Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Feminismul si complexele !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Intr-o discutie recenta la care am participat, la un moment dat se lanseaza afirmatia ( indreptata la modul general ) ca feminismul implica la un anumit nivel complexe de inferioritate din partea celora care se fac " vinovate " de aderenta la aceasta miscare, ideologie, notiune...cum vrem sa o numim....

 

Mi-am muscat limba ca sa nu dau vreo replica necorespunzatoare si sa nu cumva sa las interlocutorului impresia ( gresita desigur ) ca argumentul ce il aveam pe limba ar proveni tocmai din vreun complex.

 

In schimb am terminat tigara din doua fumuri si uitandu-ma inspre podea, m-am intrebat in sinea mea, la o adica, cat din varful cizmei mele ar fi ramas blocat in posteriorul emanatorului de afirmatie.

 

Anywho....what say you ? :cry:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi-am muscat limba ca sa nu dau vreo replica necorespunzatoare si sa nu cumva sa las interlocutorului impresia ( gresita desigur ) ca argumentul ce il aveam pe limba ar proveni tocmai din vreun complex.

Da argumentul. Me says ceva dupa ce citesc argumentul tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da argumentul. Me says ceva dupa ce citesc argumentul tau.

Ei la momentul respectiv nu era formulat, revizionat si editat mental. Era formulat doar din doua cuvinte. Ghiceste tu care...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ah, m-am lamurit. Pai o fi provenit din complexe cand a aparut feminismul. Acuma provine din orgoliu pe sistemul "eu sunt darul lui Dumnezeu pe pamant, cum indraznesti ?". Hmm... :cry: desi si aici ar cam fi vorba un pic de complexe... Nu iti pare ?... :rot:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ah, m-am lamurit. Pai o fi provenit din complexe cand a aparut feminismul. Acuma provine din orgoliu pe sistemul "eu sunt darul lui Dumnezeu pe pamant, cum indraznesti ?". Hmm... :lol: desi si aici ar cam fi vorba un pic de complexe... Nu iti pare ?... :)

Deci se poate spune ca cel putin in trecut feminismul nu a aparut din nevoia de dreptate si justitie sociala ci din complexul de inferioritate la care a fost conditionata femeia decand haul si pamantul ?

Dar despre prezent ce se poate spune despre feministele dedicate, chiar si numai in convingere daca nu si actiuni ? In contextul topicului desigur...

Sense of justice sau something to prove din motive eronate ?

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci se poate spune ca cel putin in trecut feminismul nu a aparut din nevoia de dreptate si justitie sociala ci din complexul de inferioritate la care a fost conditionata femeia decand haul si pamantul ?

Dar despre prezent ce se poate spune despre feministele dedicate, chiar si numai in convingere daca nu si actiuni ? In contextul topicului desigur...

Sense of justice sau something to prove din motive eronate ?

Initial miscarea de emancipare a femeii mi-a parut ok. Acum s-a exagerat. Rau. Dealtfel pe asta se bazeaza de exemplu reclamele cretine - pe orgoliul feminin("pentru ca esti femei, meriti etc."). Ok, sa fim egale cu barbatii (macar in drepturi, ca de obligatii ne mai fofilam noi cumva, ca oricare). Dup-aia orgoliul a dictat - da' ia sa fim noi mai egale un pic daca se poate, argumente gasindu-se diverse(irelevante oricum).

As zice ca... de acolo isi trag ele valoarea si stima de sine. Deci cum sa renunte la ceea ce le defineste, ce le face sa se simta cumva importante ?

Astea doua motive principale le vad - orgoliul si lipsa de stima de sine in absenta curentului asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Anywho....what say you ? :lol:

Feiminismul , ca miscare, a dus multe beneficii femeilor . Insa miscarea dusa la extrem, va aduce si multe dezavantaje .

Si ...da , feminismul este un raspuns la frustrare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ah, m-am lamurit. Pai o fi provenit din complexe cand a aparut feminismul. Acuma provine din orgoliu pe sistemul "eu sunt darul lui Dumnezeu pe pamant, cum indraznesti ?". Hmm... :lol: desi si aici ar cam fi vorba un pic de complexe... Nu iti pare ?... :)

 

Eu cred ca multora va lipsesc date privitoare la ceea ce inseamna feminismul ca miscare socio-culturala.

De parca astazi femeile nu mai sint tratate ca fiinte inferioare, tolerate doar in societate si pe linga casa omului.

De parca copiii baieti nu au fost pusi mereu pe primul loc, mai ales in tara asta. Ca fata oricum trebuia sa isi faca o educatie ca apoi sa-si creasca sansele de a se marita bine.

 

Perpectiva asta, cu "esti feminista = ai complexe", este doar una vindicativa. Cumva gen payback.

Pentru ca asa-i mai simplu decit sa analizezi si sa pui plusuri si minusuri de fiecare parte, asa cum si sint.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×