Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Mai este cineva care sa asculte acest gen, sau eu sunt singurul nebun ? :cheer: Postati aici parerile si preferintele voastre legate de muzica militara. Daca se poate, adaugati si cate un videoclip :doh: O sa incep eu :rot:

 

Red Army Choir - The Russian Revolution:

 

 

Norwegisch Waffen SS - Pa Vikingtog:

 

 

Corul Armatei Romane - Drum bun:

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

1905. Razboiul rus-japonez.

 

Ultima a fost scrisa in primele 2 zile ale razboiului si a fost cea mai mobilizatoare melodie care s-a scris vre-o data in URSS. Era nevoie, deoarece nemtii atacasera la 4 dimineata fara avertisment si era 22 iunie 1941, in toate scolile era balul de absolvire, iar toti acesti copii, in costume si haine de sarbatoare au trebuit sa mearga de la banchet direct la comisariat :rot:

Se numeste "Ridica-te imensa tara, ridica-te la razboiul sfant!" Versurile te fac sa-ti treaca fiori pe sira spinarii :cheer:

Editat de masha rasputina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ultima a fost scrisa in primele 2 zile ale razboiului si a fost cea mai mobilizatoare melodie care s-a scris vre-o data in URSS. Era nevoie, deoarece nemtii atacasera la 4 dimineata fara avertisment si era 22 iunie 1941, in toate scolile era balul de absolvire, iar toti acesti copii, in costume si haine de sarbatoare au trebuit sa mearga de la banchet direct la comisariat :lol2:

Se numeste "Ridica-te imensa tara, ridica-te la razboiul sfant!" Versurile te fac sa-ti treaca fiori pe sira spinarii :cheer:

Toate sunt frumoase :doh: Inca una din preferatele mele, Ey Ukhnem :rot:

Alexandrov Choir - Song of Volga Boatman (Ey Ukhnem):

 

Si inca ceva, La lupta Muncitori :P

Cantec legionar - La lupta muncitori :

Editat de Black_Wizard

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de curand am aflat de existenta unui gen muzical, care se numeste "martial folk" (rock)- adica muzica de razboi, inspirata de razboi, dedicat soldatilor, celor care lupta, etc. muzica inspirationala sau care povesteste evenimentele eroice de pe front ori infrangerile.

 

am aflat pentru ca am dat peste o formatie super faina, ROME, care se incadreaza in genul asta.

au albume extrem de interesante... primul ascultat a fost Flowers from Exile, si m-a lasat fara cuvinte.

 

Un exemplu: Swords to rust, hearts to dust si The secret sons of Europe

 

am facut rost de toate albumele lor, si-mi plac asa, in linie, de la un cap la altul!

enjoy.

 

PS: ador corul armatei ruse!!! e demential! :spiteful:))

Editat de treispe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×