Sari la conținut
Forum Roportal
bahuczki peter

Puterea mintii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Se intampla sa fie o persoana care sa te enerveze in asa fel in cat ai vrea sa-l lovesti pana te-ai descarca, dar nu o faci din diverse motive.

Daca in acele momente puterea mintii iti da ocazia sa te razbuni ce ai face?

 

Intrebare pentru topic: daca puterea mintii ti-ar dat sanse nemarginite, am avea obligatie morala sa facem bine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar aceasta putere a mintii chiar exista. Mi s-a intamplat deccateva ori... de atunci mi-am dat seama cat de puternica e si am incetat sa mai doresc razbunare sau dreptate (puteti sa-i ziceti cum vreti). Nu s-au intamplat lucruri grave, dar nu am de gand sa cochetez in continuare cu aceste ganduri...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am capacitatea de a-i determina altii sa faca ceea ce-mi doresc folosindu-mi puterea mintii (nu-s vorbe goale). Nu ma mandresc cand apelez la asa ceva, desi nu mi-am folosit puterea pentru a face rau.

 

Avem obligatia morala de a face bine insa unii m-ar judeca crezand din toata fiinta lor ca am facut rau.

Deci, am facut bine sau rau?

Daca ceea ce consideri tu a face bine ii afecteaza negativ pe ceilalti, cred ca e un semn ca trebuie sa te opresti, ori perceptia ta despre bine e gresita, ori cei carora doresti sa le faci bine n-au nevoie de binele respectiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ceea ce consideri tu a face bine ii afecteaza negativ pe ceilalti, cred ca e un semn ca trebuie sa te opresti, ori perceptia ta despre bine e gresita, ori cei carora doresti sa le faci bine n-au nevoie de binele respectiv.

 

 

Just! Si cum ramane cu obligatia morala?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Obligatia morala trebuie onorata atata timp cat duce la ceva constructiv. Eu asa vad. Daca in loc sa cladeasca distruge nu-i mai vad rostul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Obligatia morala trebuie onorata atata timp cat duce la ceva constructiv. Eu asa vad. Daca in loc sa cladeasca distruge nu-i mai vad rostul.

 

Constructivul poate distruge?

Nu poti construi ceva nou(bun) avand la baza(temelie) raul.

S-ar surpa de la sine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am spus: "Obligatia morala trebuie onorata atata timp cat duce la ceva constructiv."

Pot oferi un exemplu: un parinte are obligatia morala sa fie alaturi de copilul sau atunci cand se afla in dificultate. Dar daca el, copilul, ii refuza ajutorul pentru ca vrea sa ii dovedeasca parintelui si prietenilor si lui insusi ca e capabil sa se descurce singur, parintele trebuie sa-i respecte dorinta si sa-l lase sa se descurce singur, chiar daca exista riscul sa esueze.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hei, Rosucer, te/ai dezmortit? :huggles:

Frumoasa discutie

 

Se intampla sa fie o persoana care sa te enerveze in asa fel in cat ai vrea sa-l lovesti pana te-ai descarca, dar nu o faci din diverse motive.

Daca in acele momente puterea mintii iti da ocazia sa te razbuni ce ai face?

 

Intrebare pentru topic: daca puterea mintii ti-ar dat sanse nemarginite, am avea obligatie morala sa facem bine?

Sper, desi realitate spune altceva, ca "mintile" sa nu primesca putere decat direct proportional cu capacitatea de stapanire de sine si cu intelepciunea.

Mai sper ca descatusarea puterilor mintii sa nu mai fie conditionata de apartenenta sau nu la o tagma, de devotamentul fata de o cauza impusa si de acceptarea conceptului celui (celor) care pot dezlega mintea.

Dar cum am mai zis, sperantele neimplinite te pot trimite in dezamagiri cu atat mai mari cu cat ai fost mai atasat de sperante.

 

Daca as fi in situatia descrisa? Nimeni pe lumea asta nu stie exact cum ar reactiona intr/o situatie care inca nu a avut loc, zic si eu.

Te joci cu focul.

Mare se cuvine sa fie puterea autocontrolului pt. o minte asa de puternica, un asemenea om, care nu se razbuna desi ii e la indemana (indiferent daca prin "puterile pionice" (o denumire dintr/un SF) ale mintii sau prin cele clasice si prin forta fizica) "nu mai e normal la cap" in acest firesc obisnuit, atat de nefiresc pt. naturaletea pura.

 

Daca "puterea mintii" mi/ar da sanse nemarginite, as avea obligatia trans-fiintiala sa fac ce nu mi s/a facut si sa nu fac in felul in care am primit.

Adica ma am martor pe mine in mine si nu cred ca e o alta morala care sa/mi ceara o norma mai inalta.

Editat de Numenume

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×