Sari la conținut
Forum Roportal
Gabbyyy

Explicatii de tot felul...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

m`am gandit ca ar fi foarte util un astfel de topic... dupa ce se va umple va fi foarte usor ca fiecare sa isi rezolve nelamurirea legata de pc aici...

 

si uite, incep eu primul cu o intrebare de incepator, poate stupida pt unii dar poate si foarte utila pt alti...asa ca astept un raspuns ... fara mishto`uri... :smartass:

ce este "COMBO" ? adica la ce foloseste el practic... stiu ca este ceva gen DVD-RW SAU CD-ROM... dar nu stiu exact ce citeste el.... CD sau DVD .. sau ambele???

si inca o intrebare: DVD-ROM citeste si CD ?

sau DVD-RW citeste si CD?

 

cam atat deocamdata... dar sigur o sa mai am intrebari.. :D ... nimeni nu s`a nascut invatat :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
m`am gandit ca ar fi foarte util un astfel de topic... dupa ce se va umple va fi foarte usor ca fiecare sa isi rezolve nelamurirea legata de pc aici...

 

si uite, incep eu primul cu o intrebare de incepator, poate stupida pt unii dar poate si foarte utila pt alti...asa ca astept un raspuns ... fara mishto`uri... :smartass:

ce este "COMBO" ? adica la ce foloseste el practic... stiu ca este ceva gen DVD-RW SAU CD-ROM... dar nu stiu exact ce citeste el.... CD sau DVD .. sau ambele???

si inca o intrebare: DVD-ROM citeste si CD ?

sau DVD-RW citeste si CD?

 

cam atat deocamdata... dar sigur o sa mai am intrebari.. :D ... nimeni nu s`a nascut invatat :(

 

Combo=CDRW+DVD-Rom adica citeste-scrie cd-uri si citeste dvd-uri

Si la intrebarea a doua: da DVD-ROM citeste si cd-uri si dvd-uri si DVD-RW citeste-scrie cd-uri si dvd-uri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aha... deci sa inteleg ca un COMBO e mai bun decat un DVD-ROM.... :smartass:

ms DSpawn... m`am lamurit si eu in sfarsit..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o problema cu calculatorul meu:

 

-cand botez cd-ul de la xp, mi se incarca ffffff. greu datele care trebe instalate...

-am scos hardul, am schimbat cablu de date, am schimbat unitatea optica si tot nimic...

-mai am un calculaTOR SI LA ALA AIMI MERGE NORMAL

-am nevoie urgenta de ajotr!!!!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DSpawn: daca DVD-RW citeste si scrie si CD si DVD de ce am mai vazut pe la unii ca isi cumpara si CD-RW SI DVD-RW ?? care e explicatia? :smartass:

procesoarele intel au si ele acea discordanta ca la cele AMD ?

la un AMD 3200+ sunt doar 2000 MHZ ... la un Intel P4 3.0GHZ sunt chiar 3 GHZ ? sau si Intelu` are aceasta discordanta?

Editat de Catalin_Pop

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mircea... clear CMOS si mai incearca.

 

Gaby : daca lucrezi mult pe partea de scris si CD si DVD atunci e bine sa ai 2 unitati.. desi atunci nu e bine daca te ocupi mult cu citit ... daca te ocupi mult de citit discuri atunci cel mai bine e DVD-ROM + DVD-RW ... ideeea e ca traiesc mai mult fiecare pe treaba lui... COMBO-urile sunt niste unitati "superbe"... fac si cartofi prajiti... dar nu fac absolut nimica bine... nici citit de DVD-uri nici scris de CD-uri... merg foarte lent, multe rateuri... sunt de fapt solutii pentru buget restrans...

Discordanta... nu este discordanta... se numeste P-Rating si este o cifra ca indicator de putere versus un procesor cu acea frecventa... Ideea e ca megahertzi in plus NU (NU !!!) inseamna neaparat si putere mai mare ! Cauta pe forum ca am mai scris despre faza asta... Daca nu gasesti voi reveni...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marca Produsului Tipul Produsului Cantitate

Procesor AMD ATHLON64, 3600+, SOCKET 939, LGA 775 1

Placa De Baza MB ASUS nForce4 SLI/SK 939/4 x Dual Channel DDR400/ SATA/ ATA133 1

Memorie 2 x Corsair DDRAM 512MB 2

Hard Disk SEAGATE 200GB, 7200 rpm, 8MB, S-ATA, NCQ 1

Unitate Optica DVD-/+RW PLEXTOR, 2MB BUFFER 1

Floppy Disk FDD 3,5inch, 1.44 MB TEAC WHITE 1

Placa Video ASUS nVIDIA N6800 1

Carcasa (Sursa) CASE 600W 1

Tastatura Multimedia, GENIUS, EasyTouch Optical II, 12 HOT KEYS, PALM REST 1

Mouse Optic PS2 + USB 1

TV Tunner ASUS PCI, DECODER PHILIPS 7131, DIGITAL & ANALOG TV 1

Monitor Philips LCD 19” 1

Placa De Reţea Lan 3COM 10/100 1

Placa De Sunet Sound Board Creative 7.1 1

Boxe Sistem LOGITECH 5.1 1

Camera Web USB PC MUSTEK 300, 640x480 pixel 1

Cooler 1

Microfon 1

Casti 1

Modem 1

Joystick 1

Pad Mouse 1

Imprimanta Multifunctional (Imprimanta, Scanner, Xerox, Fax, +) 1

 

e compatibila configuratia? e inspirata tinand cont ca am max 50 mil. disponibili...?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
COMBO-urile sunt niste unitati "superbe"... fac si cartofi prajiti... dar nu fac absolut nimica bine... nici citit de DVD-uri nici scris de CD-uri... merg foarte lent, multe rateuri.

eu am un combo lg si n`am avut nici`o problema. si am ars cduri la greu... da` tu stii mai bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o intrebare: cand instalez alcohol 120% mi se stinge sau reseteaza calculatoru, si cand il aprind imi zice ca tre sa instalez Plug and Play BIOS extension.De ce?E vreo erroare?E urgent!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×