Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Cum deosebiti nebunia?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

S-a spus ca nebunia prezinta aceleasi simptome ca si tulburarile de personalitate sau normalitatea cu usoare disfunctii, doar ca mult intensificate, amplificate pana la patologic.

Eu cred ca sunt multi nebuni nediagnosticati printre noi.

Daca e sa mergi la casa de nebuni iti zici ca multi ar putea fi eliberati ca sa traiasca in societate, iar unii cunoscuti sunt in libertate dar iti zici ca ar putea fi internati oricand.

De multe ori nebunul traieste printre noi, si isi duce viata lui ciudata, plina de obsesii, pana ce un eveniment dramatic face societatea sa se puna la adapost de el internandu-l.

Spunem ca e doar ciudat, ca toti suntem putin luati, vorba lui Pittis, ii gasim scuze, ii minimalizam problema, pana ce face o tampenie si e clar ca trebuie internat. Dar pana atunci? Cum poti sa iti dai seama daca e nebun sau nu, inainte de a face marea tampenie care clarifica lucrurile pentru toti?

Editat de Kosmotro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu limita dintre nebunie si doar o persoana care iese din turma. Dincolo de bolile psihice grave, care sunt diagnosticate de catre psihiatri, cred ca se poate spune asa, la nivel de amator, ca cineva este nebun atunci cand incepe sa reprezinte un pericol pentru cei din jur sau pentru el . Pana atunci este, insa, doar o "variatiune pe aceeasi tema" - tema umana, evident.

Editat de Sicily
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine spus "dintre realitate si fantezie". Imaginatia e altceva decat fantezia, si presupune inteligenta, iar daca n-ar deosebi cineva realitatea de imaginatie, asta l-ar face geniu. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai bine spus "dintre realitate si fantezie". Imaginatia e altceva decat fantezia, si presupune inteligenta, iar daca n-ar deosebi cineva realitatea de imaginatie, asta l-ar face geniu. :o:

Daca iesie bine asa, inlocuim imaginatie cu fantezie... si ma bucur ca suntem de acord.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca iesie bine asa, inlocuim imaginatie cu fantezie... si ma bucur ca suntem de acord.

Da, iese bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nebun este cel care gaseste satisfactie in a face rau constient si inconstient lui si altora.

cred ca tu vorbesti de psihopati.

Kosmotro se refera la psihotici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cred ca tu vorbesti de psihopati.

Kosmotro se refera la psihotici.

 

Ma refer si la psihopati. Sunt destui psihopati care sunt bagati la casa de nebuni, in conditii de siguranta, nu la inchisoare. Oricum granita e foarte fluida, si controversele inca mai continua pe tema asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×