Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Nu e adevarat . Depinde de om , de inclinatie . Nu generaliza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca poezia a murit in lupta cu marsavia.

si a plecat.a plecat sa invete proza sa devina poezie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Totusi Ale are dreptate. Cei mai multi dintre semenii nostri citesc proza (asta in cazul in care citesc si altceva decat programul TV satelit) si mult mai rar poezie.

 

Eu cred ca se intampla deoarece poezia cere un efort mai mare pentru a fi citita, simtita si inteleasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poezia e mai aeriana, idealista, Proza e mai ancorata in realitatea concreta si de citiva ani traim intr-o asemenea realitate :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

lynx,cine nu simte,nu simte.

nu merge cu efortul,la poezie,ca nu e masuratoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poezia presupune mai mult efort decit proza. Si nu efort de a intelege, ci de a percepe dincolo de barierele logicii si a cliseelor de simtire. Ori, cine-i dispus sa faca un asemenea efort, cind o gramada de lucruri vin avalansa peste el?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
lynx,cine nu simte,nu simte.

 

nu merge cu efortul,la poezie,ca nu e masuratoare.

 

sigur ca da. dar exista oameni care citesc proza si simt. dar se sperie in fata poeziei, mai ales a poeziei moderne si contemporane, care arunca in aer limbajul si fractureaza logica.

 

cred ca pentru contactul cu poezia este necesara macar o doza minima de efort pentru a-ti stapani reflexele date de cotidian/proza (semantism, sens, logica).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se citeste proza, se citeste proza simpla, carti de metrou, care au un fir epic foarte simplu, care rezista zgomotului si agitatiei, carti care nu te imbogatesc foarte tare, nu poti plange sau rade odata cu personajele, cel mult iti imbogatesc un pic cognitivul. Poezia, pentru ea iti trebuie o stare aparte, pe care nu o poti gasi oricand, este facuta pentru a ajuta sufletele pierdute sa se regaseasca si cateodata noi, oamenii, ne simtim extrem de bine in ipostaza de oi ratacite, de rateuri sentimentale, de lichele care devin din ce in ce mai superficiale. Poezia hraneste eu-ul...dar din pacate sunt atat de multi fara de "eu"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×