Sari la conținut
Forum Roportal
ais '

Imagineaza

Postări Recomandate

article-1080042-02386261000005DC-568_468x369.jpg

 

 

Imagineaza-ti .

 

Zilele trecute am prins un frame la televizor si se vorbea despre educatia in romania si un anumit academician intreba de ce nu se folosesc dispozitivele si tehnologiile moderne pentru a o realiza . Si de ce inca sa mai bazeaza pe intoxicarea cu informatii a elevilor in loc sa sa aplice alte metode mai lucide si mai clare , mai curate... Pentru ca in sensul asta ai sansa sa termini liceul fara sa fi invatat nimic . Spot on , asa e ! Cand da peste tine o cascada de informatii care mai de care mai abstracte si tu tre sa iti consumi tot timpul in repetarea si memorarea lor chiar ca iti provoaca repulsie si deci e mai usor sa alegi... calea mai usoara .

 

Am bagat topicul asta la paranormal ca nu i-am gasit locul pentru ce vreau sa pun in discutie pe el ;) . Adica la educatie nu cred ca ar intelege lumea ce vreau sa zic . Poate la psihologie filozofie , hmm da parca e mai vizitata sectiunea asta decat alea .

 

Deci am corelat frame-ul prins la tv cu o idee de a mea mai din urma si mi-a reiesit : crazy: ca limbajul folosit e de vina in primul rand... Limbajul , adica exprimarea . Adica scrisul si adica cititul si deci chiar vorbitul dupa ele ! :lol2:

 

Sunt prea simple ! Practic ne blocam in ele . In limbaj si exprimarea moarta , de piatra , farmitata pana la ultima aschie .

E chiar absurd sa nu iti faci capul varza cand tre sa inveti tone de informatii prin aschii de simboluri . Prin litere ! Prin firmituri monotone alcatuite din linii puse cap la cap . E absurd...

 

Ne pierdem si ne omoram toate capacitatile noastre mai inalte . Practic ne coboram in domeniul nimicului , in domeniul literalismului cu fiinta . Ne inchidem singuri in custi mentale prin metoda asta de programare , ghmm... educatie adica . Pe modelul asta suntem noi rupti de partile noastre mai inalte vehiculate in psihologie si filozofia metafizica . Suntem rupti de Sine si de vietile noastre trecute si istoria noastra existentiala prin reducerea constientei la o aschie din ce este ea cu adevarat . Si apoi tinuta acolo si asaltata pe tot timpul vietii cu atacuri psihologice de deruta prin mass-media , hollywood , religie si societate . Cu atacuri ce ne imprima o realitate falsa... dar e in imagini si noi o credem .

 

Suntem crescuti sa fim rupti de Subconstient si Inconstient si suntem tinuti la viata de minima luciditate .

Nici nu-i de mirare ca lucrurile nu avanseaza decat cu pasi de furnica schioapa ever :lol2: .

 

Nu se mira nimeni ? de ce e asa de greu de prins si detaliat o idee in ganduri... si apoi acele ganduri de incetinit si pus in cuvinte... ce apoi trebuie scrise in aschii de linii negre . Pare chiar ridicol daca privesti in ansamblu . Ne pierdem capacitatea de a lucra cu imaginatia si deci cu contemplatia intuitia si intelectul superior . Ne inchidem intr-o minte a gandurilor formate din cuvinte ce se invart ca o turbina de F 16 Raptor in capul nostru , mereu . Furandu-ne vitalitatea si perspectivele . Si apoi ne mai mintim singuri ca invatatura ne va duce acolo... De unde noi abia plecam ? ... cand incepem sa invatam in litere si cuvinte seci ?

 

Eu un detur imens . Asa mi se pare mie , cel putin . Noi avem legatura cu Subconstientul si Inconstientul inca de la nastere dar pe masura ce invatam in societatea umana ne pierdem portile de acces din cauza sacadarii si greutatii exprimarii . Din cauza simplitatii ei... ne obisnuim cu simplitatea si ne fortam sa renuntam la complexitatea cu care suntem in contact .

 

Ancient%20Egyptian%20Writing.jpg

 

Egiptenii de exemplu de care noi radem ca scriau in imagini pe peretii , ghici ce ? limbajul lor era mult mai avansat . Pai in loc sa scrii tu - elicopter , g

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...

Exista scolile Waldorf care folosesc metode alternative de invatare. Nu stiu daca e vreuna in Romania.

 

Insa ceea ce sustii tu despre alfabet e gresit. Este mult mai usoara folosirea unui alfabet fonetic decit unul ideatic, respectiv invatarea folosind un asemenea alfabet.

