Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

Cum sa traiesti peste 100 de ani

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

http://www.bluezones.com/activate/live-longer/

 

Topicul a fost creat pentru a discuta putin despre impactul dietei asupra longevitatii. Dupa cum se poate vedea, grupurile au in comun o dieta predominant vegetariana DAR nu excusiv vegetariana.

 

Am intalnit atat persoane care se baricadeaza in tabara vegana cat si in tabara anti-vegana.

 

Suntem omnivori si personal cred ca dieta cea mai sanatoasa este dieta numita "vegetarian in timpul saptamanii" in care persoanele consuma carne doar in weekend. In felul acesta beneficiaza atat de avantajele unei diete vegetariene (5 zile pe sapt) cat si de aportul proteinelor si a aminoacizilor esentiali din consumul de carne.

 

 

Eu am ALES sa nu mai mananc carne din motive personale. M-am documentat si stiu cum sa-mi extrag aminoacizii esentiali si din plante. Se poate duce o viata echilibrata si ca vegetarian/vegan.

 

Am vazut si multe referinte la dentitie si/sau la structura aparatului digestiv aduse ca argumente pro sau contra uneia dintre diete. Mie astfel de de argumentari imi par caraghioase pentru ca realitatea este ca digestia umana este in mare parte externalizata. Plantele sunt gatite pentru a fi mai usor asimilate. Carnea este taiata de cutite nu sfasiata cu caninii si apoi este GATITA, nu-i mancata a'la leopard. Externalizarea aceasta face ca omul modern sa poata ALEGE ce sa manance. Nu mai suntem 100% sub determinarea programarii genetice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O problema a alimentatiei vegetariene e lipsa de vitamina B12, nu prea am vazut ca oamenii stiu de asta, lipsa grava de B12 duce la efecte neplacute in timp.

 

Pentru cum s-a dezvoltat omul de-a lungul timpului probabil cel mai bine e sa fii predominant vegetarian, sa-ti iei un plus de vitamine si minerale din suplimente nutritive, iar din cand in cand sa consumi si alte produse, lactate, carne, dulciuri etc. .

 

Nu are importanta daca sfasii cu dintii sau nu :P, conteaza ce se intampla in timpul digestiei, iar carnea e mai grea de asimilat din punctul asta de vedere decat plantele.

Pentru ca nu suntem sub stricta influenta a programarii genetice la alegerea hranei nu inseamna ca trebuie sa ne facem de cap.

Posibilitatea de a alege dintre mai multe tipuri de alimente are ca scop supravietuirea in conditii de mediu mai proaste si nu inseamna ca nu o sa suportam consecintele unui stil de viata care nu tine seama de lucrul acesta.

Editat de Ninja2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu imi place sa maninc, o fac doar fiindca trebuie sa ma hranesc. Daca ar exista pilula minune pe care sa o iau o data pe luna iar in rest sa nu mai am treba cu mincarea as fi fericit.Ca atare maninc doar cind mi se face cu adevarta foame, si asta e cam 1 maxim 2 ori pe zi si mai exact pe noapte. Cind eram mai tinar(student) a fost perioada in care mincam de 2 ori pe saptamina, in rest cafele si apa. Cu buruienile nu ma impac, asa ca bag carne pentru ca ma satura la un volum mic si intr-un timp scurt de ingurgitare- o bucata de ceafa la gratar fara piine sau garnitura imi ajunge sa ma satur citeva ore bune, sau un sandwich cu unt , salam si cascaval iar ma tine jumatate de zi sau de noapte( prefer salamul doar din carne si uscat ,cum e salamul de Sibiu, care nu are soia si alti substituenti).

Beau doar apa de la robinet si nes rece cu mult zahar si apa rece de la robinet si el (2lingurite cu virf de ness, 3 idem de zahar, 200 ml apa- 10-12-15 cani pe zi). Prefer carnea de porc, oaia si puiul miros mai nasol si sint fade ca si vaca sau pestele sau reptilele, batracienii,molustele dar daca nu am alta carne , le halesc. Am mincat carne de la multe animale, nu am probleme cu specia de la care provine.

Sint un iubitor al animalelor: imi plac toate daca sint bine fripte.

Salate nu bag ca dureaza mult sa le faci si sa le halesti. Daca e o ceapa, usturoi, ardei, rosie prin zona , le maninc asa cum sint. Idem pentru fructe ( tot rapide : mar sau banana). Nu fac parte din lista mea de cumparaturi, dar mai sint si altii prin casa care le cumpara si o data de 2 ori pe saptamina cel mult, in general mai rar, maninc si eu din ele. O alta haleala rapida sint cioberle cu multa carene de porc: bag de toate in oala de presiune, le fac in viteza si pe urma am o saptamina de fast food, ca doar umplu farfuria si o inghit rapid. La fel si cu orezul sau cartofii sau varza- fiecare cu multa carne, of course, fac o cratita la microunde sau cuptor si iar am 1 saptamina de haleala rapida- le pun in farfurie direct din frigider)

Maninc si beau totul la temperatura camerei, nu imi trebuie sa incalzesc nimc.

