Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Minge la fileu , ma bag . :lol2:

 

Imi aduc aminte de o persoana ce mergea in fata mea. Ma uitam fix la el, si ma gindeam la el.La un moment dat se intoarce brusc si se uita fix la mine. Ce credeti ca a fost? Era tuns aproape complet. Ca amanunt.

L-ai intepat cu privirea !

 

Exista niste teorii destul de raspandite la culturile mai vechi despre emiterea de raze prin ochi ! Raze vizuale subtile .

Euclid , parintele geometriei a rafinat si matematizat aceasta viziune a Opticii preluata de la Platon ce sustinea ca razele vizuale sunt emanatii luminoase si etheriale . El a fost de acord cu ideea si i-a dat coordonate matematice si geometrice... idee ce mai apoi a fost preluata de Ptolomeu ce a scris si el o Optica numita una din cele mai mari lucrari in domeniu dinainte de Newton . Artistii renascentisti ghidandu-se dupa principiile Opticii sale ! http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_optics

 

Ideea lineajului :D lor era urmatoarea : Din ochi tasnesc raze vizuale rectilinii ce se propaga in forma conica . Lucrurile care sunt atinse de razele vizuale sunt vazute , iar cele care nu sunt atinse nu . Campul vizual fiind compus dintr-un buchet de raze asa se explica de ce unele obiecte mici nu pot fi vazute chiar de se afla in fata noastra . Exemplul cu acul pe care il cauti desi sa afla exact in fata ta pe masa - el se strecoara printre raze si deci nefiind interceptat nu este vazut .

 

In conceptia vechilor filozofi si metafizicieni antici aceste raze vizuale erau insasi focul intern sau pneuma (spiritul , sufletul ) ce se exterioriza prin ochi si astfel fiinta lua contact cu lumea si obiectele sale .

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...-eye_effect.JPG

http://meded.ucsd.edu/clinicalmed/eye_soleil_red_eye.jpg

http://www.shortcourses.com/images/b4ch6/eerie.jpg

http://training.sessions.edu/resources/fre...elly_RedEye.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...lhonas-crop.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...ic-eyeshine.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...hine-BW-cat.jpg

 

'Ochii sunt oglinda sufletului' . Iar sufletul un foc subtil !

...In actul vederii, "focul intern" se exteriorizeaza prin ochi, amestecat cu aburul pneumatic si chiar cu sangele subtil care a dat nastere spiritului. Acest fenomen este la originea a doua activitati spirituale inrudite: deochiul si iubirea .

Profanul, fie ca patimeste, fie ca provoaca infectia care decurge de aici, nu este constient de ce se petrece. Ajunge ca cineva sa-l priveasca: raza pneumatica lansata de acela ii va patrunde prin pupile in organismul spiritual si, ajunsa la inima, centrul acestui organism, va produce o perturbare si chiar o leziune care poate degenera in infectie sanguina. In cazul opus, cand subiectul este, de pilda, fascinat de ochii frumosi ai unei femei si nu se mai satura sa-i contemple, el emite prin pupile atata spirit amestecat cu sange, incat organismul sau pneumatic slabeste, iar sangele i se ingroasa. Subiectul se va stinge din deficit de spirit si hematoree oculara.

"Sagetile amorului" tinute la mare stima de poetii Pleiadei nu apar la Ficino ca o simpla metafora. Ele sunt prevazute cu varfuri pneumatice invizibile, dar capabile de a produce multe ravagii in persoana atinsa. - Ioan Petru Culianu , Eros si magie in Renastere .

 

De la filozofii greci , un renumit invatat arab Al Kindi a preluat ideea razelor vizuale si a scris un tratat stiintific numit De Radiis Stellarum ce a pus bazele opticii in acea regiune a lumii . Continuand pe bazele lui Al Kindi , un alt invatat arab , persanul Ibn Sahl a scris un tratat On Burning Mirrors and Lenses in care a descris perfect legea reflectiei echivaland matematic cu legea lui Snell din fizica opticii din zilele noastre . Mai departe alt savant arab Alhazen , preluand munca celor doi dinainte a scris Book of Optics ce a revolutionat intelegerea opticii in lumea araba si nu numai . El fiind numit parintele opticii moderne scriirile sale punand bazele telescopului , microscopului si aparatului de fotografiat . Practic tot ce tinea de optica de la arabi a plecat , ce la randul lor au preluat de la greci ! :lol2:

 

Mai important e ca magia si ocultismul evului mediu s-au inspirat mult din teoria radiatiilor universale ale lui Al Kindi . ;)

 

Studiind papirusurile antice se poate recunoaste usor ca Magia Renasterii are ca si traseu , curentii subterani din Antichitatea tarzie ce au luat drumul Bizantului pe timpul lui Mihail Psellos si apoi prin filiera araba patrunzand in Occident in veacul al XII pelea . Magia reprezentand o traditie cu trasaturi unitare de o venerabila vechime printre care cea araba unde sunt evidentiate doua lucrari de baza : Picatrix - de Pseudo Madjriti si tratatul De radiis - de Al Kindi.

