Sari la conținut
Forum Roportal
FNF

Se merita sau nu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De multe ori ma intreb: oare se merita sa te chinui toata viata sa atingi niveluri superioare? La ce-ti ajuta, de pilda, ca ai sa fii toba de geografie, istorie, filosofie, religie, matematica, fizica etc.? Sau ca o sa-ti petreci toata viata meditand la universuri paralele, mancand ierburi deoarece carnea e "toxica" si plimbandu-te cu bicicleta ca sa salvezi planeta? O sa fii cineva? O sa stie lumea de tine si-o sa te pomeneasca cu respect? Cati oameni de stiinta sunt pomeniti de marea masa a prostimii? In schimb, cati criminali, dictatori, actori si politicieni analfabeti (care n-au toti la un loc in cap ce-avea Einstein in c..ie) sunt dati peste tot ca exemplu si sunt venerati?

Si pe de alta parte, asa superior cum as fi, ce l-ar impiedica pe un drogat sau betiv sa dea cu masina peste mine pe trecerea de pietoni, sau pe un tigan sa bage noaptea cutitul in mine pentru ca m-a vazut c-am scos bani de la bancomat? Sau pe vreun preot sa ma bata, in curtea bisericii, deoarece l-a deranjat prezenta mea?

Sau sa cada parcarea subterana pe mine, sau vreun pod, viaduct ceva?

 

 

 

deci.......?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se merita sa faci tot ceea ce-ti trebuie pentru a fi fericit sau macar pentru a te simti bine. Daca geografia, filosofia, matematica si tot ce ai mai enumerat tu te pasioneaza suficient de mult incat sa-ti provoace insomnii,atunci da, se merita sa le aprofundezi. Daca din varii motive nu te simti bine mancand carne atunci da, se merita sa renunti la ea. Ma rog, ideea de baza se regaseste in prima fraza pe care am scris-o.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum pui tu problema- nu prea se merita...

dar gandeste-te la un lucru care iti place tie mult sa-l faci......il faci pentru ca se merita, pentru ca iti aduce un oaresce' castig sau pentru ca iti place foarte foarte mult?

daca dorinta ta e sa meditezi la universuri paralele, o sa faci asta fara sa astepti nu stiu ce apreciere in schimb...

Tu te gandesti doar la partea materiala..doar la ceva la schimb. Multi nu asteapta laude, ci le e de ajuns sa ajunga acolo , sa faca ce si-au dorit fara nimic in schimb..oricat de aberant ar fi pentru altii...cred ca cel mai mare premiu e acela ca tu ai reusit sa ajungi acolo, chiar daca numai tu stii asta.

despre partea a doua, ca si ajunsi pe cel mai inalt nivel putem sa ne trezim morti intr-un sant...cred ca e un subiect ce trebuie luat separat, sau care poate completa alte zeci de subiecte...as indrazni sa zic ca mai e si mana soartei..

 

Cred ca daca e sa o iei asa point to point, nimic nu se mai merita sa faci in tara/lumea asta.....tu asta vrei sa spui?

Editat de Saddeea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si care-i alternativa?

o viata fara nici un fel de satisfactii? sau sa astepti sa-ti pice para malaiata? sau sa te pregatesti non-stop pentru propria inmormantare, ca poate cade parcarea peste tine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu se merita,si eu inainte eram obsedat (si inca sunt dar incerc sa ma schimb) de statutul profesional,sa fii corect cu toti,sa fii amabil cu toti in orice context,sa inveti cat mai multe, sa ai o cultura generala solida,insa am ajuns la concluzia ca Nu Merita,pur si simplu lucrurile cel putin in Romania merg invers,respectam ce nu trebuie sa respectam,apreciem ce nu trebuie sa apreciem,daca tu ca individ mergi contra vantului(contra principiilor de astazi) o sa ai de suferit,prea putini te aprecieaza si prea putin ai de castigat !

 

Cel mai bine mergi in directia vantului si o sa ai de castigat,invata sa faci pe prostul,sa fii nesimtit,du-te unde ies banii multi chiar daca iti e rusine sa spui ce meserie ai cand te intreaba careva,invata sa te adaptezi oricarei situatii,eu consider ca cel mai mult are de castigat un om care are 100 mii de fetze,de personalitati,cand discuti cu tarani inculti fii ca ei,cand discuti cu intelectuali rasanti comporta-te ca ei.

 

Un om care nu e flexibil in gandire, in actiune, e un om slab in zilele noastre de astazi,eu inca sunt in om slab din punctul asta de vedere,am niste principii,am un mod fix de gandire,eu nu pot sa fac x sau y ca ma injosesc prea rau,nu pot discuta decat cu anumiti oameni care au ceva in minte,din cauza asta am avut mult de pierdut,resping oameni multi de la care pot castiga ceva,trebuie sa te folosesti de inteligenta sa prostesti prosti,ca sa prostesti prosti tre' sa ai contact cu prostii,eu nu puteam asa ceva,acum ma straduiesc,incerc sa vad viata altfel, ca un actor care are mai multe roluri.

 

Ceea ce am zis mai sus are legatura si cu ceea ce ai intrebat,doar daca te simti tu bine facand acele lucruri,daca ai de castigat ceva real invatand acele lucruri atunci da, merita,daca doar te minti pe tine si defapt inveti niste lucruri care nu-ti aduc beneficii reale nu e bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

citeste articolul asta si te lamuresti :)

 

recunoastere

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Despre asta vorbeam si eu. Si aici ma refer la oamenii aia care toata viata lor au studiat si citit,care pierd nopti in laboratoare pentru gasi tot felul de tratamente la nu stiu ce boli.

Cate femei au citit despre doctorii care lucreaza la tratamente pentru vindecarea cancerului la san? Dar cate n-au auzit si au fantezii cu limbricarul Tom Cruise?

Cati adolescenti ii cunosc numele celui care a inventat calculatorul? Dar cati nu-l cunosc pe mascariciul ala de Michael Jackson?

 

 

Si aici nu nu vorbesc doar de Rromania.Peste tot in lume curve precum Britney Spears,sau bufoni gen MJ,Lady Caca, sau mai stiu eu ce actori,fotbalsiti,cantareti etc

 

Eu incerc sa-mi fac viata mai simpla,fara sa ma "incarc" prea mai mult, dar nici nu-mi place sa recurg la tot felul de metode gen:dat in gat,facut bani prin orice mijloace etc etc.

 

Fa-ti o noua viata, traieste-ti-o, dar stai departe de tentaculele acestei societati!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De multe ori ma intreb: oare se merita sa te chinui toata viata sa atingi niveluri superioare? La ce-ti ajuta, de pilda, ca ai sa fii toba de geografie, istorie, filosofie, religie, matematica, fizica etc.?

 

deci.......?

Dar tu de dragul de a cunoaste ai auzit? La fel ca si copiii care invata doar pentru ca le place cartea, exista si oameni care isi adancesc limitele cunoasterii de dragul artei.

Ajuta?

Clar. Istoria te invata, fizica iti deschide ochii, anatomia te ajuta pe tine sa te cunosti fizic mai bine ...etc etc..optimizare..si sahul te ajuta ca toate celalalte - sa iti dezvolti si adancesti gandirea.

 

Sau noi facem totul doar cu scopuri bine delimitate, si ne supunem unei 'material world'?

Iar oamenii care au dezvoltat in timp multe informatii in mai multe domenii, au mai multe porti deschise. Trebuie doar sa aiba si curajul necesar sa le incerce. :)

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×