Jump to content
Forum Roportal
Sign in to follow this  
Monika23

Am nevoie de niste sfaturi

Recommended Posts

Imi cer scuze daca nu am postat corect dar am nevoie de niste sfaturi....Eu am 23 de ani si sunt gravida, nu sunt maritata dar stau cu prietenul meu, in ultima vreme ne`am certat si eu stau la mama mea....ne`am certat pentru ca eu nu sunt sigura ca vreau acest copil. Eu am ramas de curand fara loc de munca iar el nu mai lucra de luni buni decat ocazional (este sofer) Daca fac avort el nu mai vrea sa fie cu mine iar daca nu fac... cum o sa cresc acest copil ? Am nevoie de un sfat va rog

Daca iti doresti copilul, mergi mai departe.

Daca tu crezi ca nu iti vei reveni financiar, ca nu iti vei putea creste copilul si daca nu te simti pregatita pentru a fi mama, renunta si cand vei fi pregatita, vei putea sa faci si copilul.

Iti e teama ca el o sa se desparta de tine?

Edited by Pufa'

Mi`e teama si ca se desparte de mine...de fapt a facut`o deja cand i`am spus ca vreau sa fac avort. Nu sunt sigura ca am cum sa imi revin financiar pt ca nu gasesc un loc de munca

Monica,

risc sa-mi iau rosii in freza, totusi o sa-ti spun parerea mea.

In situatia in care esti tu acum, cand se va naste copilul nu vei avea niciun venit, in afara de 200ron cat e alocatia pana la 2 ani, mai apoi 40 de ron.

Nu stii daca cel cu care esti te va sustine financiar, nu bagi mana in foc ca va ramane cu tine in orice situatie.

E bine ca atunci cand nasti un copil, sa fi sigura ca-l porti creste SINGURA (pt orice eventualitate). Tu nu poti.

Concluziile...le tragi singura.

Aata a ajuns alocatia aia de copil/ 200? aia care se da pana la 2 ani? really?

parca asa stiu io.

200 alocatia la copil + 600 (minim) indemnizatia pt mame, dar cum ea nu are job...nu poate sa ia indemnizatie.

Edited by X.E.N.A.

Eu daca as fi in locul tau, as renunta la sarcina si as astepta momentul potrivit... treim mai multe vieti, nu una singura, poate alta data va fi mai bine. Acuma chiar nu e momentul, si e cazul sa te trezesti si sa realizezi asta. Nu mor copii de foame in tara asta, e adevarat, dar nici sa l condamni la o viata de privatiuni nu mi se pare corect. Poata alta data are sa fie altfel.

Edited by another_kind

Imi cer scuze daca nu am postat corect dar am nevoie de niste sfaturi....Eu am 23 de ani si sunt gravida, nu sunt maritata dar stau cu prietenul meu, in ultima vreme ne`am certat si eu stau la mama mea....ne`am certat pentru ca eu nu sunt sigura ca vreau acest copil. Eu am ramas de curand fara loc de munca iar el nu mai lucra de luni buni decat ocazional (este sofer) Daca fac avort el nu mai vrea sa fie cu mine iar daca nu fac... cum o sa cresc acest copil ? Am nevoie de un sfat va rog

Da' el e sigur ca vrea acest copil? te intreb asta pentru ca ai spus ca stati (cel putin pentru un timp) separat?

Stii ce implica crescutul unui bebe? Esti sigura ca relatia va continua?