Sari la conținut
Forum Roportal
S.R.

"Traieste-ti viata !"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am recitit partial un topic mai vechi de prin arhiva despre viata in doi si infidelitate. Mi-a retinut atentia ceva ce mi s-a intamplat si mie mai demult. Cand te afli intr-o relatie cu cineva cu care iti petreci mult timp si cu care te simti bine, apar "binevoitori" care te tot indeamna: "Traieste-ti viata ! In viata ramai cu ce bagi in gura si cu ce tragi pe p*la ! Mai f*te si altele, ca ea azi e, maine nu mai e ! Plimba-te, distreaza-te ! Traieste-ti viata, ca esti tanar !". Mai sunt si batranii cu povestile de tip "Eu la varsta ta..." Asta se intampla si fetelor si baietilor. La vremea mea eu am cam pus botul si m-am indepartat de cine nu trebuia, in timp am invatat sa traiesc cu aceasta greseala si m-am indepartat de cine ar fi trebuit sa ma indepartez atunci, adica de "binevoitori".

Nu inteleg furia, mania chiar de more, more, more. Poate sunt eu incuiat, dar acest "traieste-ti viata" recomandat cu larghete nu este mai degraba un dicton mincinos, in urma caruia se ascunde mai degraba nefericirea si tristetea celui care il rosteste ? Nu de alta, dar imi pare un indemn la superficialitate ridicata la rang de arta.

Editat de bydy
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Duncan, de doi ani, ba chiar mai demult, mi se spune non stop sa-mi traiesc viata, 99% din "binevoitori" referindu-se la sex, av corz.

 

oportunitatile curg zi de zi, io nu pun botu. unii, unele rad de mine, altii nu rad, ci ma respecta si ma admira.

 

stii, traitu asta consuma rezervele sufletesti si la un moment dat te trezesti ca esti doar un corp, o materie cu necesitati fiziologice, cu mult mai prejos decat animalele.

 

vad multi in jur care si-au trait viata si, invariabil, au belit p.....

 

io prefer sa am grija de mine din toate punctele de vedere.

 

 

filozofule.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine sa nu asculti ce zic prostii, fiecare face cum vrea, dar din ce am observat eu oamenii incearca sa compenseze alte lucruri prin stilul asta de viata(nu lipsuri de la partener neaparat), un gol mare interiror, care nu o sa reuseasca sa-l umple asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A-ti trai viata, din punctul meu de vedere inseamna a fi f constient de fiecare clipa pe care o traiesti in prezent, oricat de simpla si banala ar parea ea, sa stii sa simti si sa vezi frumusetea vietii, diversitatea existentei, a culorilor, sunetelor, sentimentelor. Nu trebuie s-o traiesti cu disperare (sex, droguri, adrenalina,etc.) ca sa poti sa spui ca ai trait din plin viata. Daca stii sa savurezi si cel mai simplu moment pana simti nevoia sa multumesti cuiva (lui Dumnezeu) ca ai avut sansa sa existi, sa traiesti, sa simti, atunci se poate spune ca-ti traiesti viata din plin.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

uneori ma intreb si eu acelasi lucru...

ce inseamna sa-mi traiesc viata?

 

si inca ma intreb...

(ca n-am gasit raspunsul care sa ma multumeasca deplin)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un raspuns bun e al mica_curioasa.

Sa-ti traiesti viata, dupa mine, inseamna sa traiesti dupa cum doresti, nu dupa cum vor altii, numai asa poti fi sigur ca o sa traiesti fericit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pentru mine inseamna ca calatoresc cat mai mult. :roll:

 

SA CALATORESTI?

 

adica sa mergi, sa vizitezi, sa privesti, sa ce?

calatoria nu cred ca e traiul, ci mijlocul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
SA CALATORESTI?

 

adica sa mergi, sa vizitezi, sa privesti, sa ce?

calatoria nu cred ca e traiul, ci mijlocul...

nu m-am referit la calatoria cu metroul, tramvaiul, taxiul :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×