul arbitru nu exista in lumea noastra (in universul fizic). Totul in universul fizic se supune legii cauza->efect.

Pai si in alte universuri / lumi este imposibil sa il demonstrezi... Si asta fiindca oricat ne-am dori no sa fim impartiali, mediul inconjurator ne afecteaza intr-o mai mare masura decat credem...Pana la urma, exact cum ziceam , suntem un produs al mediului inconjurator!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×