 

Daca nu crezi, incearca sa inveti chineza, sa vezi ce usor e. E singura limba care mai foloseste ideograme sau hieroglife.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da stiu de scolile Waldorf dar alea sunt o minoritate si nu o sa aduca ele vreo schimbare .

 

Nu cred ca e gresit ce propun eu ci doar ideal . Normal ca e greu sa inveti chineza odata ce te-ai format in sistemul asta de invatamant - literal fonetic . Un alfabet idee al fonetic ar duce la alt fel de minti , alt fel de capacitati mentale... super , mega si toate celelalte superlative existente . Asa e chiar foarte greu sa devii un 'geniu' lol .

 

Pai doar se stie clar ca asocierea cuvintelor cu imagini si culori duce la o mai buna memorare . De ce nu se face atunci memorarea prin asa ceva.... si trebuie intermediari cuvintele ? Prin culori simboluri si idei . Prim imagini direct . Decat sa citesti carusel si sa trebuiasca sa iti evoci mental imaginea pentru a vedea despre ce e vorba.... desenezi - sau citesti direct imaginea caruselului - si evoci mental niste aspecte mai intriseci ale sale . Observi cum se pierde si plafoneaza capacitatea mentala ?

 

Pai da... comunicarea s-ar face telepatic prin imagini ! De asta nu mai avem acces natural la capacitatile astea 'para' ca ne cenzuram singuri de mici . Telepatic prin imagini am avea o discutie complexa in mai putin de un minut . Vezi acolo progres la o asa civilzatie... Fluiditate in gandire de... ar fi in stare sa construiasca si piramide :suicide: .

Editat de Zen`

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca e gresit ci doar ideal . Normal ca e greu sa inveti chineza odata ce te-ai format in sistemul asta de invatamant - literal fonetic . Un alfabet idee al fonetic ar duce la alt fel de minti , alt fel de capacitati mentale... super , mega si toate celelalte superlative existente . Asa e chiar foarte greu sa devii un 'geniu' lol .

 

Pai doar se stie clar ca asocierea cuvintelor cu imagini si culori duce la o mai buna memorare .

 

Crede-ma ca stiu ce vorbesc.

In trecut (Egiptul antic), cind numarul de cuvinte era putine (termeni simpli) si denumeau obiecte sau actiuni, era destul de usor.

Dar gindeste-te ca azi cu un cuvint trebuie sa definesti cu un termen abstract, nu un obiect, sa zicem "birocratie", sau "spiritualitate", sau "imaginatie", pe astea nu mai ai cu ce imagini sa le asociezi. In limbajul de azi majoritatea termenilor sint abstracti.

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai toti termenii astia sunt doar la**reala mentala . Nici nu ai nevoie de ei . Ei sunt creati artificial exact in modelul asta sec de exprimare , pentru a da aparenta de complexitate . Nu stiu daca e o greseala sau chiar intentie conspirationista a omenirii de s-a ajuns la modelul asta , dar clar cel imagistic ar fi mai aproape de natural , de real .

 

Toti termenii astia iti dau falsa aparenta de maretie a limbajului si exprimarii - cand defapt nici la calcaie nu ii ajunge exprimarii in imagini si 'filme telepatice' . Doar Imagineaza-ti .

 

Limbajul asta prin litere si cuvinte e doar o umbra , un mimetism sec al limbajului viu . De asta ezoteristii si ocultistii folosesc simboluri si pun accentul pe ele pentru ca alea sunt cheile de acces si insasi limbajul universului . Doar prin ele poti trece la planuri mai inalte de perceptie , prin imaginatie si vizualizare .

Editat de Zen`

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai toti termenii astia sunt doar la**reala mentala . Nici nu ai nevoie de ei . Ei sunt creati artificial exact in modelul asta sec de exprimare , pentru a da aparenta de complexitate . Nu stiu daca e o greseala sau chiar intentie conspirationista a omenirii de s-a ajuns la modelul asta , dar clar cel imagistic ar fi mai aproape de natural , de real .

 

Toti termenii astia iti dau falsa aparenta de maretie a limbajului si exprimarii - cand defapt nici la calcaie nu ii ajunge exprimarii in imagini si 'filme telepatice' . Doar Imagineaza-ti .

 

Limbajul asta prin litere si cuvinte e doar o umbra , un mimetism sec al limbajului viu . De asta ezoteristii si ocultistii folosesc simboluri si pun accentul pe ele pentru ca alea sunt cheile de acces si insasi limbajul universului . Doar prin ele poti trece la planuri mai inalte de perceptie , prin imaginatie si vizualizare .

Pai ce sa zic, vezi si tu doar in postarea asta a ta pe care am citat-o cit de multi termeni abstracti ai folosit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×