Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Naikan, arta japoneza a introspectiei si gratitudinii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Naikan inseamna "a privi in interior" (introspectie). Este o metoda elaborata in anii 1940 de catre buddhistul Ishin Yoshimoto.

 

Reflectia Naikan se bazeaza pe trei intrebari

1. Ce am primit de la altii?

2. Ce am oferit altora?

3. Ce dificultati am cauzat celorlalti?

 

Se observa ca lipseste intrebarea 4 (Ce necazuri mi-au produs ceilalti) - pt. ca acestea toti le cunoastem foarte bine, nu mai e nevoie de introspectie pentru a le afla.

 

In fiecare zi se practica aceste intrebari, timp de o ora maxim, dar e ok si cateva minute daca nu avem timp.

 

Aceasta metoda ajuta la : practicarea ATENTIEI, a RECUNOSTINTEI, a COMPASIUNII, a DARUIRII, a restabilirea relatiilor dezechilibrate, eliberarea de trecutul traumatic, ancorarea in prezent, largirea viziunii de viata. Elimina focusul pe emotiile neplacute si aduce in prim plan emotiile benefice.

 

Naikan este folosita in Japonia ca o metoda de psihoterapie (cazuri de alcoolism, dependenta de droguri, anxietate, procrastinare (amanare), terapie de cuplu, reabilitarea infractorilor, conflicte de munca, terapia copilului cu probleme de comportament).

 

Deosebiri intre naikan si psihoterapiile traditionale:

 

1. Traditional: Concentrati-va pe sentimente

Naikan: concentrati-va pe fapte.

 

2. Traditional: Amintiti-va de situatiile din trecut, cand ati fost facut sa suferiti.

Naikan: Amintiti-va de grija si sprijinul primite in trecut.

 

3. Traditional:Terapeutul confirma experienta clientului

Naikan: Terapeutul ajuta clientul sa inteleaga experienta celorlalti

 

4. Traditional:Terapeutul ajuta clientul sa afle cine e de vina pentru situatia sa

Naikan: Asumati-va responsabilitatea pentru propria conduita si pentru problemele cauzate altora

 

5. Traditional:Terapeutul analizeaza si interpreteaza experienta clientului

Naikan: terapeutul asigura un cadru structurat pentru introspectia clientului

 

6 Traditional:Terapeutul il ajuta pe client sa-si consolideze aprecierea fata de sine

Naikan: Terapeutul il ajuta pe client sa-si mareasca aprecierea fata de viata.

 

Sursa: Gregg Krech: Naikan

 

Intr-un seminar Naikan clasic, clientii sunt adusi o saptamana intr-o cabana din padure, li se interzic telefoanele mobile, ziarele, tv-ul, etc. In fiecare zi sunt sesiuni de 20 de minute in care se prezinta tema zilei respective, apoi clientii se retrag in singuratate si mediteaza la cele 3 intrebari. Apoi se serveste masa, dupa care urmeaza o sedinta privata in care clientul este ghidat de terapeutul Naikan ca sa integreze ce a inteles din introspectia zilei.

Se avanseaza in fiecare zi pe perioade de viata: de la 0 la 3 ani, de la 4 la 6 ani, de la 7 la 9 ani, si tot asa. Accentul se pune pe dificila coborare in strafundurile persoanei, chiar sa se vada daca in anumite cazuri ne-am comportat necinstit fata de altii.

So, cum vi se pare? :)

Editat de Kosmotro
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se observa ca lipseste intrebarea 4 (Ce necazuri mi-au produs ceilalti) - pt. ca acestea toti le cunoastem foarte bine, nu mai e nevoie de introspectie pentru a le afla.

 

So, cum vi se pare? :)

e fain. Dar cateodata e nevoie de introspectie pentru a afla ce necazuri ne-au produs ceilalti, pentru a da afara trauma, sentimentele refulate, pentru a afla adevarul. E adevarat ca multi adulti cunosc necazurile produse de ceilalti, dar un copil abuzat va avea nevoie de introspectie/psihoterapie pentru a afla ca parintii nu l-au iubit, de fapt, si pentru a-si cunoaste adevaratele sentimente fata de ei.

