Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Sa fiu scurt si la obiect! Cine-mi poate explica fenomenul. De fiecare data cand ma duc la culcare, mi se intampla ceva! Simt in dreptul anahatei o senzatie puternica de vibratii, ca niste zvacnituri si uneori ca si cand intra ceva. Ar parea ca e vorba de fenomentul decorporalizarii. Insa am experiementat asta pe la varste fragede si atunci totul era natural, firesc. Acum nu neaparat ca doare dar este foarte ciudat, daca s-ar uita cineva la mine ar crede ca sunt supus la electrosocuri, asemanator tehnicilor de resuscitare!

Totul a inceput relativ recent, dupa o lupta cu niste asa zis maestri spirituali, deschizatori de drumuri la diverse scoli. Cand mi-am dat seama despre ce e vorba si am hotarat sa merg pe calea mea, pac au inceput atacurile. Le-am trecut cu bine, am intrerupt contactul cu oricine de acolo, nu mai folosesc tehnici, proceduri, semne si simboluri pentru care recunosc am fost mereu sceptica.

Atata timp cat te alipesti la grupuri mari fii sigur ca nu vei capata cunoasterea veritabila. Vei primi franturile lor, nu zic, unele sunt bune si tot respectul pentru munca depusa dar nu mai suntiti adevarul. ( ma refer la asa zisii maestri )

Totul se da la calup, marea mea salvare e ca inainte de a ma duce aici am citit foarte mult si am avut experiente autentice de vise premonitorii, vazut cu ochii deschisi si cel de-al 3 lea ochi imi era activat. De ce am ajuns insa sa fac astfel de cursuri?

Pentru ca am avut un moment mai dificil, in care am inceput sa ma indoiesc de darurile primite si am crezut ca altii ma pot elucida, daca sunt pe calea ce buna ori nu.

Primul pas gresit, pentru ca in momentul in care-ti dai puterea altora risti sa ramai la mana lor.

Ca sugestie, aveti grija ce faceti cu mentalul si sufletul vostru. Ce programe , conditionari si autoconditionari operati pentru ca ele vor fi responsabile cu evolutia voastra.

 

Concluzia : puterea e doar in interiorul tau si depinde foarte mult catre ce ti-o orientezi. In scolile spirituale se practica foarte mult cameleonismul spiritual, si de aici orbirea multora. Nu stau sa fac propaganda pro si contra. Daca toate exista pe Pamantul asta inseamna ca e nevoie de ele, pot fi cai, dar nu intotdeauna cele corecte. Credinta si fermitatea sunt singurele care te vor conduce pe calea descoperirii de sine , restul sunt doar incercari, cele mai multe esuate.

Scolile se bazeaza mai mult pe nevoia disperata a omului de cunoastere, si cei mai mult care ajung acolo cauta protectie, prea putini vor evulotia in sens spiritual, cei mai multi cauta solutii rapide la problemele pe care le intampina.

 

Revenind la cele scrise la inceput , astept parerile voastre. Ps: tin sa mentionez ca dupa ce am scapat de atacurile energetice tampite, care fie vorba intre noi, totul isi are baza pe ceea ce ti se implementeaza in creir cat stai si participi la cursuri. Apoi toate aceste programe incep sa ruleze, aduna informatii, ti se culeg slabiciunile, e ca o sondare a subconstientului si apoi aceste proiectii iti sunt servite pe tavita, la pachet cu demonii lor si sa vezi atunci ce bine-ti este.

 

In fapt, pana nu-ti invingi proprii balauri nu ai cum sa pasesti spre calea desavarsirii interioare. Ai putea sa le multumesti ca ti-au accelarat evolutia, dar oameni buni, asta e crima curata, pentru ca sunt prea putini cei care se trezesc, constientizand ce se intampla de fapt, iar cel ce-o face daca nu e suficient de puternic ajunge la nebuni. Nu degeaba sunt pline spitalele! Ori mai exista varianta sa lancezesti etern, sa devii prea prins de ceea ce faci si sa orbacai, mai rau e ca tu crezi cu atata tarie ca faci bine incat dupa ce te trezesti iti vine sa-ti dai pumni in cap cat de cu

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai afirmat ca dispui de anumite capacitati si Ajna la tine e trezit, asa ca daca ar fi precum ai spus, nu cred ca ti-e greu sa sti ce fenomen s-a produs.Deoarece asta implica un anumit prag de clarviziune cel putin. Asa ca vizualizarea aurei la tine e o nimica toata din ce-ai spus, deci, prin urmare ai vazut tipul de curenti ce au tranzitat corpul tau. Parerea mea personala e ca ai o carenta la nivelul respectiv si ar fi bine sa iubesti mai mult.Cat despre socul avut si comvulsii ...cred ca s-a datorat impuritatilor din corp , pe care nu le-ai eliminat inca si par a fi destule.(Recunosc ca e doar o parere personala)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inca o completare, fenomenul de care zic la inceputul postului mai intai s-a manifestat ca vibratie puternica in totul corpul, de parca eram alimentat la un releu puternic, stand in pozitie orizontal, toate chakrele practic pareau ca sunt alimentate, saream efectiv. Foarte puternic vibra sahasrara si ajna, miscari de parca as fi facut o gaura in pat, si stanga dreapta. Ziceai ca vreau sa decolez. Restul chakrelor vibrau si ele la o capacitate sa zicem pe jumatate. Am avut o persoana martor langa mine, am puso sa ma tina de picioare si pur si simplu nu rezista, spunea ca simte ca totul e din interior, ca si cand un curent foarte puternic trecea prin mine si se simtea si ea izbita. Vibram cu totul si senzatia era de ridicare de la sol. Nu pot spune ca m-am speriat dar un oarecare blocaj am incercat.