Ideea fundamentala a tratatul De radiis al celebrului astrolog si filozof Abu Yusuf Yakub ibn Ishaq al-Kindi(m. pe la 873) este ca fiecare stea isi are natura proprie, pe care o comunica lumii inconjuratoare prin razele ei. Or, influenta radiatiilor stelare asupra obiectelor terestre se modifica in functie de aspectele mutuale angajate intre astre si obiecte. Pentru el, nu doar stelele emit raze, ci si elementele: Tot ceea ce are o existenta actuala in lumea elementelor emite raze in toate directiile, care umplu in felul lor intreaga lume elementara.

Dupa al-Kindi ne aflam in mijlocul unei retele invizibile de raze provenind de la stele, ca si de la toate obiectele de pe Pamant. Intregul univers, de la astrele cele mai indepartate si pana la cel mai umil fir de iarba, este prezent prin radiatiile sale in fiecare punct din spatiu, in fiecare moment al timpului, iar prezenta sa variaza, bineinteles, in functie de intensitatea si de influentele mutuale dintre razele universale, incat nu pot exista doua lucruri cu adevarat identice intre ele. In plus, afectiunile psihice(bucurie, durere, speranta, teama) se transmit si ele lumii inconjuratoare sub forma de radiatii invizibile, imprimandu-i deopotriva schimbari, dupa cum era inclinata fiecare materie preiacenta. - Ioan Petru Culianu , Eros si magie in Renastere .

 

seeing_is_believing_6136064024.JPG

 

De asemenea in filozofia Hindusa gasim aceasta latura practica a Magiei . Adica nu e doar teorie ci chiar practica metafizica ! In Advaita Vedanta gasim informatii cum ca simturile sunt elemente proiectative ce primesc informatii senzoriale atunci cand vin in direct contac cu obiectele . Acest model proiectativ al perceptiei este descris ca fiind o revarsare de tejas (lumina) similar cu fluxul apei ce inconjoara un obiect . La fel cum apa umple formele , tot asa si organul intern de perceptie ce e caracterizat de lumina iese din corp prin ochi si e modificat in forma obiectului pe care cade si il citeste . Practic e chiar scanare...

 

Asta inseamna ca , chiar daca suportul fizic al vederii e globul ocular sau pupila , practic perceptia vizuala se realizeaza atunci cand organul simtului vizual - emis din pupila sub forma unei raze de tejas - intra in contact direct si chiar se conformeaza de la distanta cu obiectul privit . Perceptia fiind consecinta contactului dintre o raza si un obiect .

 

Aceasta intelegere a filozofiei hinduse provine din ideea ca Sinele este o lumina interioara ce straluceste in exterior (prin ochi) iluminand lumea obiectiva... chiar si in absenta luminii exterioare a soarelui , lunii si focului . ( vezi expresia romaneasca , ti se dau ochii cu intunericul :D ) . Mai mult decat vederea proiectativa , prin concentrare si focusare se poate chiar penetra , manca , poseda obiectul pe care e atintit Sinele ! Se poate ajunge pana acolo incat se poate face transferul de constiinta dintr-un corp in altul :rot: sau doar o gadilare usoara cum a proiectat Nasty sfredelind mintea celui din fata sa :o: . Hindusii folosesc acest procedeu de concentrare pentru a-si proiecta constiinta in obiectele , plantele si animalele pe care vor sa le experimenteze . Adica sa capete pentru un scurt timp punctul lor de vedere... a unei vaze , a unei flori sau unui fluture . E o experienta interesanta probabil si de ce nu .

 

 

Deci...

Deochiul . Sfredelirea sufletului cu privirea . Ochii oglinda sufletului . Magia . Telepatia intuitia si contemplatia , penetrand sferele inalte si departate prin razele Sinelui . Senzatia ca esti privit . Necesitatea ordinii in exterior pentru a nu iti incalci interiorul ce se muleaza pe . Hipnoza . Nevoia de a inchide ochii si dormi , cand esti obosit pentru a-ti reface vitalitatea expulzata in exterior . Si multe altele !... pot avea deci explicatii Magice si perfect adevarate .

 

Tam tam .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant subiectul, dar tare mi-e ca momentan informatiile astea sunt doar niste mici zgarieturi deformate de suprafata. Ar fi interesant sa-l intelegem mai detaliat, in timp.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adica ?

 

Mai argumentezi si tu sau doar stantezi...

Cine ne opreste sa-l intelegem in timp ? Cine ne opreste sa il experimentam .

