Sari la conținut
Forum Roportal
Yvo

Pt ce se merita in viata,sa faci sacrificii?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dragostea si viata profesionala dupa cum stim cu totii sunt doua "lucruri" diferite

Unii au noroc si reusesc sa ajunga la "armonie" Pot avea o relatie,casnicie etc fericita si un loc de munca pe placul lor. Altii au de ales, trebuie sa renunte la ceva drag....pt as atinge telul. Ce e mai important? sa fim iubiti,sa avem viata profesionala implinita? sau sa "luptam" pt amandoua,viata sentimentala si profesionala? si cat de bine reusim sa stapanim evolutia?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca iti merge putin mintea nu e nevoie sa fii pus in situatia sa alegi. Le poti avea pe amandoua.

Da' nu am inteles de fapt a cui evolutie sa stapanim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca iti merge mintea nu poti fii pus in situatie de alege,si le poti avea pe amandoua!! (w00t)

Editat de cristy_05

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ce se merita in viata sa faci sacrificii?pai asta inseamna sa traiesti...sa te bucuri,dar si sa suferi in aceeasi masura,daca nu chiar intr-o mai mare masura....

Uneori trebuie sa renuntam la ceva,pentru ca in viata nu le putem avea pe toate,dar cred ca daca iti asumi suferinta oricarui fapt,poti fi si implinit profesional,si iubit....

Oricum,daca ar fi sa am de ales intre dragoste si cariera,as alege fara sa stau pe ganduri cariera....ma defineste ca om...

Si dragostea ne defineste ca oameni,insa pentru mine,ca persoana,este mai important sa ma simt realizata pe acest plan,sa stiu ca am muncit pentru ceva al meu....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca iti merge putin mintea nu e nevoie sa fii pus in situatia sa alegi. Le poti avea pe amandoua.

Da' nu am inteles de fapt a cui evolutie sa stapanim.

as fi :ill: chiar curios sa-ti aud parerea SI asupra acestei probleme

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dragostea si viata profesionala dupa cum stim cu totii sunt doua "lucruri" diferite

Unii au noroc si reusesc sa ajunga la "armonie" Pot avea o relatie,casnicie etc fericita si un loc de munca pe placul lor. Altii au de ales, trebuie sa renunte la ceva drag....pt as atinge telul. Ce e mai important? sa fim iubiti,sa avem viata profesionala implinita? sau sa "luptam" pt amandoua,viata sentimentala si profesionala? si cat de bine reusim sa stapanim evolutia?

daca nu este klar atunci mai adaug o explicatie:daca vrem sa avem o viata profesionala implinita etc...atunci trebuie sa "luptam"= evolutie......dar cu cat urci mai sus.....cu atat cazatura e mai periculoasa.......deci m-am referit la faptul: daca reusim sa ne implinim cat de bine reusim sa mentinem,sa intretinem, tot ceea ce am realizat. Sunt oameni cu multe probleme care lupta cu propia lor viata........cum sunt si oameni care dupa "realizare" se culca pe o ureche......capata siguranta de sine.....sper exemplu: M-am casatorit cu femeia iubita.......in seara asta nu am sa merg acasa(din diferite motive).oricum stiu ca ea e sotia mea...si ma asteapta acasa. Pe cand atunci cand iti e doar iubita.....siguranta ta e foarte redusa......intr-o clipa se poate spulbera totul....fara remediere......

(parerea mea)

 

noapte buna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Yvonna, mama, de ce nu faci tu un topic despre "cat de mandra esti de sex-appeal-ul tau" unde sa pui cate poze vrei cu tine? Cum raspuzi la un topic, cum iti mai bagi o poza. Si sex-appeal-ul asta, n-ai sa crezi, dar poate fi offtopic! :ill: Frumoase poze, n-am ce zice, dar nu trebuie sa te mai obosesti sa mai faci un topic nou pe "Dragoste" pentru atata lucru. Uita-te si tu, noi pe-aici nici nu pricepem din prima, trebuie sa pierzi timpul sa ne explici ce ai vrut sa spui, mai pe intelesul nostru... zi tu ca nu e enervant si obositor!

Astept cu interes! :santa:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
as fi :ill: chiar curios sa-ti aud parerea SI asupra acestei probleme

spre dezamagirea ta nu o sa-mi dau cu parerea. Am sa spun doar ca eu am o familie reusita, bazata pe dragoste, intelegere si respect reciproc. Si mai am si o cariera, cea pe care mi-am dorit-o. Cel putin pana acum am reusit sa impac si capra si varza. Ce imi pot dori mai mult? Multumit?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate intrebarea nu a fost pusa cum trebuie, si un exemplu concret, ar da o privire mai de ansamblu asupra dilemei.

In cazul in care aveti o oferta de munca in alta tara (cum e la moda acum), si stiti ca acolo veti reusi, sa va strangeti destui bani ca sa puteti incepe ceva aici, dar plecand va trebui sa renuntati la iubit(a). Ce veti face in cazul acesta? (intreb deoarece, fenomenul e destul de intalnit la noi in tara)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
spre dezamagirea ta nu o sa-mi dau cu parerea. Am sa spun doar ca eu am o familie reusita, bazata pe dragoste, intelegere si respect reciproc. Si mai am si o cariera, cea pe care mi-am dorit-o. Cel putin pana acum am reusit sa impac si capra si varza. Ce imi pot dori mai mult? Multumit?!

e o dovada de egoism sa nu vrei sa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×