Sari la conținut
Forum Roportal
Ghijoi

Tatal "care este"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am un bun prieten care,vrednic ca fiecare om,s-a pus pe facut copii pe la 20 si ceva de ani;facut copii este impropriu spus,n-are decat o fata care se apropie de varsta majoratului;numai ca tipul a descoperit ca-i tata cam devreme si si-a lasat nevasta singura cu fata mai bine de vreo 10-15 ani-ba chiar desi se lamenta permanent ca nu poate sa-si vada copilul,n-a facut nimic vreo 10 ani sa-si vada macar odrasla.

acum pozeaza in tatal atotstiutor si salvator profitand de cativa ani de "destinderea relatiilor" intre el si fosta sotie;n-ar fi o problema asta,e viata lui si a "familiei lui",insa ma deranjeaza faptul ca prin diferite mijloace omul se tot lauda ca el stie ce-nseamna sa fii tata iar eu sunt in plus la faza asta

ce vreau sa zic este ca ma simt mai tata decat el il prin faptul ca reusesc sa cresc 3 matze si 2 caini,fata de un om care a reusit sa insamanteze numai.

un individ de genul "bondar" ce sare din floare-n floare si la o varsta de peste 40 ani nu-si asuma inca nici o responsablilitate,cum poate fi numit?

e simplu sa fecundezi numai si apoi sa te trezesti cu un adult la usa ta care-ti spune tata?

poti da tu,bondar,da lectii de cat de bun parinte esti si cum se educa un copil?

 

cata ipocrizie poate fi pe lumea asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e ipocrizie, zice si el pana reuseste sa creada cateva minute, ca asa si e. Eu zic sa-l ignori, de ce-ti dai atata bataie de cap? Si daca nu mai ai chef, spune-i-o pe fata. Se va supara cu siguranta. E problema lui, iar tu ai fi solul care ii pune oglinda in fata.

 

asa e viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e ipocrizie, zice si el pana reuseste sa creada cateva minute, ca asa si e. Eu zic sa-l ignori, de ce-ti dai atata bataie de cap? Si daca nu mai ai chef, spune-i-o pe fata. Se va supara cu siguranta. E problema lui, iar tu ai fi solul care ii pune oglinda in fata.

 

asa e viata.

asta fac acum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poti da tu,bondar,da lectii de cat de bun parinte esti si cum se educa un copil?

 

cata ipocrizie poate fi pe lumea asta?

Ipocrizie ... mai mult decat ne-am dori vreodata. Orice individ se poate crede buricul pamantului. Asta nu inseamna ca si este. Daca el prefera sa se minta singur, n-are decat. Lectia si-o va lua de la propriul copil care intr-o buna zi ii va da "peste ochi" pentru anii in care nu i-a fost alaturi si aerele de "tata" de acum. Totul are un pret in viata.

Exista o vorba foarte adevarata si valabila. Tata e cel care-i creste, nu cel care-i concepe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asta fac acum.

 

bine faci...

numai sa fii sigur pe datele problemei, sa nu te trezesti la un moment dat ca ai pierdut 2 lucruri:

- un prieten

- o experienta de viata...

 

in principiu, daca lucrurile sunt cum le spui tu, e just sa interpretezi ca viata de familie nu se rezuma la datul din fund...

 

mai e si chestia aia ca noi credem ca doar propui aici un subiect de topic... altfel, ne-am intreba cu totii, cum tu, exemplu de verticalitate si moralitate crestina poti sa ai un astfel de prieten... nu stii ca cine se aseamana se aduna? (spune-mi cu cine te imprietenesti ca sa-ti spun cine esti... etc...)

 

(la fel de just e si faptul ca nu asumarea responsabilitatii a 3 caini si 2 mate reprezinta nivelul maxim pe care l-ai putea atinge tu in evolutie, si rezulta sigur ca nu poti sa faci vreo comparatie - altfel ne-am intreba cu totii de ce nu-ti ineci copiii nedoriti ca pe pisoii pisicii)

Editat de Leonking

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am inteles de ce e topicul asta la "psihologie".(mi se pare o incadrare nepotrivita)

Si opinia mea,despre ce spune buleala aici,este ca scopul acestui topic,e sa se compare pe sine cu "prietenul" si sa iasa in avantaj...(adica -desi nu in mod declarat- topicul asta este despre buleala,nu despre psihologie)

Desigur,devreme ce el nu are de fapt copii,comparatia nu are temei...

 

De ce am tras eu concluziile astea? -pentru ca de la un capat la altul al postarii initiala,e vorba despre o permanenta comparatie intre buleala si "prieten" cu rolul evident de a-l pune intr-o lumina favorabila,pe seama blamarii prietenului.

 

Si ca sa mai ma dau psiholog un pic,cred ca prietenul are un rol precis in viata lui buleala: sa-i confirme ca este mai breaz decat "prietenul".

Nu cred ca e in realitate o relatie autentica de prietenie adica.

 

P.S. Daca cineva imi poate demonstra ca asta nu e un topic despre buleala,o sa-mi retrag afirmatiile si sunt de acord chiar sa fie sterse.Pana atunci,asta e opinia mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant.Deci de copii sa se ocupe "Tatal cel din ceruri"... :roll: (eu nu remarcasem profunda "intelepciune" a acestor versete :doh: )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga buleala,nu stii tu ce e in sufletul prietenului tau..cat de tata se simte el,acum dupa 10-15 ani...si in concluzie nu e drept sa-i critici nici trecutul,cu saritul din floare-n floare..si nici prezentul cand se pare ca vrea sa-si (re)ia in serios meseria de tata.

Ce te deranjeaza pe tine la el e poate faptul ca-ti respinge 'sfaturile' tale,considerandu-le a fi venite de la unul fara experienta in domeniu.Si ce te enerveaza si mai tare(parerea mea) e ca nu ai avut tu sansa sa fii in locul lui.De fapt aici e problema ta...tu tanjesti sa fii tata,in timp ce vezi cum altii sunt si nu isi iau rolul in serios.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Interesant.Deci de copii sa se ocupe "Tatal cel din ceruri"... :roll: (eu nu remarcasem profunda "intelepciune" a acestor versete :doh: )

 

NU, zicea copiilor sa-si asculte parintii cu ochii deschisi si sa nu preia totul popa prostu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×