Ma gandesc ca Naikan e greu de practicat pentru multi - cei obisnuiti sa dea vina pe altii, sa se gandeasca obsesiv la trecut (mai ales daca e traumatic), sa nu fie recunoscatori pentru nimic, crezand ca totul li se cuvine etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare minunat . Simt ca rezonez cu ce ai prezentat .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Naikan inseamna "a privi in interior" (introspectie). Este o metoda elaborata in anii 1940 de catre buddhistul Ishin Yoshimoto.

 

So, cum vi se pare? :)

 

Foarte ok. Dar nu e potrivita pentru persoanele altruiste, care oricum obisnuiesc sa-si caute numai lor nod in papura. Le-ar intari un obicei care trebuie schimbat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deosebiri intre naikan si psihoterapiile traditionale:

 

1. Traditional: Concentrati-va pe sentimente

Naikan: concentrati-va pe fapte.

 

2. Traditional: Amintiti-va de situatiile din trecut, cand ati fost facut sa suferiti.

Naikan: Amintiti-va de grija si sprijinul primite in trecut.

 

3. Traditional:Terapeutul confirma experienta clientului

Naikan: Terapeutul ajuta clientul sa inteleaga experienta celorlalti

 

4. Traditional:Terapeutul ajuta clientul sa afle cine e de vina pentru situatia sa

Naikan: Asumati-va responsabilitatea pentru propria conduita si pentru problemele cauzate altora

 

5. Traditional:Terapeutul analizeaza si interpreteaza experienta clientului

Naikan: terapeutul asigura un cadru structurat pentru introspectia clientului

 

6 Traditional:Terapeutul il ajuta pe client sa-si consolideze aprecierea fata de sine

Naikan: Terapeutul il ajuta pe client sa-si mareasca aprecierea fata de viata.

 

Modul in care se practica mi se pare foarte interesant. Ceea ce nu imi place foarte mult este ca se insista numai pe exploatarea experientelor placute si mi se poate important sa poti intra in contact si cu o experienta negativa pentru a te ajuta sa inteleg anumite lucruri. Situatiile negative iti pot oferi perspective interesante si iti pot permite sa inveti si sa evoluezi.

 

Punctele 2, 3 , 4, 5 sunt preznete si in psihologie. 1 si 6 merg impreuna, in sensul ca psihologia le promoveaza pe amandoua. Este foarte adevarat ca nu in toate ramurile din psihologie se intalnesc aceste lucruri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Foarte ok. Dar nu e potrivita pentru persoanele altruiste, care oricum obisnuiesc sa-si caute numai lor nod in papura. Le-ar intari un obicei care trebuie schimbat.

 

Este o mare diferenta intre a se invinovati pe sine pentru o greseala si a-si asuma responsabilitatea pentru ea. Vinovatia este distructiva, insista pe aspectul negativ al situatiei. Responsabilitatea este constructiva, pentru ca este orientata catre gasirea unei solutii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este o mare diferenta intre a se invinovati pe sine pentru o greseala si a-si asuma responsabilitatea pentru ea. Vinovatia este distructiva, insista pe aspectul negativ al situatiei. Responsabilitatea este constructiva, pentru ca este orientata catre gasirea unei solutii.

 

Da, stiu. Eu vorbeam despre persoanele care se simt vinovate/responsabile pt. greseli imaginare sau ale altora. Exista astfel de persoane. Si exista psihologi care sustin ca astfel de persoane trebuie invatate sa fie putin egoiste. De aici termenul ``altruist`` pe care l-am folosit, poate nu foarte potrivit.

Editat de Alexandra78

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, stiu. Eu vorbeam despre persoanele care se simt vinovate/responsabile pt. greseli imaginare sau ale altora. Exista astfel de persoane. Si exista psihologi care sustin ca astfel de persoane trebuie invatate sa fie putin egoiste. De aici termenul ``altruist`` pe care l-am folosit, poate nu foarte potrivit.

 

Persoanele respective au nevroze, de aceea preiau responsabilitati care nu-s ale lor, problema lor e nevroza si nu trebuie invatate nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Persoanele respective au nevroze, de aceea preiau responsabilitati care nu-s ale lor, problema lor e nevroza si nu trebuie invatate nimic.

dar ce trebuie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa scape de nevroza, de asta am zis ca asta e problema, trebuie rezolvata, si nu trebuie invatat nimic pentru ca de fapt trebuie dezvatat obiceiul asta de a prelua mai multe responsabilitati decat ai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×