 

In completarea ta e ceva ce nu'mi place ... . Nu e legat de persoana ta, ci de consecintele acestor manifestari .

 

Eu cred ca ar trebui sa faci in paralel atat investigatii clinice, cat si unele energetice. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da Ravl si eu am sesizat atunci ca e ceva in neregula, de-asta am si scris doar ca nu mai am de gand sa apelez la asa zisii colegi ori maestri. Pentru mine e un subiect incheiat. Ce tip de investigatii ai in vedere?

 

 

cat despre impuritati, intr-adevar avem cu totii foarte multe, am reusit sa elimin o mare parte din ele, dar procesul e in derulare.

 

Ravl, ceea ce am scris in completare, s-a intamplat cu mult in urma, de atunci mai apar senzatiile doar pe anahata.

 

Mai simt ca m-am blocat singura pentru ca a fost un moment in care m-am gandit ca sigur am luato razna. Singurul lucru pe care voiam sa-l pastrez era sanatatea mentala.

 

Ai afirmat ca dispui de anumite capacitati si Ajna la tine e trezit, asa ca daca ar fi precum ai spus, nu cred ca ti-e greu sa sti ce fenomen s-a produs.Deoarece asta implica un anumit prag de clarviziune cel putin. Asa ca vizualizarea aurei la tine e o nimica toata din ce-ai spus, deci, prin urmare ai vazut tipul de curenti ce au tranzitat corpul tau. Parerea mea personala e ca ai o carenta la nivelul respectiv si ar fi bine sa iubesti mai mult.Cat despre socul avut si comvulsii ...cred ca s-a datorat impuritatilor din corp , pe care nu le-ai eliminat inca si par a fi destule.(Recunosc ca e doar o parere personala)

 

 

Ok, ca sa-ti satisfac curiozitatea si poate ma lamuresti tu!

Curentul energetic, canal de lumina pe meridianul principal, culoare alb-argintie opalina, foarte puternica. Sentimentul e coplesitor cand vezi culoare astea, te inundat niste sentimente de caldura, pace, iubire, armonie.

La final mi-am vazut propriul corp radiind in culoarea violet cu irizatii argintii, mie greu sa descriu in cuvinte, mi se par atat de sterile pe langa minunatul sentiment si culorile vii, enigmatice pe care il plan real cu greu poti sa le transpui.

 

Nu ma pricep la culori asa ca nu le stiu semnificatia. Cat despre anahata da, e foarte posibil sa fie adevarat ce zici tu acolo, am o incapacitate in acest moment de a-mi exprima pe deplin sentimentele, poate o frica subconstienta de a ma mai deschide , sa nu o mai patesc din nou. Insa o iau ca pe o provocare si incerc sa o depasesc.

 

Multumesc pentru atentia cu care mi-ai citit. :)

Editat de Sublimsweetchild

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai vazut astfel , e perfect,inseamna ca ai avut o stare inalta de constiinta si atunci nu ar trebui sa fie nici o problema, dar daca ai avut impuritati si ti-ai ridicat Kundalini, atunci sa sti ca ai amplificat si ce reziduri mai aveai, de aceea e bine sa nu mai incerci pana ce nu ai un manas destul de pur.Ce-ai perceput pe Shushumna este cam asa.Prin urmare nu mai ai de ce sa ai temeri si trebuie sa-ti amplifici purificarile astfel incat corpul sa-ti reziste data viitoare fara sa mai tremure.E normal sa simti vibratii, deoarece la patrunderea in astral prima etapa e starea de vibratii in care corpul subtil se dezaliniaza de matrita energetica pranica grosiera care ramane cu corpul fizic la sol. Totul cred ca a decurs in mod firesc si astfel de trairi nu trebuie sa le pui pe seama a ceea ce ai practicat si cu cine, deoarece ele sunt rodul meritelor tale, si nimeni nu poate sa-ti afecteze sistemul astral , decat daca te ataca subtil prin diverse metode. Dar daca o fac si tu esti destul de pura...li se va-ntoarce amplificat nu insumat ci logaritmic, dar nu cred ca e cazul de asa ceva. Cei ce se pretind a fi cineva , de regula nu-s asa ca stai linistita ca nu au nici o putere, decat vrajeala din gura si-atat.Te sfatuiesc sa nu te sperii si sa continui perseverent in acest procedeu.Studiaza dedublarea astrala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Anubis pentru sfaturi, m-am mai linistit putin! La ce mi-a fost dat sa vad despre cei care mi-au fost instructori si lectori la sala am crezut ca am luat-o putin pe langa. Insa fermitatea si luciditatea&credinta nu m-au parasit nici o clipa. Dar cei care nu cunosc lucrurile astea nu le pot asimila. Optiunile in ati lamuri trairile devin limitate.

