Sari la conținut
Forum Roportal
pegassus

Pentru 87% romani, fondurile europene - la pachet cu fraude

Postări Recomandate

Pentru 87% din romani, fondurile europene - la pachet cu fraude

 

Publicul larg si reprezentantii IMM-urilor sint, in continuare, veriga slaba a informarii privind finantarile din fonduri europene. Vi se pare ceva cunoscut? 87% din publicul larg si 96% din reprezentantii intreprinderilor mici si mijlocii cred ca, in distribuirea de fonduri europene, se produc fraude, intr-o masura mai mare sau mai mica. Doar 56% din publicul larg si 44% din reprezentantii IMM-urilor cred ca finantarile europene sint oferite fara a se urmari interese ascunse. In plus, doar 46% din reprezentantii IMM-urilor cred ca fondurile europene "pot fi obtinute de oameni ca mine".

 

De unde vine aceasta perceptie dezastruoasa?

http://www.europe.org.ro/euroatlantic_club...j_delegatie.php

 

 

 

______________

EuroAtlantic Club

monitoring Romania'sa efforts to join the EU

http://www.europe.org.ro/euroatlantic_club/

mail to: pe.O.Box 13-166, Bucharest 70700

e-mail to: lucian.branea@gmail.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Concluzia studiului:

Datorita neincrederii romanii nu vor apela la aceste fonduri. Eu vor presupune ca ele se dau pe criterii politice (nu ca nu ar fi asa).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

..eu sunt un posesor de PHARE componenta 2002- si mai am de lucrat 4 luni la el si pot spune ca la-am pus pe "curat"...nu am dat nici o spaga, nu apartin nici unui partid, nu sunt "inregimentat".....dar altele sunt capcanele....poate mult mai adanci decat plasarea preferentiala a acestor fonduri nerambursabile. ..dar nu vreau sa plictisesc decat in caz de aveti ceva de intrebat.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Concluzia studiului:

Datorita neincrederii romanii nu vor apela la aceste fonduri. Eu vor presupune ca ele se dau pe criterii politice (nu ca nu ar fi asa).

 

 

acolo e un catch 22 - 'publicul larg' are aceasta perceptie in procentul de 87%, reprezentantii IMM sint aproape, dar procentele se schimba cind e vorba de reprezentantii ai unor organizatii neguvernamentale sau din administratia publica: procentul se diminueaza odata cu gradul de informare...

fireste, intr-o discutie, n-are sens sa generalizam vorbind de 'fonduri europene' - din moment ce fiecare program european e administrat de o institutie diferita, si chiar in interiorul aceluiasi program managementul e diferit pentru diferitele sub-programe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
..eu sunt un posesor de PHARE componenta 2002- si mai am de lucrat 4 luni la el si pot spune ca la-am pus pe "curat"...nu am dat nici o spaga, nu apartin nici unui partid, nu sunt "inregimentat".....dar altele sunt capcanele....poate mult mai adanci decat plasarea preferentiala a acestor fonduri nerambursabile. ..dar nu vreau sa plictisesc decat in caz de aveti ceva de intrebat.....

 

chiar te rog sa ne spui care sunt capcanele. in general aici pe forum sunt o gramada de oameni intreprinzatori care apreciaza descrierea unor astfel de experiente

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

-fondul neranbursabil (indiferent cum so' chema el) va fi accesat doar de o firma care merge !! ati auzit de expresia.."daca ceva merge nu umbla la el, e v e n te u a la fa' sa mearga turbo". deci se incalca primul amendament!!! :)

-contributia proprie intodeauna variaza pe la 40-50%....cati din cei ce vor fonduri au "privit drept in ochi" 50-60 mii euro?..putini..deci "dusmanul binelui este binele"- se incalca al doilea amendament :oops:

-apoi..cand depui proiectul trebuie sa prezinti o balanta, extrase, conturi pe pozitiv...asta trebuie sa se continuie pe toata desfasurarea proiectului, care in cazul meu a fost de 18 luni..."nu mi-e frica de moarte..doar de vesnicia ei.." sa mai incalcat un amendament :oops: ...toate astea cand esti un idilic ca mine si vrei sa faci afaceri ca la carte!!...eu asa am castigat un ban doar prin munca..nu sunt un norocos...si sa nu credeti ca sa compensat in dragoste..deci unde au fost astrele ?(si eu rac :winca: )..si mai sunt multe detalii, uneori greu de expicat online :!:

...dar totusi ce la mai greu mi sa parut redactarea proiectului...poate si ce-a mai costisitoare..mai ales intelectual !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare ca obtinerea unui astfel de credit e o adevarata cursa. Trebuie sa fi fost foarte norocos sa o termini cu bine. Nemaipunand la socoteala faptul ca 99% a fost transpiratie, indiferent de noroc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...mi am pierdut si asociatul !....a cedat nervos si a plecat la munca afara....dar poate asta era parte mai putin trista de la proiect ! :twisted:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit multe discutii pe tema acestor fonduri. Am vazut cateva panouri care marcau zone de defasurare a proiectelor care au obtinut finantare. Am ocazia sa observ o echipa care lucreaza la un astfel de proiect..... Etape : A entuziasm;

B confuzie;

C munca, munca si iar munca;

de asteptare;

....dusuri reci si dusuri calde;

.... inca mai au de lucrat;

Z " daca lor o sa le mearga bine o sa ne fie si noua mai bine"

Bravo celor care au curajul sa "lupte " penru obtinerea acestor fonduri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa e si la proiectele software :) Te pui greu in miscare si te trezesti in fata deadline-ului cu multa munca ramasa si probleme neprevazute.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×