Sari la conținut
Forum Roportal
S.R.

Inselatorii, sau motivul poentru care nu mai avem incredere unii in altii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt oameni special antrenati de ei insisi pentru a insela, pentru a crea imagini false in jur. Imaginea le serveste la a obtine ceva, indiferent ce anume. Succesul lor se bazeaza pe naivitatea celor din jur sau pe ignoranta lor. Astfel, inselatorul isi alege victime care nu se vor obosi sa il verifice - nu mai mult decat niste teste simple, verbale, pe care el va sti sa le treaca pentru ca a invatat din experienta practica.

Cunoasteti exemple de inselatori ? Dati exemple de cine incearca/a incercat sa va insele si cum.

Cand v-ati folosit de inselatorie ce scop ati avut ? Putere, bani, sex ?

Si cel mai important - cum detectati o persoana inselatoare ?

 

P.S. Rog pe careva sa corecteze titlul ca la ora asta mai greu vad tastele :) Multumesc :D

Editat de Scorpionul_Rosu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bate campii cam mult

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ne intalnim fata in fata, se cunoaste imediat, in privire, gesturi, tonul vocii samd. Intotdeauna luceste un ranjet discret in ochii cuiva care incearca sa te fraiereasca.

In scris e mai greu.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ne intalnim fata in fata, se cunoaste imediat, in privire, gesturi, tonul vocii samd. Intotdeauna luceste un ranjet discret in ochii cuiva care incearca sa te fraiereasca.

In scris e mai greu.

Daca ai timpul si placerea detaliaza o situatie din viata ta in care ai avut de-a face cu o persoana inselatoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Servicii : iti pui un geam, muti o mobila, vopsesti o casa. Nu ti se spune clar : dureaza o luna. Se spune: in 7-8 zile rezolvam tot. Gasesc ca e tot o forma de manipulare. Te mint cu buna stiinta ca sa nu apelezi la alta firma

E o prostie. Pierd tot ei prin publicitatea negativa de dupa..........

Un exemplu simplu: daca ma duc la manichiura si tipa imi spune ca in 45 de secunde se usca lacul, iar eu dupa doua minute iau ceva din geanta............si lacul nu e uscat..........nu e un fel de sarlatanie la scara mica? Mai ales ca ma conving singura , imediat........Mai bine sa spuna : stati vreo opt minute .

 

Zi de zi ma bat de cuvinte mari care nu sunt acoperite

Atunci cand acestea vin de la prieteni e cel mai greu..........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

este cumva cu oaresce substrat intrebarea asta..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
este cumva cu oaresce substrat intrebarea asta..

Normal ca este, ma stii ca pun eu intrebari fara intelesuri ascunse ? :cheer:

 

Servicii : iti pui un geam, muti o mobila, vopsesti o casa. Nu ti se spune clar : dureaza o luna. Se spune: in 7-8 zile rezolvam tot. Gasesc ca e tot o forma de manipulare. Te mint cu buna stiinta ca sa nu apelezi la alta firma

E o prostie. Pierd tot ei prin publicitatea negativa de dupa..........

Un exemplu simplu: daca ma duc la manichiura si tipa imi spune ca in 45 de secunde se usca lacul, iar eu dupa doua minute iau ceva din geanta............si lacul nu e uscat..........nu e un fel de sarlatanie la scara mica? Mai ales ca ma conving singura , imediat........Mai bine sa spuna : stati vreo opt minute .

 

Zi de zi ma bat de cuvinte mari care nu sunt acoperite

Atunci cand acestea vin de la prieteni e cel mai greu..........

La romani se poarta rezultatele rapide pe munca putina sau doar pe "amenintarea" cu munca. Cum procedeaza cei din cazurile enumerate de tine s-ar cataloga ca un fel de "social know-how". Un latin sau un balcanic probabil ar aprecia minciunile astea, un anglo-saxon nu le-ar aprecia si ar schimba urgent firma cu care colaboreaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai usor,ca sa-i recunosti,este sa pui cateva intrebari simple,la inceput,apoi sa repeti intrebarile ceva mai tarziu.

Vei constata ca acesti oameni mint atat de mult,ca nu isi mai amintesc ce au spus mai devreme...cati ani au,de exemplu,sau alte date personale,pe care e cu neputinta sa le fi uitat.

Am invatat asta din experienta...unii nu mai stiu in ce zodie erau nascuti...ori in ce perioada este zodia aia,cati ani au (daca ii intrebi ulterior exact data nasterii,vor ezita nestiind in ce an se presupunea ca sunt nascuti,pentru a avea acea varsta si pentru a fi nascuti in acea zodie!) si alte asemenea -doar incercati,o sa fiti uimiti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×