Eu am o oarecare convingere de am scris aici si nu ca sa ma joc prin Arsenal :lol2: .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica ?

 

Mai argumentezi si tu sau doar stantezi...

Cine ne opreste sa-l intelegem in timp ? Cine ne opreste sa il experimentam .

Eu am o oarecare convingere de am scris aici si nu ca sa ma joc prin Arsenal :lol2: .

Nu sari acuma in sus. Pt mine ce ai scris aici sunt doar superficialitati. Totusi subiectul are un mare potential daca-l studiem serios.

 

Ce argumente sa aduc? Ca nu cunosc detaliatr subiectul, doar intuiesc si am idee generala despre ce e vorba. De asta m-ar interesa sa-l si patrund mai detaliat. Doar cu cateva informatii fragmentate de suprafata nu ajunge nimeni nicaieri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sar in sus deloc , doar am intrebat pragmatic .

 

Pai am dat o idee generala ca nu fac studiu stiintific aici , pentru ca in primul rand nu s-ar obosi nimeni sa il asculte . De aia am si bagat imaginea aia cu ochiul pe la mijloc :lol2: ca lumea se plictiseste repede si schimba pe otivi . Am vazut intrebarea lu Nasty si eu stiam de astea de mai mult timp... si deci am postat poate mai aduce cineva completari sau mai dau ideii la unii . E total constructiv chiar si pentru mine ca-ci ma motiveaza sa mai cercetez . Cate idei nu sunt aruncate prin colturile mintii . Asa pe un forum le mai scoti la suprafata si le dai desfasurator . Ce-o iesi o iesi...

 

Argumente la de ce tare ti-e teama ? ;)

Crezi ca e doar masturbare mentala sau ce ? Poate o fi si asta :lol2: , dar e mai mult . Ideea din spatele intentii mele e una incisiva de forare in cunoastere si nu de vrajeala , de poveste . Nu sa infloresc ci sa sap... Eu sau oricare altul mai citeste . Faptul ca trec prin mai multe puncte ideea nu tine de imaginare ci de corelatii . :o:

 

Si tu... vii cu critici ? :rot:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai am dat o idee generala ca nu fac studiu stiintific aici , pentru ca in primul rand nu s-ar obosi nimeni sa il asculte .

Eu ma "obosesc" daca o facem serios. :rot:

 

Crezi ca e doar masturbare mentala sau ce ? Poate o fi si asta :lol2:

Si tu ai inteles gresit conceptul de "masturbare mentala". Am definit "fantezia" ca fiind masturbare mentala. In schimb pt a intelege niste lucruri concrete, noi folosim "imaginatia". Trebuie sa diferentiezi imaginatia de fantezie. Imaginatia e constructiva, lucreaza cu realitatea. In schimb fantezia lucreaza cu fantasme inexistente in realitate.

 

Ideea din spatele intentii mele e una incisiva de forare in cunoastere si nu de vrajeala , de poveste . Nu sa infloresc ci sa sap... Eu sau oricare altul mai citeste . Faptul ca trec prin mai multe puncte ideea nu tine de imaginare ci de corelatii . ;)

 

Si tu... vii cu critici ? :lol2:

Stiu si eu ca ideea din spate este una foarte importanta, dar partea care include ideea asta nu o inteleg decat vag. As merge doar pe presupuneri daca as deschide gura.

 

Trebuie sa cautam surse care descriu corect ideea pentru a ne clarifica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar partea care include ideea asta nu o inteleg decat vag. As merge doar pe presupuneri daca as deschide gura.

Trebuie sa cautam surse care descriu corect ideea pentru a ne clarifica.

Ce anume nu intelegi , poate iti pot explica eu fara surse .

Pai surse sunt peste tot ca-ci faza cu razele subtile (adica peste frecventa luminii) poate duce chiar la intelegerea magiei . Adica stiinta anticilor denumita astazi erezie si nebunie de inchizitorii oficiali si neoficiali .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce anume nu intelegi , poate iti pot explica eu fara surse .

Pai surse sunt peste tot ca-ci faza cu razele subtile (adica peste frecventa luminii) poate duce chiar la intelegerea magiei . Adica stiinta anticilor denumita astazi erezie si nebunie de inchizitorii oficiali si neoficiali .