Recap: proteina animala din orice carne, oua, brinza ( lapte deloc) , putina piine, orez, cartofi, fasole( cind o fac cu ciolan afumat sau costita afumata la oala cu presiune), chestii crude intimplator, dulciuri nema ca nu imi plac, cu exceptia zaharului din nes care e cam 100-150 de grame/zi, nesul, apa.

Era sa uit: toata haleala o fac foarte iute (chilli, ardei iute, piper, usturoi, ghimbir- sint ingrediente obligatorii).

Alcoolul nu-mi place, nu beau niciodata, nici bere, nici vin, nici macar ceai sau ciocolata cu rom.

Editat de Pa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O problema a alimentatiei vegetariene e lipsa de vitamina B12, nu prea am vazut ca oamenii stiu de asta, lipsa grava de B12 duce la efecte neplacute in timp.

Deficienta de B12 este o problema a alimentatiei vegane. Afecteaza mai puternic copiii ce au rezerve mai scazute de B12 si au si nevoi mai ridicate. Deficienta de B12 datorita unui aport scazut este totusi destul de rara. Pentru lacto-ovo-vegetarieni consumul de lactate rezolva situatia iar veganii de obicei consuma lapte de soia fortificat cu vitamine.

 

 

Nu imi place sa maninc, o fac doar fiindca trebuie sa ma hranesc. Daca ar exista pilula minune pe care sa o iau o data pe luna iar in rest sa nu mai am treba cu mincarea as fi fericit.Ca atare maninc doar cind mi se face cu adevarta foame, si asta e cam 1 maxim 2 ori pe zi si mai exact pe noapte.

Si ai recomanda regimul acesta la toata lumea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deficienta de B12 este o problema a alimentatiei vegane. Afecteaza mai puternic copiii ce au rezerve mai scazute de B12 si au si nevoi mai ridicate. Deficienta de B12 datorita unui aport scazut este totusi destul de rara. Pentru lacto-ovo-vegetarieni consumul de lactate rezolva situatia iar veganii de obicei consuma lapte de soia fortificat cu vitamine.

 

 

 

Si ai recomanda regimul acesta la toata lumea?

Medicii nutritionisti sint singurii care pot recomanda regimuri alimentare si o fac pentru fiecare pacient individual in functie de bolile si cracteristicile fiecaruia. Eu nu recomand nimic, doar descriu cum ma hranesc, ca despre asta e topicul. Si cam asa maninc din copilarie. Ba atunci era si mai si. Piine, dulciuri, inghetata,mincare gatita cu sosuri, ciorbe, erau pe lista mea neagra. Scapam de ele cum puteam. Gratarul,brinza si mezelurile, legumele crude intregi, fructele, apa si pe vremea aia si laptele erau preferatele mele. Prima oara am baut cafea la 6 ani. Fumez de la 13 ani. Fac sex de la 14. Nu imi "imi impun " nimic in regimul de viata. Nici o "regula".Ce imi vine sa fac, aia fac.

Nu mi s-au atrofiat instinctele, asa ca le ascult. Le numesc "GPS-ul" meu. Pentru ca :"maninc ceea ce sint" si nu "sint ceea ce maninc"! Daca am pofta de ceva, maninc alimentul respectiv. Daca nu, nu.

Cind am probleme de sanatate, "pofta" variaza si salivez dupa lucruri care in mod normal nu imi plac .

Un exemplu recent: niste doctori mi-au pus un diagnostic gresit si mi-au dat un tratament agresiv care mi-a provocat o hepatita toxica. Pina sa aflu ce am si sa ma internez , m-am trezit ca singura mincare pe care mi-o doream era mamaliga cu brinza de vaci si merele. Nu mai doream nici sa beau nes , nici sa maninc carne si nici sa fumez.

Asa ca asta am facut. In spital , cind am avut din nou chef sa fumez si sa imi facun nes, am stiut ca m-am vindecat, lucru aratat si de analize.

Deci nu am cum sa recomand nimanui "regimul " meu pentru ca nu am un regim. E "cum imi tuna" la momentul respectiv ceea ce e valabil doar pentru mine.

Editat de Pa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Decat 100 de ani, mai bine eutanasie pe la 80 sau mai devreme.

Asta am aranjat-o deja (pentru mine, evident) si nu e musai la 80, e tot cind o sa-mi tune ca vreau "gata!"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce ar vrea cineva sa traiasca mai mult de 100 de ani? Cu ce te mai poate atrage viata la peste 100 de ani?

 

Eu am 37 si deja nu ma mai atrage nimic din viata asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×