Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Vieti transformate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Citind aceste site-uri puteti cunoaste cum Dumnezeu a schimbat viata acestor oameni.Este un adevarat miracol cum Dumnezeu poate salva omul din pacat si cum poate schimba caracterul omului!

Dumnezeu este viu si aceste marturii demonstreaza inca odata puterea lui Dumnezeu de-a schimba vietile noastre!

Daca Dumnezeu s-a atins si de viata ta, la fel ca si de-a acestor oameni sau de-a crestinilor din Biserica primara, poti sa ne marturisesti aici lucrul acesta. Daca nu ai viata schimbata ,citind aceste marturii sunt sigur ca Dumnezeu iti poate schimba si viata ta si poate sa te faca si pe tine un copil al Lui .

Dumnezeu sa te binecuvinteze!

 

http://vietitransformate.bravehost.com/index.html

http://marturii.homestead.com/Marturii.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marturie personala

M-am nascut intr-o familie tematoare de Dumnezeu.Tatal meu mergea la o biserica crestina. Cautand de mic sa fac ce este bine si ascultand de parinti, invatatori si apoi de profesori,credeam ca este suficient pentru a fi placut lui Dumnezeu. Cu prilejul sarbatorilor mari de Pasti,Rusalii,Craciun si in anumite ocazii, mai mergeam la biserica ortodoxa. In anul 1974, la Oradea am fost intr-o biserica evanghelica. Cand m-am intors acasa am primit o Biblie pe care am inceput s-o citesc cu toate ca nu o intelegeam. Dupa terminarea liceului am continuat scoala la Timisoara si pentru prima data cand am ajuns acolo, intrand in Catedrala Ortodoxa, am cerut ajutor de la Dumnezeu pentru a reusi la examene. Am gasit apoi o alta biserica crestina si am continuat sa citesc Biblia si alte carti crestine. Proverbele lui Solomon imi placeau foarte mult, mai ales capitolul 2, versetele 3,4 si 5: ,,Daca vei cere intelepciune

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marturia e un pic "trasa la stanta". Nu neg ca ar fi adevarata, insa e... tipica. Ortodoxul blazat, care nu citeste Biblia pentru ca nu simte nevoiea - ma indoiesc ca Biserica Ortodoxa interzice citirea Bibiliei - si care, intrand accidental intr-o Biserica protestanta sau intalnind un pastor protestant capata o revelatie subita si trece de partea Bisericii respective.

 

Tu ai intrat intr-o Biserica evanghelica, in consecinta ai devenit crestin dupa Evanghelie. Daca intrai intr-o Biserica adventista deveneai adventist. De fapt putea fi orice Biserica protestanta. Toate incep la fel.

 

=========================================================

 

Opinia mea este mult mai clara. Convertirea mi s-a parut intotdeauna un act de curaj, insa atunci cand este facuta IN DEPLINA CUNOSTINTA DE CAUZA. Din nefericire, daca e sa te iau la bani marunti, mi-e teama ca tu nu cunosti mare lucru despre cultul ortodox din care ai plecat. Tot ce stii ti-a fost servit gata mestecat de catre Biserica din care provii si de care TE-AI ATASAT EMOTIONAL. Alegerea ta nu a fost una gandita, ci un impuls, o nevoie de a umple un gol.

 

Iti pot da si eu o experienta interesanta. Cunosc o Biserica ortodoxa care are o viata relgioasa extraordinara si bogata. Si cred ca nu e singura. Se organizeaza catehisme, se stuidaza Sf. Scripturi, Sf. Traditie, Patrisitica, Liturgica etc. Se organizeaza actiuni umanitare, se doneaza, sunt ajutati oameni in varsta care au nevoie de medicamente si asistenta. Eu nu am avut acest gol si aceasta nevoie de al umple cu altceva, pentru ca am considerat intotdeauna ca am deplina cunostinta a lui Hristos.

 

Tu faci parte dintr-o categorie speciala: cea a convertitilor. Insa copii tai se vor naste in cultul din care tu acuma faci parte. Ii vei educa in spirutul acestui cult. Sigur, ii vei boteza la varsta majoratului, insa ei nu vor avea parte de turnura de care ai avut parte tu, pentru ca ei nu vor fi niciodata convertiti. Sau - cine stie - poate vor alege sa devina penticostali sau adventisti, si atunci se vor converti ca si tine. Dar altfel nu vor avea niciodata senzatia unei schimbari, pentru ca nu se va petrece nici una. Desigur, asta nu le va rapi bucuria de a-L iubi pe Hristos, pentru ca s-au nascut cu El. L-au cunoscut de mici, in timp ce tu l-ai cunoscut ca adult. E cu totul altceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Marturia e un pic "trasa la stanta". Nu neg ca ar fi adevarata, insa e... tipica. Ortodoxul blazat, care nu citeste Biblia pentru ca nu simte nevoiea - ma indoiesc ca Biserica Ortodoxa interzice citirea Bibiliei - si care, intrand accidental intr-o Biserica protestanta sau intalnind un pastor protestant capata o revelatie subita si trece de partea Bisericii respective.