Spune-mi cum sa continui purificarea? momentan nu mai practic nimic din ce am invatat, pentru ca mi se par depasite. A trebuit sa-mi sterg programe intregi implementate in creierase... incepand de la cei care ne predau pana la cei care facea terapii in cabinete. Dar fenomenul l-am trait dupa posturi foarte lungi, chiar si totale. Am simtit ca e ceva in neregula cu cunoasterea data de ei si toate acordajele, optimizarile si cum s-or mai numai ele. Asa ca am inceput sa ma rog intens si sa tin posturile , mers la liturghii, masluri, dat acatiste, si mai mult am avut protectia si din partea unui paroh al bisericii. Asa s-a trezit kundalini al meu, l-am simtit dar inaltarea lui nu a fost bursca ci s-a bolcat in ajna, dupa 12 ore s-a inaltat complet. Atunci au intervenit starile acelea modificate de constiinta.

Dupa trezirea din transa asta si bine au fost mult mai multe experiente... m-am intrebat daca am probleme cu mansarda. Am lasat-o balta cu posturile, e adevarat nu mai consum carne deloc, dar mai manac uneori unt si cantitati reduse de lapte. Acum nu mai simt nevoia de canoane, mers la biserici, atunci da. Si cred ca erau necesare, fara ele nu cred ca as fi reusit sa ajung in acest punct.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa sti ca din ce spui, nu a ajuns in ajna, deoarece atunci ai fi avut o stare de iluminare, avand astfel o perceptie directa a Dumnezeirii, efect care antreneaza dupa aceea o accelerare spirituala complexa ce nu mai lasa loc de nimic altceva decat practica asidua, chiar neglijarea grijilor lumesti.Deci daca ai fi trait asta, nu aveai cum sa te mai afli in situatia de fata sigur.Postul e adevarat ca ajuta, dar trebuie sa ti cont de vitalul tau si sa nu te apuci acum sa postesti doar cu apa (cum se posteste dealtfel) decat o zi pe saptamana (Vineri sau Duminica) si nu 3 , 7 sau 40 de zile, deoarece am mai vazut cazuri...incheindu-se la spital. Purificarile constau in mod de gandire corect si bun, lipsit de cuvinte sau ganduri rele (sau intentii) , un mod de antrenament corporal bun, curatarea tubului digestiv, a limbii, a cailor nazale (cred ca sti cum) , ungerea cu uleiuri naturale, imbaierea cu plante, practicarea rugaciunii, a exercitiilor de respiratie, si cel mai important alimentatia corecta (fara E-uri...doar de la tarani). Acest antrenament poti sa-l faci gradat , fara sa implice o stare de surmenare.(cateva ore zilnic). Mult succes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

OK, nu am spus ca si stiu, am dat cu presupusul, din cauza durerii foarte mari din zona aceea si pt ca asta mi-a spus o colega. Dar ai dreptate, nici ea nu cred ca stia prea multe si poate ca s-a inselat in privinta lui kundalini al meu.

Initial m-am speriat tocmai pentru ca nu ma mai interesa partea asta lumeasca, ma izolam si doar meditam, era o fericire de nedescris. Insa eu imi doresc sa traiesc si viata normala, sa am familie, copii. Consider ca o viata gen calugarie sau ca cea a yoghinilor nu mi se potriveste.

Spune-mi abstinenta mai trebuie sa o practic? Toata perioada asta de post total ( fara apa) am facut-o asa cum ai zis si tu, cate o zi pe saptamana. Asa am simtit, vocea interioara m-a ghidat in acest fel! Revenind, am facut tot ce ti-am spus, inclusiv abstinenta. As vrea sa stiu in ce masura inceperea unei relatii cu o persoana pe care o iubeste iti afecteaza cresterea si drumul.

 

 

Apropo de asta cu grijile lumesti. Problemele pe anahata au aparut in momentul in care parintii mei au vazut ca am renuntat la serviciu, ca m-am retras de la cursurile alea dubioase si timp de 5 luni am lucrat intens cu mine!

Cand au inceput presiunile cu cauta-ti iar de lucru am intrat putin in panica si pe timpul zilei simteam acea presiune in dreptul sternului ca seara sa se manifeste asa cum am mai scris.

Ce bine era in starea aia de beatitudine, in care stiai cam orice, apoi am primit un raspuns puternic din interior ca e timpul sa ma intorc si la datoriile lumesti, ca am o misiune de indeplinit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

evident ca trebuie practicata abstinenta.Persoana iubita poate fi un ajutor pe care Dumnezeu ti-l daruieste.(numai sa faci ce trebuie)Nu iti impiedica delok evolutia, din contra, ti-o poate accelera, atat timp cat nu incalci legile universale cu ea. E bine sa faci cum simti in inima ta. Mereu cand gresesti....vezi ca faci ce nu trebuie.Succes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×