Sari la conținut
Forum Roportal
S.R.

Religia e invechita ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Toti avem o anumita confesiune, exceptand ateii. Am remarcat insa ca in mod real, la biserica mai merge destul de putina lume, ritualurile si obiceiurile, cei mai multi le-au uitat, sau daca le mai tin minte, nu le mai practica, iar invataturile Bibliei sunt ori interpretate partinitor, exploatate intr-un scop, ori ignorate. Oamenii nu prea isi mai fac cruci cand trec prin fata bisericii, iar ocaziile importante pentru care un om calca in biserica nu prea par sa mai aiba vreo mare piosenie in ele ci aduc mai degraba a un fel de show sobru si atent regizat, in care nu crede nimeni, dar care se face din acelasi motiv din care nu umblam goi pe strada. Religia a devenit invechita ? Mai crede cineva in ea ? O mai practica oamenii obisnuiti, in afara de batranelele si sectele hardcore ? Sau e ceva banal, spui... apartin de religia cutare, ca si cum ai spune am o bratara de culoare roz ? O mai intelege cineva ? Mai e necesara sau societatea se poate lipsi de ea ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine are nevoie de viata vesnica si vrea sa intre in rai, practica ortodoxia.

 

Restul religiilor nu stiu ce ofera yoga sa fi circar bun, budismul sa gasesti marele nimic si alte lucruri din acestea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Religia a devenit invechita ?

Ai zis perfect , a devenit invechita ! Deja merge cu energia de rezerva... mai are 5 la viata ;) .

 

A fost designata pentru atmosfera de satuc al evului mediu englez si nu pentru era tehnologiei si a spatiului cosmic . Nici n-a auzit de spatiu cosmic religia si chiar de aude ignora ca dup aia se pot ivi ne claritati intre ingeri si extraterestri - intre dumnezeu si zeu :cry: . Si n-ar vrea asta ! Ii da inainte cu sintagme gen : calarind norii cerului si pamantul centrul universului ; cum am auzit anu trecut la tv din gura nustiu carei doua oficialitati duhovnicesti care protestau impotriva cipului . Si pacat ca pareau foarte cititi , unul chiar teolog de tot aparea pe la tv in emisiuni . Jale...

 

Da copiii nu sunt prosti ! Odata cu generatia lor de 15-16 ani va trece si furtuna de nisip peste religie ... Cel putin peste cea institutionalizata si cu :huglove: lacase de cult , unde se aduna robii domnuluizeu ce vor recompense si securitate in viata de dupa :blink: .

 

Libertatea de comunicare si rapiditatea circularii informatiilor sunt calaii religiei . Am citit recent cum inchizitia a urmarit si ucis pana la ultimul pe gnosticii cathari ce imprastiau veninul cunoasterii : stars: prin anii 1200 . I-au exterminat prin maceluri sangeroase si asedii asupra castelelor si cetatilor lor din Franta si Spania evului mediu . Totul s-a terminat prost pentru barbatii si femeile imbracati in alb care propovaduiau ca , lumea materiala este condusa de un principe intunecat si ca mantuirea conduce umanitatea in lumea spirituala ! :-

 

Dar se pare ca manipulatorii din umbra au renuntat la inchizitie in timpurile noastre si deci si la religie :cry: ! Se pare ca au dat de alta metoda de control . Sa fie mass-media... sau new-ageismul ?... sau amandoua :cry:

 

 

Oricum religia e pe butuci iar ipocrizia propovaduitorilor ei , precum si a membrilor credinciosi nu poate trece neobservata de inteligenta copiilor din zilele noastre . Calculatorul , internetul , jocurile... toate le dezvolta mentalul si intelectul pana pot vedea ca prin sticla hibele imense ale religiei . Neconcordantele si contrazicerile flagrante , precum si stufarisul vorbelor de lemn stilizate in metafore nemuritoare . Nu mai merge ! Va cadea e sigur . Cel putin in forma care o stim... cu biserici si popi si dogme si doctrine . Poate doar principiile morale sa ramana in picioare si preluate de urmatoarele generatii , scheletul cu siguranta nu...

 

Religia va deveni doar un fel de secta a viitorului ! O secta renegata si izolata - si asta chiar ar putea scoate ce-i mai rau din credinciosi... si chiar duce la o autodistrugere violenta . Nu prea ii vad eu pe crestini facand pe Ghandi cand sunt prinsi la colt . 8) Hmmm , cam sumbru... poate doar nu imi bate mie soarele in geam 8) .

Editat de Zen`

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista Biserica Ortodoxa in rai infiintata de IIsus. IIsus a infiintat Biserica Ortodoxa si in Pamant si in rai.

 

Religia are viitor in eternitate, ateismul nu, ce e acum e un puseu al ateismului o moda a bolovanului care prin puterile proprii a devenit, apropo a evolutionat in banana dar moda asta va trece ca orice moda.

 

Cine nu e analfabet religios o practica, si aici ma refer la crestinismul ortodox caci stie ca are nevoie de viata vesnica si intrare in rai. Analfabetismul religios vad ca a devenit o moda, care trece ca orice moda.

 

In momentul in care se va face educatia religiosa si va disparea analfabetisul religios vor disparea sectele, religiile Vechii Legi si altele care tin oamenii fara sa le dea viata vesnica si LIBER LA intrare in rai dar pana atunci mai e.

 

Ateismul , islamul, hinduismul, magia, rei ki si alte pseudo religii se tem foarte mult de educatia religioasa adevarata caci ele subzista in medii de subcultura religioasa. Daca tu esti crestin ortodox si stii ca viata vesnica o gasesti in ortodoxie si ar veni o secta ce ti-ar zice vin-o cu mine dar renunta la viata vesnica ce ti se da in ortodoxie ai zice, Valea. Daca nu esti cultivat religios dai cu zarul. De aia e importanta si meditatia la preotul ortodox nu numai la matematica .

Editat de Dimineata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

MEditatiile la matematica sunt foarte importante si pot asigura bunastarea materiala pentru zeci de ani, maximum 1000 caci cea mai lunga viata e de 1000 de ani. Includ aici pe cei dinainte de Potop care traiau 900 de ani.

 

Daca insa il dai pe copil la meditatii la religie el va sti cum sa ia viata vesnica, cum sa intre in rai si nu va fugi la secte renuntand la viata vesnica in caz ca nu a fost ortodox pana atunci . Mai mult isi va putea aranja un castel in rai nu pentru 5 ani, nu pentru 10 ani, 1000 de ani ci pentru eternitate. Ti-ar place sa-l vezi pentru eternitate la cort, sa-i treci pragul cortului in lumea ailalta sau sa-l vezi in castel?

 

Nu extremisme. Sa fie educatie atat de matematica cat si religioasa.

Editat de Dimineata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista Biserica Ortodoxa in rai infiintata de IIsus. IIsus a infiintat Biserica Ortodoxa si in Pamant si in rai.

 

....................

 

Ai dracului ortodocsi astia , pina si in Rai au biserica.......Cit se da acolo unui popa pentru un pomelnic sau pentru un parastas? :jester:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce, vrei sa te treci pe lista? :bye:

 

Eu sunt ateu , nu cred in prostiile acestea. Ii las pe credinciosi sa se treaca pe lista :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu sunt ateu , nu cred in prostiile acestea. Ii las pe credinciosi sa se treaca pe lista :roll:

Pai nici noi nu ne grabim

In plus , suntem politicosi..................

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine are nevoie de viata vesnica si vrea sa intre in rai, practica ortodoxia.

 

Cine are nevoie de moarte vesnica si, in special, rapida, bate matanii cu capu' de pereti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×