 

Tu ai intrat intr-o Biserica evanghelica, in consecinta ai devenit crestin dupa Evanghelie. Daca intrai intr-o Biserica adventista deveneai adventist. De fapt putea fi orice Biserica protestanta. Toate incep la fel.

 

=========================================================

 

Opinia mea este mult mai clara. Convertirea mi s-a parut intotdeauna un act de curaj, insa atunci cand este facuta IN DEPLINA CUNOSTINTA DE CAUZA. Din nefericire, daca e sa te iau la bani marunti, mi-e teama ca tu nu cunosti mare lucru despre cultul ortodox din care ai plecat. Tot ce stii ti-a fost servit gata mestecat de catre Biserica din care provii si de care TE-AI ATASAT EMOTIONAL. Alegerea ta nu a fost una gandita, ci un impuls, o nevoie de a umple un gol.

 

Iti pot da si eu o experienta interesanta. Cunosc o Biserica ortodoxa care are o viata relgioasa extraordinara si bogata. Si cred ca nu e singura. Se organizeaza catehisme, se stuidaza Sf. Scripturi, Sf. Traditie, Patrisitica, Liturgica etc. Se organizeaza actiuni umanitare, se doneaza, sunt ajutati oameni in varsta care au nevoie de medicamente si asistenta. Eu nu am avut acest gol si aceasta nevoie de al umple cu altceva, pentru ca am considerat intotdeauna ca am deplina cunostinta a lui Hristos.

 

Tu faci parte dintr-o categorie speciala: cea a convertitilor. Insa copii tai se vor naste in cultul din care tu acuma faci parte. Ii vei educa in spirutul acestui cult. Sigur, ii vei boteza la varsta majoratului, insa ei nu vor avea parte de turnura de care ai avut parte tu, pentru ca ei nu vor fi niciodata convertiti. Sau - cine stie - poate vor alege sa devina penticostali sau adventisti, si atunci se vor converti ca si tine. Dar altfel nu vor avea niciodata senzatia unei schimbari, pentru ca nu se va petrece nici una. Desigur, asta nu le va rapi bucuria de a-L iubi pe Hristos, pentru ca s-au nascut cu El. L-au cunoscut de mici, in timp ce tu l-ai cunoscut ca adult. E cu totul altceva.

 

Marturia de fata nu este a mea ,ci face parte din seria de marturii prezente pe cele doua site-uri prezentate la inceput.

 

L-am cunoscut pe Omut Nicolae personal si pot sa-ti spun sigur ca cunoaste teologia ortodoxa foarte bine.

 

Personal iti spun ca ma deranjeaza abordarea ta in felul acesta. Adica: "Tu ai intrat intr-o Biserica evanghelica, in consecinta ai devenit crestin dupa Evanghelie. Daca intrai intr-o Biserica adventista deveneai adventist. De fapt putea fi orice Biserica protestanta. Toate incep la fel."

 

In primul rand eu personal nu m-am intors la religii si sunt ferm convins ca multi din cei care se convertesc ,nu se intorc la o religie, ci la un Dumnezeu viu! A te debarasa de diavolul si de lanturile satanei prin Jertfa de la Golgota nu necesita aderarea la o religie anume.Pe Domnul Isus il poti cunoaste acasa pe genunchi chemandu-l in viata ta si El este Cel care poate sa-ti dea iertarea si eliberarea dupa care atatia oameni tanjesc. Aderarea la o Biserica (indiferent ce nume poarta ,protestanta sau neoprotestanta ) este necesara celui care devine crestin.Facand parte dintr-o Biserica ,credinciosul creste spiritual si isi manifesta credinta fiind un madular sanatos in Trupul lui Cristos!

Bisericile neoprotestante sunt Biserici crestine asa cum dealtfel se considera si Biserica ortodoxa sau catolica!

