Sari la conținut
Forum Roportal
PourMoi

Ce inseamna sa fii femeie/ barbat?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pentru ca am tot discutat despre cum ar trebui sa fie o relatie si pentru ca acolo oamenii au tot spus cum ar trebui sa fie partile compomente din ea am zis ca ar fi bun un topic de genul acesta.

 

Fiecare din cele doua sexe are anumite roluri si statuturi in societate, depinde de fiecare cum si le arata cum le manifesta.

Cine ar trebui sa fie autoritar?

Dar sensibil?

Cine este de obicei cel activ?

 

Ce crezi ca este definitoriu pentru a reprezenta unul din cele doua sexe si de ce?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce crezi ca este definitoriu pentru a reprezenta unul din cele doua sexe si de ce?

 

Organele genitale.

 

Cine sa fie activi? Amandoi. Cine sa fie sensibil? Amandoi. Cine sa fie autoritar? Amandoi. Etc.

Editat de Kosmotro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:lol: m-ati terminat la faza asta.

 

Pai eu ma refeream la aspecte mai subtile. Cine trebuie sa fie autoritar in mod normal? Barbatul

cine trebuie sa fie mai sensibil? femeia bla bla and so on

 

femeia sa aiba sanii mai mari ca ai unui barbat :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De preferat ca femeile sa aiba tatele mai mari decat ale barbatilor.

 

Catherine, sa intelegem de aici ca ai sanii mici si unii barbati te complexeaza de-a dreptul?

 

 

Pai eu ma refeream la aspecte mai subtile. Cine trebuie sa fie autoritar in mod normal? Barbatul

cine trebuie sa fie mai sensibil? femeia bla bla and so on

 

nu poti generaliza. fiecare cuplu cum se nimereste. am vazut cupluri unde femeia e autoritara, si barbatul moale. ea castiga super, el deloc. si se inteleg foarte bine.

Sunt cupluri unde barbatul e cel sensibil, iar femeia e rece. si merg inainte.

mi se pare ca daca spui "barbatul TREBUIE sa fie asa si femeia TREBUIE sa fie asa", atunci intri pe o pista gresita. Pentru ca sigur vor exista si cazuri contrare. Si discutiile se pot purta la nesfarsit fara folos.

Cuplul modern e mai creativ si mai deschis, se joaca mai bine cu trasaturile in interactiune, fata de cuplul de moda veche, tributar unor clisee (barbat autoritar, femeie sensibila).

Aruncati cliseele la gunoi!

Editat de Kosmotro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Catherine, sa intelegem de aici ca ai sanii mici si unii barbati te complexeaza de-a dreptul?

 

apropo de asta stiati ca in china s-a inventat sutienul pentru barbati? :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nimeni nu trebuie sa fie autoritar. http://dexonline.ro/definitie/autoritar

A fi propriul stapan,inseamna altceva decat a face pe stapanul cu ceilalti.Acest rol nu se potriveste nici unui barbat si nici unei femei intr-un cuplu.

 

Arcangelo, daca sunt cei doi autoritari in sensul de jocuri nevinovate si amuzante BDSM?

Nu cred ca ai fi contra.

:lol:

P.S. Autoritatea poate fi inteleasa si ca lupta pt drepturile proprii. Vorbesti cu autoritate. Nu inseamna neaparat ca vrei sa te impui in fiecare situatie. Ci doar ca ai o autoritate de a vorbi, de a actiona. E mai bine sa fie partenerul fara personalitate, moale? Nu cred. De asta am zis: amandoi sa fie autoritari. Nu autoritari asupra celuilalt, ci sa aiba autoritate.

Editat de Kosmotro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nimeni nu trebuie sa fie autoritar. http://dexonline.ro/definitie/autoritar

A fi propriul stapan,inseamna altceva decat a face pe stapanul cu ceilalti.Acest rol nu se potriveste nici unui barbat si nici unei femei intr-un cuplu.

 

Iti dai seama ca nu trebuie sa abuzezi de autoritate.

Ce calitati crezi ca ar trebui sa aiba un om pentru a putea fi numit "barbat" sau "femeie"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×