Sari la conținut
Forum Roportal
Leonking

Banii...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Banii...

 

am urmarit prezenta cuvantului - articulat - si l-am gasit pe 43 de pagini insiruit... in fiecare pagina, de cel putin 20 de ori... sa fie o obsesie pentru useri?

 

- ne-am obisnuit sa echivalam totul in bani... mai mult sau mai putin, transformam in echivalent pana si sentimentele...

- multi vad banii ca fiind scopul in viata, si mijlocul de a-si atinge scopul... de fapt, totul se rezuma la bani...

 

de ce?

 

ce inseamna banii pentru tine? ai putea trai fara ei? te intereseaza numarul lor? poti sa ii obtii suficient de rapid incat sa nu-ti fie o piedica (lipsa lor) in realizarea dorintelor, planurilor?

 

vreau o polemica dura, cu tipete si injuraturi (admisibile, evident)... vreau isterie generala... vreau sa intelegewm fenomenul...

 

as fi putut posta definitia din manual, din dictionar sau definitia numelor mari in economie... dar nu economie vreau eu sa descopar aici... aici vreau sa descopar rolul banilor in natura comportamentului uman...

(libertate, frustrari, lejeritate, constrangeri, teze, antiteze, etc.)

 

aici sunt eu... va vreau si pe voi, cu opinii... off shore, off topic, on the other side, not here...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Piramida lui Maslow. Cand nevoile fizice nu sunt satisfacute atunci nu se mai gandesc si la nevoile din varful piramidei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Piramida lui Maslow. Cand nevoile fizice nu sunt satisfacute atunci nu se mai gandesc si la nevoile din varful piramidei

 

banii... show me the money... :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Piramida lui Maslow. Cand nevoile fizice nu sunt satisfacute atunci nu se mai gandesc si la nevoile din varful piramidei

 

Clasificarea nevoilor umane caracterizate de psihologul Maslow sunt următoarele,

post-296226-1284649269_thumb.png

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa iti povestesc o faza simpatica . Eram la un spectacol . Se spunea ca se vor lovele . O alta tipa a spus ca si ea vrea lovele . Ma intreaba pe mine tu vrei ? Eu nu vreau lovele . Tipa contrariata cum nu vrei? Toata lumea vrea . Apoi se auzira aplauze . ( pt spectacol ) Nu vrei lovelele si s-a aplaudat , a spus tanarul care era langa ea

 

Treaba e simpla . Depinde de valorile umane . Depinde de cum ai fost tratat in societate . Depinde ce lipsuri ai avut .

 

Sunt multi factori care surprind utilitatea banilor , iubirea fata de bani sau indiferenta fata de bani

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

troc :roll:

 

context economic si social

 

principalii factori

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tu cum ai vedea lumea fara bani?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Clasificarea nevoilor umane caracterizate de psihologul Maslow sunt următoarele,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imi place sa-i fac, imi place sa-i cheltui dar o fac chibzuit. Nu sunt materialista. Cred ca intr-un cuplu nu trebuie sa se discute despre bani, odata ce ai stabilit de unde vin si cum se impart pe cheltuieli, gata.

oare de ce trebuie facut tam tam in jurul banilor?

dicutand despre ei le dai o mai mare importanta decat au

 

cum?

tot cu bani, desigur.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×