Sari la conținut
Forum Roportal
Dingo25

Salariul minim pe economie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cine stie cat mai e salariul minim pe economie? Ca parca la inceputul acestui an era 705 lei la stat si 650 la privat. Atunci cum de unele salarii au fost scazute si pana la 400 de lei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asta cu salariul minim universal e ceva relativ

pt că altul e salariul minim pt muncitori necalificaţi, altul pt calificaţi, altul pt studii superioare

 

dar se poate ca o lună cineva să ia mai puţin dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine stie cat mai e salariul minim pe economie? Ca parca la inceputul acestui an era 705 lei la stat si 650 la privat. Atunci cum de unele salarii au fost scazute si pana la 400 de lei?

Cred ca 600 - 650. Ce salariu a scazut sub 400 ?? E greu de crezut ca accepta cineva sa munceasca pentru 650 lei, pentru 400 nici atat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zile-o la vreo 95% din aia de muncesc prin Birlad/Vaslui... nu ca in Iasi ar fi salarii prea stralucite, 7-800RON esti deja un mic boss.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca 600 - 650. Ce salariu a scazut sub 400 ?? E greu de crezut ca accepta cineva sa munceasca pentru 650 lei, pentru 400 nici atat.

 

Eu am niste cunostinte dintr-o comuna de langa Constanta. Si cel care se ocupa cu implementarea proiectelor europene primeste 575 lei. Juristul primariei are 495 lei. Eu intreb doar daca sunt legale aceste salarii de vreme ce sunt angajati cu norma intreaga. Norocul acestor persoane e ca aceasta comuna e la doar 10 km de Constanta si isi pot gasi usor ceva de lucru aici. Mult mai greu e pentru cei care nu au nici un oras mare in apropiere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Io stiu ca minimul net pt studii superioare e de 800 RON la privat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

uite aici..

http://economie.hotnews.ro/stiri-companii-...e-1-000-lei.htm

 

In sistemul privat se iau ca referinta salariul minim, mediu si cel pentru cei cu studii superioare.

Aceste salarii pot fi conform grilei in vigoare sau mai mari.

Daca esti bugetar cu studii superioare poti lua minim pe economie--adica 1080 roni sau mai mult--si in acelasi timp sa-l ai mai mic decat o femeie de serviciu din privat care poate lua ca tine sau mai mult...( depinde de angajatorul privat cat vrea si poate sa dea astfel incat sa-i mearga afacerea )

Editat de NABOO

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca 600 - 650. Ce salariu a scazut sub 400 ?? E greu de crezut ca accepta cineva sa munceasca pentru 650 lei, pentru 400 nici atat.

 

 

accepta, ca nu au ce sa faca, in zonele in care oferta de munca este foarte mica... si cam asa este in toata tara...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
accepta, ca nu au ce sa faca, in zonele in care oferta de munca este foarte mica... si cam asa este in toata tara...

Depinde si de domeniu, in domeniul confectiilor textile stiam ca este cel mai mic salariu. Oricum nu merita sa stai si sa muncesti in tara asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca 600 - 650. Ce salariu a scazut sub 400 ?? E greu de crezut ca accepta cineva sa munceasca pentru 650 lei, pentru 400 nici atat.

 

...cand somajul de 515, nu?

 

Si cel care se ocupa cu implementarea proiectelor europene primeste 575 lei.

 

daca e functionar public si lucreaza cu fonduri, cifrele date de tine sunt inexacte.

mai baga 75% la baza care nu ti-a spus-o si iese alta socoteala.

 

daca lucreaza la o firma de consultanta, angajatorul ii da cate vrea, dar nu mai putin de minimum pe economie (ala pe care il dezbateti aici - daca lucreaza cu carte de munca).

si indif ca lucreaza la negru sau cu carte de munca dar in privat pe fonduri, are el grija sa-si traga destul cat sa nu sufere de 'criza'.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×