 

Mai jos iti prezint si marturia mea ,cum Dumnezeu a lucrat la viata mea. Nu iti prezint lucrul acesta decat cu scopul de-a vedea cum a lucrat Dumnezeu la viata mea:

 

 

Ma numesc Ioanas Simion, sunt nascut in 1968, sunt casatorit, am doi copii, locuiesc in Portland, Oregon,U.S.A. din anul 1998. Sunt nascut in Arad si am locuit pana in 1998 in localitatea Sagu, jud. Arad dupa care am emigrat in U.S.A.

 

Povestea mea incepe cu cativa ani in urma in anul 1985 cand eram in clasa a 11-a la un liceu din Timisoara. In clasa a 11-a, a fost prima data cand am auzit ca trebuie sa ma intorc la Dumnezeu, sa ma pocaiesc. Un coleg de-al meu pe nume Claudiu sa pocait si ne-a vorbit si noua colegilor despre planul de iertare a lui Dumnezeu pentru toti oamenii. Nu am prea inteles si nici nu ma prea interesat atunci pentru ca nu credeam in Dumnezeu si ma motivam caci eu am o religie cea de ortodox si cum traiesc ceilalati oameni pot si eu. Totusi am ramas surprins de schimbarea ce se vedea in colegul meu.

Intre timp sora mea pe atunci studenta tot in Timisoara sa imbolnavit grav si eram foarte necajit pentru inrautatirea starii ei de sanatate .Era internata la spital si starea ei era din ce in ce mai rea. Colegul meu auzind de necazul meu mi-a propus sa-mi faca cunostinta cu un doctor bun. Cand l-am intrebat cu cine mi-a spus: "cu Isus". Am ras dar i-am zis bine sa vedem puterea Dumnezeului tau. In urma rugaciunii colegului meu, Domnul a vindecat-o. Dupa aceasta interventie divina, sora mea s-a pocait.

 

De atunci au trecut multi ani, eu am terminat liceul, si m-am intors acasa la Sagu, unde locuiau parintii mei. Fiind din familie de ortodocsi, am inceput sa fac si eu ce face lumea din jurul meu, sa caut placerea in tot ceea ce incanta ochiul, sa-mi satisfac trupul, poftele firii. Intr-un timp foarte scurt, am ajuns sa fiu robit de patimi, de betie, de fumat, de desfrau, toate acestea contribuind la degradarea sanatatii mele. In tot acest timp, in acesti ani, Dumnezeu a intervenit de multe ori la sanatatea mea, vindecandu-ma .Desi am vazut mana Lui puternica la lucru in viata mea, imi era greu sa ma predau Lui.

 

Dupa circa zece ani de cand am terminat liceul, dupa ce viata mea a devenit un cosmar, rugaciunile colegului meu si a sorei mele, au ajuns la Domnul.

Era ziua de 29 Noiembrie 1994, (inainte cu o zi fusesem la un chef cu prietenii mei si nu venisem decat dimineata cand m-am culcat fiind obosit si sub influenta alcoolului), eram acasa la mine, ma trezisem din somn, era deja seara. In aceasta seara am inceput sa ma gandesc la Dumnezeu, la viata mea traita in pacat si am inceput sa-mi vad starea mea care pana in acel moment am considerat-o buna.

M-am coborat pe genunchi langa patul meu, am simtit prezenta lui Dumnezeu acolo cu mine si mi-am predat viata mea in mainile Lui, rugandu-L pe El sa ma ierte si sa ma dezrobeasca de orice patima.

Din acea zi, viata mea s-a schimbat radical, devenind un copil al lui Dumnezeu. Am inceput in fiecare zi sa citesc Biblia si sa am o relatie cu Domnul meu. In scurt timp ,viata mea s-a schimbat radical, fiind o marturie pentru cei din jurul meu.Intre timp, am simtit chemarea Domnului de-a lucra pentru El, de-a aduce si pe altii la El ca vietile lor sa fie schimbate, ceea ce fac si in prezent marturisindu-l pe El oridecate ori am prilejul.

 

Imediat ce m-am intors la Domnul, am avut piedici din partea parintilor mei, a mamei mele care nu intelegea lucrarea ce o facea Domnul cu mine, din partea prietenilor, a vecinilor, a preotului din sat, a colegilor de munca. Cu toate acestea multumesc Domnului pentru ca permanent a fost langa mine, m-a intarit, mi-a dat intelepciune, intelegand planul Lui, marturisindu-L in apa botezului .Am devenind membru intr-o biserica Evanghelica cu oameni pe care i-am vazut schimba-ti de Dumnezeu, care iubesc Biblia si voia Domnului.

