Sari la conținut
Forum Roportal
eur

Vreau sa fiu provider !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vreau sa devin un mic provider de internet. Am acces la net 24 din 24 la o viteza acceptabila si doresc sa mai dau si la vecini acces. Problema este ca am nevoie de o retea de circa 1.5Km lungime pentru aceasta.

m-am gandit mult si am zis asa: sa merg din 100 in 100 de metri de cablu ftp cu sufa cu swicht-uri....

Este o solutie viabila? sau nu?

De o vreme nu mai dorm (w00t)

Am incercat si versiunea Wirless dar nu merge, sunt obstacole.

Editat de Catalin_Pop

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur pentru interesul tau aratat in acest sens , dar continui sa ma tem ca asta nu intereseaza pe nimeni Nu sunt rautacios dar cred ca NET-ul este plin de Provideri (de care se spune ca si asa sunt destul de nesuferiti datorita conditiilor de acces ) iar ideea ta nu este deloc revolutionara si nici nu cred ca cineva iti va da concursul in acest sens Daca reusesti atunci o sa-ti numeri "clientii" pe degete si asta o sa doara... Fi un bun surfer pe net si multumeste-te cu atat. Eu, sincer iti urez succes, dar ma indoiesc ca-ti va raspunde cineva Eu am facut-o din plictiseala. La Multi Ani ! (w00t)

Editat de Bogdan Bogdanescu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta ramane la latitudinea lui sa decida.

Daca doresti sa aflii mai multe detalii tehnice, documentatie, asistenta in anumite probleme:

 

http://www.lan.ro

 

site specializat pe asa ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai resurse financiare suficiente, merge si asa.

Daca te pui sa folosesti cablu FTP, dai doar banii degeaba. Poti folosi UTP, eu am testat, pentru backbone, si merge chiar la 120 - 150 metrii, conectat crossover. Cu switchuri, sa nu cumperi la mana a doua, si sa nu te uiti la pret. Incearca marca ZyXel cu 8 porturi. Iti mai trebuie si un Router, de preferinta in mod DHCP, asa vei putea controla si clientii. Daca ai vizibilitate intre doua puncte cam la 300 - 500 metrii, cumpara-ti 2 AP-uri, fa le in mod Bridge, si ai si wireless. Economie cam de 2 milioane.

Nu uita sa cauti pe cei de la ANRC pentru certificat tip. Fara asta vei avea probleme.

Nu te lasa intimidat de marii furnizori.

Incearca si vei vedea ca va merge. Asa am facut si eu, iar acum sunt in concurenta cu ASTRAL-ul.

 

Vreau sa devin un mic provider de internet. Am acces la net 24 din 24 la o viteza acceptabila si doresc sa mai dau si la vecini acces. Problema este ca am nevoie de o retea de circa 1.5Km lungime pentru aceasta.

m-am gandit mult si am zis asa: sa merg din 100 in 100 de metri de cablu ftp cu sufa cu swicht-uri....

Este o solutie viabila? sau nu?

De o vreme nu mai dorm :biggrin:

Am incercat si versiunea Wirless dar nu merge, sunt obstacole.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ai resurse financiare suficiente, merge si asa.

Daca te pui sa folosesti cablu FTP, dai doar banii degeaba. Poti folosi UTP, eu am testat, pentru backbone, si merge chiar la 120 - 150 metrii, conectat crossover. Cu switchuri, sa nu cumperi la mana a doua, si sa nu te uiti la pret. Incearca marca ZyXel cu 8 porturi. Iti mai trebuie si un Router, de preferinta in mod DHCP, asa vei putea controla si clientii. Daca ai vizibilitate intre doua puncte cam la 300 - 500 metrii, cumpara-ti 2 AP-uri, fa le in mod Bridge, si ai si wireless. Economie cam de 2 milioane.

Nu uita sa cauti pe cei de la ANRC pentru certificat tip. Fara asta vei avea probleme.

Nu te lasa intimidat de marii furnizori.

Incearca si vei vedea ca va merge. Asa am facut si eu, iar acum sunt in concurenta cu ASTRAL-ul.

Cum de mai traiesti?La forta si influenta lor ma mir ca rezisti!Bravo tie ,arata-le ca nu numai banii conteaza ci si sufletul pe care il pui cand faci ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ziceai k esti isp si ca faci competitie la astral am si eu o intrebare autorizatia la anrc cat te-a costat?si care sunt cerintele impuse de anrc ms.

Autorizarea la ANRC nu costa, este necesar doar să le trimiti o notificare, care e de fapt un formular de vreo 6 pagini in care bifezi ce vrei sa faci si ce nu. Vezi pe site-ul lor.

 

Ceea ce costă este inregistrarea de adrese IP, obtinerea AS-number-ului şi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Autorizarea la ANRC nu costa, este necesar doar să le trimiti o notificare, care e de fapt un formular de vreo 6 pagini in care bifezi ce vrei sa faci si ce nu. Vezi pe site-ul lor.

 

Ceea ce costă este inregistrarea de adrese IP, obtinerea AS-number-ului şi

Editat de asdeyahe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Quote:

Vreau sa devin un mic provider de internet. Am acces la net 24 din 24 la o viteza acceptabila si doresc sa mai dau si la vecini acces. Problema este ca am nevoie de o retea de circa 1.5Km lungime pentru aceasta.

Answer:

Daca vrei sa iti faci asa ceva,pot sa iti ofer conexiunea de care ai nevoie.Numele meu este Cristian Ianos de la Evolva telecom.Noi te sustimem!

Da-mi un semn daca te mai intereseaza: Id: artmediastudio

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
acum vine partea grea :( ce e AS-number? :think: domeniu am deja :o: . Ca provider imi recomanzi ceva si cam ce banda sa cer ?

Cred că ar trebui să

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×