Jump to content
Forum Roportal
Sign in to follow this  
williamwallace

Raspandirea omului pe pamant din punct de vedere biblic

Rate this topic

Recommended Posts

Din cate am observat in biblie, de-a lungul cartilor, capitolelor, etc. se vorbeste doar de anumite civilizatii: Egiptul, arabii, si cam atat cred. Ce se intampla in acest timp cu ceilalti: asiaticii, actualii europeni, sau, stiu eu, aschimosii, africanii :tease: Erau nesemnificativi oare pentru restul lumii? Ce parere aveti? Civilizatie era doar in acea zona?

Din cate am observat in biblie, de-a lungul cartilor, capitolelor, etc. se vorbeste doar de anumite civilizatii: Egiptul, arabii, si cam atat cred. Ce se intampla in acest timp cu ceilalti: asiaticii, actualii europeni, sau, stiu eu, aschimosii, africanii :tease: Erau nesemnificativi oare pentru restul lumii? Ce parere aveti? Civilizatie era doar in acea zona?

Nu se stia de existenta lor...

Ultima data cand am rasfoit eu prin biblie, mentiona doar pe egipteni si pe poporul ales.

Normal ca civilizatie nu era doar in acea zona. De fapt nu prea era civilizatie in zona aia, cu exceptia Egiptului antic.

PS: Tu cand crezi ca sa scris biblia ? :lol:

Edited by Despicable Me

Ultima data cand am rasfoit eu prin biblie, mentiona doar pe egipteni si pe poporul ales.

Normal ca civilizatie nu era doar in acea zona. De fapt nu prea era civilizatie in zona aia, cu exceptia Egiptului antic.

PS: Tu cand crezi ca sa scris biblia ? :lol:

Desi nu e mentionat nicaieri,pe vremeas razboaielor punice,se poate dovedi foarte clar.

• Upvote 1

Tu cand crezi ca sa scris biblia ?

"Iata legamantul pe care-l voi face cu ei dupa acele zile, zice Domnul: voi pune legile Mele in inimile lor si le voi scrie in mintea lor", (Evr.10:16)

Se scrie in launtrul celor alesi si salvati de Dumnezeu.

Se consuma nu se rasfoieste.

Isus i-a raspuns: "Este scris: "Omul nu va trai numai cu paine, ci cu orice cuvant care iese din gura lui Dumnezeu." (Luc.4:4)

"Iata legamantul pe care-l voi face cu ei dupa acele zile, zice Domnul: voi pune legile Mele in inimile lor si le voi scrie in mintea lor", (Evr.10:16)

Pe bune? Noroc ca "cei alesi" erau cam grei de cam si s-au apucat sa scrie sa nu uite nu?Sau din egoism au inceput sa scrie?Pe premisa"doar noi am fost alesi,altii nu au sa mai fie?" De vis.

Sau cine stie poate Dumenzeu e rasist si de aceea nu a avut alesi din populatia de culoare neagra,rosie sau galbena.Ah sau asta e o intrebare de 10 puncte?De ce alesii nu au fost din alte parti ale lumii?Nu aveau inimile destul de curate?

Edited by Joss

Iti spun eu de ce nu scrie nimic in Biblie despre europeni si aschimosi. Autorul nu avea internet wireless si nu aflase de existenta europenilor - de exemplu nu stia nimic de soarta cehilor, slovacilor, croatilor, sarbilor, slovenilor, albanezilor, kosovarilor ... Nici de americani nu stia nimic. Ciudat, nu? :doh:

Iti spun eu de ce nu scrie nimic in Biblie despre europeni si aschimosi. Autorul nu avea internet wireless si nu aflase de existenta europenilor - de exemplu nu stia nimic de soarta cehilor, slovacilor, croatilor, sarbilor, slovenilor, albanezilor, kosovarilor ... Nici de americani nu stia nimic. Ciudat, nu? :doh:

Dimpotriva..avea internet..numai ca tot pica(retea prost gestionata).Asa se explica se lag-ul de 3 zile.(cel mai lung respownd ever!!) :yahoo:

Edited by Joss

Dacă vrei după cum scrie în Bilie, atunci se spune că din fiii lui Noe (supravieţuitorii potopului) au ieşit neamurile pământului.

Iniţial toţi vorbeau aceeaşi limbă, dar pe când zideau Turnul Babel, au primit cadou limbi diferite de nu s-au mai înţeles între ei. Aşa că cei care numeau mistria la fel s-au strâns grupuleţe şi s-au stabilit în locuri diferite, reieşind popoare diferite.

Dacă mai apoi Biblia nu prea pomeneşte de alte naţii, este pt că s-a concentrat doar asupra evreilor.

Deşi în Noul Testament apostolul Pavel călătoreşte în tot Orientul Apropiat şi partea de Sud a Europei, ajungând până la Roma. Iacă-tă unde apar europenii în discuţie, adică strămoşii lor.

Edited by Diela

Sau cine stie poate Dumenzeu e rasist si de aceea nu a avut alesi din populatia de culoare neagra,rosie sau galbena.Ah sau asta e o intrebare de 10 puncte?De ce alesii nu au fost din alte parti ale lumii?Nu aveau inimile destul de curate?

Asta ar înseamna, că orice om căruia nu-i plac hainele negre, e rasist. Dacă există un răspuns la întrebarea: "de ce ne place să ne alegem haine de o anumită culoare, şi nu de alta ?", atunci se poate răspunde şi la întrebarea ta. La fel de bine se poate întreba: "de ce ne-am vopsit casa într-o anumită culoare ?" Răspunsul e simplu: "pentru că e casa mea, şi o vopsesc cum îmi place mie !"