Sari la conținut
Forum Roportal
Diela

Salariul şi nivelul de trai

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Topic deschis prin mutarea unor mesaje cu subiect comun de pe alt topic

 

discutăm aici despre salar - puterea de cumpărare - nivelul de trai aşa cum le experimentăm pe unde trăim

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai oameni buni - nu mai deturnati discutiile aiurea prin comparatii 1000 de euro in Ro comparativ cu 3000 de euro in Germania / nu e atat de simplu de stabilit o "paritate"

 

Eu va pot spune doar atat , ca asta stiu sigur

 

100 de euro in Romania sunt mult mai multi bani decat 100 de euro in UK .... cel putin un factor de 3 !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
100 de euro in Romania sunt mult mai multi bani decat 100 de euro in UK .... cel putin un factor de 3 !

Nu si cind e vorba de ceea ce e mai important si "rapune" cea mai mare parte a bugetului multor romani, si anume alimentatia!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
100 de euro in Romania sunt mult mai multi bani decat 100 de euro in UK .... cel putin un factor de 3 !

 

asta e parerea ta

spune-mi daca ai lucra in romania jobul tau cam cat ar valora ?

si in functie de raspuns iti spun daca 100 Euro in romanica inseamna de 3 ori mai mult ca in nemtia

 

Nu si cind e vorba de ceea ce e mai important si "rapune" cea mai mare parte a bugetului multor romani, si anume alimentatia!

 

just

si eu as mai adauga chiriile

Editat de `jojo`

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu si cind e vorba de ceea ce e mai important si "rapune" cea mai mare parte a bugetului multor romani, si anume alimentatia!

 

:blink:

 

aici un kilogram de carne costa echivalentul a 20 de euro, o paine un euro jumate, un kil de rosii 3 euro .... un bilet de metrou costa si 8 euro, un bilet de autobuz costa 2.5 euro ....

 

nu mai aruncati cu pietre aiurea - mancarea in Ro - IN EURO - e MULT mai ieftina

 

 

si eu as mai adauga chiriile

 

esti amuzanta / in londra chiria MINIMA la o camera este cam 250 de euro pe luna - si asta nu in Chelsea

 

:o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai oameni buni - nu mai deturnati discutiile aiurea prin comparatii 1000 de euro in Ro comparativ cu 3000 de euro in Germania / nu e atat de simplu de stabilit o "paritate"

 

Eu va pot spune doar atat , ca asta stiu sigur

 

100 de euro in Romania sunt mult mai multi bani decat 100 de euro in UK .... cel putin un factor de 3 !

cum ai ajuns la concluzia asta?

hai sa luam partea care il doare cel mai mult pe roman---papica si utilitatile.

cat traiesti cu 100 de euro in anglia si cat in romania?

nu uita sa iei in calcul si nivelul de trai--

poti trai si doar cu cartofi si paine---dar nu asta este scopul---muncesc ca sa supravietuiesc.. :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:blink:

 

aici un kilogram de carne costa echivalentul a 20 de euro, o paine un euro jumate, un kil de rosii 3 euro .... un bilet de metrou costa si 8 euro, un bilet de autobuz costa 2.5 euro ....

 

nu mai aruncati cu pietre aiurea - mancarea in Ro - IN EURO - e MULT mai ieftina

 

si la ce salariu mediu raportezi tu preturile astea ?

eu raportez asa: 500 EURO salariu (care nu e cel mediu !!!) - chiria 250, intretinerea 100

cu restul trebuie sa traiesc 30 de zile

Editat de `jojo`

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asta e parerea ta

spune-mi daca ai lucra in romania jobul tau cam cat ar valora ?

si in functie de raspuns iti spun daca 100 Euro in romanica inseamna de 3 ori mai mult ca in nemtia

 

eu am spus cu totul altceva : puterea de cumparare a 100 de euro este MULT MAI MARE LA PRODUSELE ROMANESTI - IN SPECIAL CELE ALIMENTARE

 

tocmai ca sa intelegeti ca nu poti referi DIRECT salariu la salariu - important e CE POTI FACE CU SALARIUL RESPECTIV IN TZARA RESPECTIVA !

 

cum ai ajuns la concluzia asta?

hai sa luam partea care il doare cel mai mult pe roman---papica si utilitatile.

cat traiesti cu 100 de euro in anglia si cat in romania?

nu uita sa iei in calcul si nivelul de trai--

poti trai si doar cu cartofi si paine---dar nu asta este scopul---muncesc ca sa supravietuiesc.. :blink:

 

In Anglia cu 100 de euro nu rezisti o saptamana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:blink:

 

aici un kilogram de carne costa echivalentul a 20 de euro, o paine un euro jumate, un kil de rosii 3 euro .... un bilet de metrou costa si 8 euro, un bilet de autobuz costa 2.5 euro ....

 

nu mai aruncati cu pietre aiurea - mancarea in Ro - IN EURO - e MULT mai ieftina

cum sa fie mult mai ieftina?

tu nu faci paritatea?

nu mai transforma euro in lei ..

vezi ce iti poti lua cu unitati banescti UK si ce iti poti lua cu aceiaisi cantitate de unitati banesti RO..

ai in mana 10 fise UK si 10 fise RO.

vezi care este cosul pentru fiecare...

 

ca sa nu mai zic ca in romania un kg de carne de pui costa in jur de 3-5 euro si in Paris am dat 3.7 euro pe kg de pui..

in conditiile in care parizienii castiga mediu 1200 euro si romanii 150 euro..

cam mare diferenta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cum sa fie mult mai ieftina?

tu nu faci paritatea?

nu mai transforma euro in lei ..

vezi ce iti poti lua cu unitati banescti UK si ce iti poti lua cu aceiaisi cantitate de unitati banesti RO..

ai in mana 10 fise UK si 10 fise RO.

vezi care este cosul pentru fiecare...

 

ca sa nu mai zic ca in romania un kg de carne de pui costa in jur de 3-5 euro si in Paris am dat 3.7 euro pe kg de pui..

in conditiile in care parizienii castiga mediu 1200 euro si romanii 150 euro..

cam mare diferenta...

 

Paris nu e Londra / Franta si Germania au un nivel de paritate mult mai decent raportat la salarii

strambatzi discutia - EXACT ASTA AM ZIS SI EU - ca nu se pot compara DIRECT IN UNITATI NUMERICE !

1000 de unitati UK (lire) probabil ca sunt la paritate cu 1000 de lei romanesti la ce poti face cu ei in tara de bastina

 

eheheee

tu vorbesti de lapte si miere cand spui 500 euro..

hai sa zicem ceva despre 150 euro... :blink:

 

 

care este salariul minim in anglia?

 

depinde de varsta - la cei tineri parc 1.15 lire pe ora , la cei maturi 1.46 ?

pe acolo pe undeva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×