Sari la conținut
Forum Roportal
Jugulator

Cum inghiti scoala?

Iti place scoala/o consideri necesara? Pina unde?  

17 membri au votat

  1. 1. Crezi ca mersul la scoala (liceu/facultate), asa cum e ea astazi, te ajuta?

    • Da, normal, ai carte - ai parte!
      9
    • Nu, dar ma duc ca sa iau niste diplome.
      6
    • O sa ma las de scoala cit mai curind, uite ce bine o duce Becali!
      2


Postări Recomandate

Multi spun ca invatamintul romanesc e la pamint datorita profesorilor, ministerului, etc, dar nu am vazut sa se discute aproape deloc despre ceea ce ii motiveaza pe elevi/studenti, indiferent de ceea ce gasesc in scoala. La fel cum unii merg la servici avind ca singura motivatie ziua de salariu, la fel sint si elevi/studenti care se gindesc doar la diploma de la capat, pierzind scopurile "batrinesti" gen socializare in adevaratul sens al cuvintului, solidificarea culturii generale, descoperirea lucrurilor la care sint cu adevarat buni.

 

Lasind chestionarul in urma, dar strins legat de ceea ce veti raspunde in el, cum va vedeti timpul petrecut la scoala si ce faceti pentru a il exploata la maxim? Ii inteleg pe cei ce considera scoala inutila, si eu am considerat multe materii inutile la vremea lor, dar totusi ce ramine din mersul la scoala daca dam la o parte diploma si "gasca," acolo unde ea exista? Daca nu iti place scoala datorita modului de predare al profesorilor sau pregatirii lor, ce ai facut pentru a ii schimba/aduce pe calea cea buna?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu imi place scoala, nu am vrut sa fac scoala, dar nimeni nu ma asculta. Dar alte talente nu aveam, prostituata nu puteam sa ma fac, mi se pare ciudat sa imi vand corpul, muncitoare m-as fi facut, desi eu am vrut sa ma fac tamplar cand eram mica, mi-a placut lemnul, asa cum lui Michelangelo i-a placut piatra. Poate o sa m fac atsa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am parte de niste profi minunati ( unii dintre ei ) De dragul lor ma duc :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Niciodata nu am urat scoala. Am urat anumite materii si anumiti profesori.

Recunosc ca niciodata cat eram eleva, nu am aprofundat ideea de SCOALA; mergeam pentru ca am vrut sa ma distrez cu colegii si sa rad de profesori si mergeam pentru ca asa trebuie facut.

Totusi, scoala in sine este extrem de importanta. Daca nu am avea scoala, nu am cunoaste ce drum sa alegem in viata. Toate materiile sunt utile deoarece ne largesc perspectivele. Avem dreptul sa uram o materie, dar doar cunoscand-o, realizam ca nu suntem facuti pentru acel domeniu al vietii. Altfel, de unde am stii?

Ca pentru socializare se gasesc si alte solutii, dar acele informatii din toate domeniile de unde altundeva sa le gasim, daca nu de la scoala?

 

Cand voi avea un copil, este primul lucru pe care mi-am propus sa i-l explic, atunci cand va fi cazul: DE CE trebuie sa frecventam scoala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: De ce le dati note elevilor pe care ii ascultati la ore?

Raspuns: Pentru ca stiu ca elevii in mod sigur nu stiu lectia. Toti elevii invata numai pentru lucrari. Nimeni nu o sa stea sa se pregateasca pentru ziua urmatoare. Pentru ca sa invete pentru toate materiile ar trebui ca elevul sa invete zilnic zeci de pagini. E imposibil! In cei zeci de ani de profesorat, la toti elevii pe care i-am ascultat la ore le-am dat note proaste(3 sau 4). Ha!Ha!Ha!

 

Intrebare: Nu-i mai bine sa nu-i ascultati pe elevi la ore? Totusi...

Raspuns: Domne', tu trebuie sa intelegi un lucru. Trebuie si eu sa ma simt bine. Acum te rog sa ma lasi. Ma duc la ore ca sa ma simt bine.

 

Concluzii:

 

- profesorii se simt bine la ore pentru ca ii asculta pe elevi si le dau note proaste

- elevii nu se simt bine la ore pentru ca sunt ascultati la ore si primesc note proaste

- e mai bine ca elevul sa chiuleasca de la ore dar sa vina sa dea lucrare

- note ca 3,4 ar disparea din catalog daca elevii nu ar mai primi note daca sunt ascultati la ore

- profesorii doresc sa-i supere pe elevi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×