Doar stii ca nu ma multumesc daca nu inteleg destul de exact cum sta treaba... As spune ca e nevoie de surse de specialitate care sa trateze corect problemele. Stiu ca duce la o anumita intelegere, dar nu este magie si nimic interzis. Ci doar greu de inteles. Vom vedea. Daca mai stii cate ceva mai scrie. Eu mai citesc unele lucruri din ce scrii, desi faci mari confuzii in multe parti. Dar n-ai vrut sa le analizam punct cu punct. N-am nimic impotriva, dar pentru mine, daca nu patrund exact si corect problema, e pierdere de timp. Oricum sunt "ochi si urechi" la ce ce scrii sa extrag esentialul si sa-l corectez cel putin pt mine. Deci apreciez informatiile pe care le aduci, chiar neclare. Daca dau peste ceva obiectiv in ceea ce priveste problema asta, o sa detaliez si dau referinte. Sa vedem... de obicei imi pica in mana ce trebuie, nu ce vreau, deci depinde de Doamne-Doamne peste ce informatii dau :lol2: Noapte buna.

Editat de Pippo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Magie in sens de Metafizic . In sens de Psihism , Psihotronism , Energii and stuff . Faptul ca acuma a devenit un termen derizoriu luat in bataie de joc e altceva dar sensul initial al cuvantului Magie tine ceva absolut frumos , nobil si chiar spiritual . Ceva magic .

 

Totii vechii filozofi greci ii poti considera magicieni ca ei filozofau si experimentau cu toate astea . Vechile scoli ale Misterelor cu ce crezi ca se ocupau ? Si cum pot fi ei de denigrat cand inca le folosim principiile in stiinta secolelor noastre . Pitagora , Euclid , Platon , Arhimede... eeetc . Ei erau cu geometria sacra - vezi solidele platonice - cu numerologia cu filozofia , cu metafizica... ceea ce in zilele noastre pfff cu ce se mananca se tot mira unii .

 

De la arabi avem numerele , matematica si optica . Persia - Iranul de astazi :lol2: ! era un regat mega civilizat peste care a tabarat Islamul si l-a sufocat . Acolo era Sheherezada cu ale ei o mie de nopti , Ali baba cu cei 39 de hoti :rot: , Aladin cu lampa sa , Covorul zburator... Filozofi , Matematicieni , Invatati , Astronomi , Astrologi .

 

Imi vine a crede pe bune ca planeta noastra a fost invadata de rasa Ori... aia din Stargate . ;)

 

Filozofii greci anihilati si biblioteca din Alexandria data foc de catre religiosi... Da-ti seama ce era acolo in biblioteca ! Ce informatii . Peste imperiul si traditia persana a cazut patura semilunei negre a islamului si a sufocat toate cunostintele ce mai aveau ei in domeniile metafizice , matematice si astronomice . Peste hindusi ce detin inalte informatii metafizice/spirituale s-a napustit coroana britaniei si crestinismul cu japca si pretul vietii... In partea cealalta peste azteci flota spaniola si inchizitia ce la fel si-au impus cu forta doctrinele . Comunitatea navajo nord americana ce practicau spiritualitatea pura , viata , shamanismul distrusa... La polul celalalt geografic budismul ce are ca baza compasiunea si iluminarea opresat si izolat politic pe un varf de munte.

 

Acuma zii tu daca asta nu e invazie de 'profeti' Ori ! :lol2: O conspiratie religioasa politica si sociala . Tot ce tinea de metafizica si spiritualitatea pura a fost bagat sub covor in 2 timpi si 3 miscari . In societatea noastra a ramas doar ironia si ignoranta despre asa ceva .

 

 

Sursa de "specialitate" - unul dintre desenele lui Alex Grey .

Personaj ce cam are activate anumite calitati si posibilitati de vizualizare fiind initiat pe filiera shamanica...

alex-grey.jpg

Editat de Zen`

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit (in "razboiul psihotronic") despre niste experimente foarte interesante care s-au facut cu bolnavi psihic care aveau halucinatii.Cercetatorii,au inventat un fel de "aparate foto" pentru ochi -ca niste camere obscure foto,cu film fotografic,care era insa expus doar la...ochii pacientilor. :lol2:

Surpriza a fost aceea ce pe film apareau inmaginile pe care bolnavii doar le halucinau,demonstrand astfel ca ochii au capacitatea de a emite fotoni si a proiecta inmagini,nu doar a le recepta,asa cum se crezuse pana atunci.

Informatiile au fost insa tinute sub tacere,pentru ca era vorba despre cercetari in domeniul psihotronic din perioada razboiului rece.Totusi,nu au ramas nefolosite,devenind o proba ca mintea are capacitati inca necunoscute de a influenta materia.

De altfel,ochii nu sunt singura parte a corpului care emite fotoni (si chiar de a percepe lumina,tinand seama de cei cativa care reusesc sa...vada cu diferite parti ale corpului) -tot corpul o face,insa cantitatea este prea mica pentru a fi detectata (de catre om) fara mijloace de perceptie artificiale. (chiar si radiatiile infrarosii sunt parte din spectrul "invizibil" -pentru om,a luminii,asa ca nu ar trebui sa ne mire atat de mult ca emitem si in spectrul vizibil,chiar daca prea putin pentru a percepe in mod direct)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×