 

De atunci au trecut inca cativa ani, in care, pana in ziua de azi am vazut de nenumarate ori mana Lui Dumnezeu care este cu mine in fiecare zi. Ma bucur ca sunt mantuitul Lui si am o bucurie fara margini in inima mea, stiu ca nimeni si nimic nu ma poate desparti de Dragostea lui Dumnezeu.

 

Am hotarat sa-ti impartasesc si ti-e draga cititorule aceasta dragoste a Lui Dumnezeu care s-a aratat prin Domnul Isus care a murit pentru noi la cruce la Golgota, pentru pacatele noastre. El are putere si astazi sa ierte, sa vindece, sa se implice in problemele noastre, sa schimbe vietile noastre.Toate acestea le-am experimentat personal si ma rog Domnului ca El sa schimbe si viata ta sa devii si tu un copil al Lui.

 

http://www.geocities.com/cioanas/Planul/simion.htm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

un sfat , mai intai incepi cu tine si apoi dai exemplele altora :ill:

Editat de Joanna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
un sfat , mai intai incepi cu tine si apoi dai exemplele altora :ill:

 

Joanna draga, o sa tin cont altadata de sfatul tau.Acum este prea tarziu, nu mai pot modifica nimic!

Sper totusi ca marturia mea este primita si mai pe urma!

O duminica Binecuvantata de Domnul, iti doresc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:ill:

in sfarsit am aflat ca cioanas e de gen masculin :santa:

ma refeream la cioanas :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce bine sa dai piept cu realitatea si sa arati ca de fapt nu te ascunzi dupa un id,si ce rau e daca iti spui ex[erenta vietii.

 

Marin Butnaru ma numesc si eu ,si pe scurt

Va spun cum stau lucrurile.

Provin dintr-o famile de Ortodocsi, cu nu prea mare credinta in Dumnezue, care si aia la Pasti si Craciun se manifesta prin mancare si bautura si aproape nimic spiritual.

In 1995 am cunoscut si eu cine e cu adevarat Cel la care trebuie sa ma inchin, pe atunci aveam 30 de ani , si eram casatorit si aveam si doi copii.

Dar inainte de al cunoaste pe Domnul nu ma interesa cine e El si ce face, eu aveam alte prioritati, si sa le randuim pe toate.

Bautura, femeile,fumam,furam,distractii,injuram,imi placea sa imi petrec noptile prin baruri,veneam acasa beat,si intr-o zi eram sa o tai pe sotie cu drujba(cred ca o sa radeti dar nu e gluma), si in ciuda acestor lucruri care le faceam eram vazut printre oameni ca un baiat,,bun,,

Intr-o zi prin anul 1994 am pierdut pe unul dintre copii care avea 6 ani, era lumina ochilor mei, viata mea era,,stearsa,, nu mai doream sa traiesc, pentru ca acest copil al meu mergea la ,,pocaitii,, la biserica lor impreuna cu bunica lui(mama mea)si cand venea acasa ma intreba de foarte multe lucruri despre Dumnezeu, la care eu nu am putut sa ii raspund.dupa un an de la moartea lui am mers la acea biserica sa vad ce a vazut copilul meu de se tragea asa de tare ca sa mearga cu bunica lui, si impreuna cu sotia mea am gasit pe Dumnezeu, si sunt fericit si casa mea e un colt de rai, nu mai fac faptele care le-am aratat mai sus, alti pot sa ma faca fanatic, sau nebun sau cum vor ei, eu am gustat pe Domnul si am vazut cum e cu Dumnezeu si cum e fara El, astazi nu o mai fac pe nevasta in toate felurile, ii spun ca o iubesc si ca fara ea nu pot trai.

Acum am trei copii, doi baieti si o fata, cel mai mic are cinci ani, si acum doua zile cand am fost la biserica nu era curent iar lumina sa facut cu alte surse de lumina, iar copilul meu cel mic sa rugat ca atunci cand ajungem acasa sa vina curentul, eu am ajuns primul acasa iar sotia cu copii au ajuns un pic mai tarziu, cand am ajuns eu nu era lumina, iar cand a ajuns cel mic cu sotia a venit curentul(sa fie o simpla coincidenta?)nu cred.

Daca viata ta nu e in mana lui Dumnezeu, atunci nu stii ce e fericirea, El are timp sa te asculte, sa te iubeasca, si sa te mantuiasca, ce e mai frumos ca sa ai un camin unde sa poti fi iubit si sa iubesti si un Dumnezeu in care sa te increzi.

Dac simti ca viata ta nu are nici un rost si ca nu te simti implinit, iti dau un sfat!treci peste toate prejudecatile lumii si nu intarzia sa il cauti, si spre mirarea ta El se va lasa gasit de tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×