Sari la conținut
Forum Roportal
oana22

Viza H2B

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

La multi ani pe noul an !

Am si eu o intrebare pentru cei care au sustinut un interviu pt. o viza H2B ! Imi puteti spune si mie va rog cum decurge, care sunt intrebarile.......si daca am vreo sansa sa iau viza..in conditiile in care sunt casatorita si am casa propietate personala, mama mea are casa ei ...si cam atat...sunt si studenta la o facultate IDD dar nu ma ajuta pentru ca plecare e inainte de terminarea sesiunii din vara (as putea face rost de o hartie de la decan care sa confirme acest lucru si sa confirme ca nu ma afecteaza aceasta plecare si ca pot trece in anul 4(din 5 ani) cu acele examene nedate)

Va rog mult sa ma ajutati...! orice detaliu...oricat de mic imi poate fi de folos !!! si orice sfat !

va multumesc mult !

(am uitat sa mentionez ca "notice of approval" e pe drum...adica exista dar inca nu a ajuns la mine acasa)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La multi ani pe noul an !

Am si eu o intrebare pentru cei care au sustinut un interviu pt. o viza H2B ! Imi puteti spune si mie va rog cum decurge, care sunt intrebarile.......si daca am vreo sansa sa iau viza..in conditiile in care sunt casatorita si am casa propietate personala, mama mea are casa ei ...si cam atat...sunt si studenta la o facultate IDD dar nu ma ajuta pentru ca plecare e inainte de terminarea sesiunii din vara (as putea face rost de o hartie de la decan care sa confirme acest lucru si sa confirme ca nu ma afecteaza aceasta plecare si ca pot trece in anul 4(din 5 ani) cu acele examene nedate)

Va rog mult sa ma ajutati...! orice detaliu...oricat de mic imi poate fi de folos !!! si orice sfat !

va multumesc mult !

(am uitat sa mentionez ca "notice of approval" e pe drum...adica exista dar inca nu a ajuns la mine acasa)

daca chemare ti'a facut'o o ruda de gradul I (parinti sau frati) ai toate sansele sa primesti viza pe 10 ani... daca nu e un pic mai greu... eu personal am fost de trei ori la ambasada cu chemare de al bunica si matusile mele si inca sunt in Romania... hartia aceea de la decan iti poate fi de folos... ar fi bine sa ai cu tine actele casei, certificatul de casatorie, daca ai copii ia si certificatele lor de nastere. in rest depinde de ofiterul consular si de cum se trezeste el dimineata... vorbesc foarte serios... ce sa'ti zic... multa bafta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inca ceva... nu uita sa le traduci la un traducator autorizat ! Inainte de a ajunge la ambasada, asigura-te ca ai cu tine un nr. de telefon (si chiar de fax, daca e posibil) de la cel (cea) care ti-a trimis chemarea... s-ar putea sa ti se solicite ceva documente in plus :doh:

In rest, asa cum zice just a girl, totul depinde de starea ofiterului consular... roaga-te sa nu-l doara maselele sau sa nu se fi certat cu sotia (sotul) in acea dimineata :lol: Arata a gluma, dar, sa stii ca asa e... totul depinde doar de noroc !

Sa iei in calcul si o eventuala rechemare la ambasada in alta zi, nu se stie niciodata... trebuie sa iei TOTUL in calcul acolo ! Iti urez multa, multa bafta !!! :tongue: :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe mine m-au intrebat doar ce anume fac la serviciu. (w00t) si gata :santa2:

dar am avut la dosar tot ce mi-au cerut. Hartie semnata de la serviciu, extrasul contului din banca, invitatia scrisa in original, pozele facute dupa conditiile impuse de ei. si cam atat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pe mine m-au intrebat doar ce anume fac la serviciu. :santa: si gata :)

dar am avut la dosar tot ce mi-au cerut. Hartie semnata de la serviciu, extrasul contului din banca, invitatia scrisa in original, pozele facute dupa conditiile impuse de ei. si cam atat.

Unde esti, spider ? Te intreb pentru ca e diferenta intre emigrarea in Europa si cea in SUA... sunt atatea dedesubturi... m-apuca scarba numai cand ma gandesc prin cate a trebuit sa trec la ambasada. Singurul lucru care m-a avantajat a fost ca nu a trebuit sa stau la coada de 160 de persoane, fiind cu loteria... in rest, 3 zile m-au tot rechemat, din tot felul de motive stupide, imi cereau acte din SUA care nici macar nu erau specificate in documentatie :ill:

Totusi, efortul mi-a fost recompensat... asta m-a facut sa gandesc ca, daca asta a trebuit sa fie pretul ptr. viata care o am acum, s-a meritat ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt in Elvetia.

Iar pentru cultura generala a lu' 07 : nu stiu care e diferenta dintre ambasadele din UE si cea din Romania. Nu am dat niciodata interviu la ambasada USA din Romania. Normal ca am platit taxa de interviu si nu stiu daca in Romania se plateste sau nu. Si am stat si la coada; nu de 160 de persoane, erau doar 10-15. Iar de intrebat m-au intrebat doar ce fac exact la serviciu nu pentru ca as fi mai stiu eu ce savant de renume asa cum "extrem de subtil" a debordat de inteligenta agentu' lu' peste, ci din cauza domeniului in care lucrez. In, rest am avut toate hartiile in regula si nu au gasit motiv de stat la taclale cu mine. Mi-au trimis pasaportul prin posta dupa doua saptamani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa fiu mai explicita.......H2B este o viza de munca....munca sezoniera....Aproval Nottice este dovada pe care o primesc la faptul ca petitia mi-a fost aprobara de USCIS......nu am eu treaba cu invitatii sau alte din astea......am cerut ajutorul celor care au dat interviu prntru acest tip de viza........

daca vreti sa va certati de ce nu faceti un alt topic???

va multumesc celor care au incercat sa ma ajute..... dar am nevoie de cineva care a sustinut un interviu pt. H2B visa !

o zi buna !!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intrebarea mea nu a avut nici un subinteles... cred ca m-ai inteles gresit, 2x70...

Da, imi place Matrix, varsta mea nu ma lasa sa cred ca e de-adevaratelea iar nick-ul meu este acelasi, chiar si in realitate :)

DORO, stiu ca nu ai

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La multi ani pe noul an !

Am si eu o intrebare pentru cei care au sustinut un interviu pt. o viza H2B ! Imi puteti spune si mie va rog cum decurge, care sunt intrebarile.......si daca am vreo sansa sa iau vizaVa rog mult sa ma ajutati...! orice detaliu...oricat de mic imi poate fi de folos !!! si orice sfat !

va multumesc mult !

despre asta era topicul bai desteptule. Citeste cu atentie, rumega pe indelete si abia apoi da-ti cu parerea. Eu eram ontopic si nu-ti fa probleme, iti voi EDITA mesajele imediat dupa ce vor fi vazute si de adminii forumului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×