Sari la conținut
Forum Roportal
DAVIDDRAGOS

Nebunia si dragostea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Credeti ca dragostea poate fi nebunie ?

de ce toti cei care iubesc cu adevarat sfirsesc nebuni sau cu inima rupta de dragostea care le arde sufletul?

de ce tot ce este frumos dureaza numai citeva zile iar dupa aceea trebuie sa traiasca tot restul vietii cu amintiri frumoase dar dureroase si cu inima frinta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credeti ca dragostea poate fi nebunie ?

 

Nu. Cred in schimb ca tot restul e o nebunie :flowers: .

 

de ce toti cei care iubesc cu adevarat sfirsesc nebuni sau cu inima rupta de dragostea care le arde sufletul?

 

Pentru ca e cel mai puternic sentiment cu putinta, si in vreme ce noi credem ca ratiunea si lumea din jur ne indeamna la bine spunand sa renuntam la el, este exact pe dos. Ne agatam de lucruri fara sens, materiale, trecatoare, pentru a nu mai simti lipsa acestui sentiment sau a il estompa. Numai ca e fara rost, si oricum, mai bine sa traiesti intens decat sa fii o acritura care se fereste si de umbra proprie. Cine nu risca, de teama de a fi ranit, isi rateaza toate sansele.

 

de ce tot ce este frumos dureaza numai citeva zile iar dupa aceea trebuie sa traiasca tot restul vietii cu amintiri frumoase dar dureroase si cu inima frinta?

 

Dureaza putin uneori pentru ca oamenii se inchid in ei, intervine mandria, orgoliul. Le e greu sa isi ceara scuze unul altuia pentru cuvintele grele, vor sa creada ca numai ei sunt victimele si refuza sa dea drumul trecutului, pastreaza amintiri dureroase pentru a le arunca in ochii celuilalt, nu pot sa renunte la ele si sa priveasca inainte, sa ierte si sa se lase iertati. Cer prea multe unul de la altul, in loc sa dea, pentru ca lumea din jur asa ii indeamna, sa isi cladeasca siesi un altar, ca li se cuvine totul. Sunt niste vremuri in care omul se idolatrizeaza pe sine, e indemnat din toate partile sa fie egoist, ingamfat, sa nu ierte, sa se razbune, sa nu dea a doua sansa, sa fie "puternic". Ca si cand asta ar insemna sa fii cu adevarat puternic. Sa faci rau e usor, sa ai pretentii si sa fii ranchiunos e foarte usor.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu. Cred in schimb ca tot restul e o nebunie :flowers: .

 

 

 

Pentru ca e cel mai puternic sentiment cu putinta, si in vreme ce noi credem ca ratiunea si lumea din jur ne indeamna la bine spunand sa renuntam la el, este exact pe dos. Ne agatam de lucruri fara sens, materiale, trecatoare, pentru a nu mai simti lipsa acestui sentiment sau a il estompa. Numai ca e fara rost, si oricum, mai bine sa traiesti intens decat sa fii o acritura care se fereste si de umbra proprie. Cine nu risca, de teama de a fi ranit, isi rateaza toate sansele.

 

 

 

Dureaza putin uneori pentru ca oamenii se inchid in ei, intervine mandria, orgoliul. Le e greu sa isi ceara scuze unul altuia pentru cuvintele grele, vor sa creada ca numai ei sunt victimele si refuza sa dea drumul trecutului, pastreaza amintiri dureroase pentru a le arunca in ochii celuilalt, nu pot sa renunte la ele si sa priveasca inainte, sa ierte si sa se lase iertati. Cer prea multe unul de la altul, in loc sa dea, pentru ca lumea din jur asa ii indeamna, sa isi cladeasca siesi un altar, ca li se cuvine totul. Sunt niste vremuri in care omul se idolatrizeaza pe sine, e indemnat din toate partile sa fie egoist, ingamfat, sa nu ierte, sa se razbune, sa nu dea a doua sansa, sa fie "puternic". Ca si cand asta ar insemna sa fii cu adevarat puternic. Sa faci rau e usor, sa ai pretentii si sa fii ranchiunos e foarte usor.

dar daca tu dai totul si primesti in schimb chiar si dupa a doua sansa tot durere ce crezi ca iti mai ramine de facut?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si emoticonul cu nenea care vomita, pentru ce?

Ce am zis de atat de scarbos si ilogic?

Plus ca iar mi-a disparut o postare, in mod inexplicabil. Dar nu-i nimic. M-am obisnuit cu anumite persoane de pe aici, si ele cu mine, asa-i ? :yahoo:

 

Te intreb de ce iti pui aceste intrebari, daca dintr-un motiv sincer sau anapoda, pentru un concurs.

Mie imi pare ca ti le pui superficial, la nivel de cliseu, de ce va prinde mai bine, si fara a avea un interes profund. But that's just me :flowers:

Stergeti-l si pe asta daca si asta e off topic, lol. Nu ma doare capul . :crazy:

 

dar daca tu dai totul si primesti in schimb chiar si dupa a doua sansa tot durere ce crezi ca iti mai ramine de facut?

 

Iti tragi un sut in cur si te ridici. De fapt nu e nevoie. Cand ai constiinta curata, te ridica Dumnezeu.

Aminteste-ti ca lucrurile trebuie echilibrate si dupa o perioada foarte proasta urmeaza una foarte buuna, numai sa ai credinta si speranta in sensul asta.

La mine merge, de fiecare data. ;)

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credeti ca dragostea poate fi nebunie ?

de ce toti cei care iubesc cu adevarat sfirsesc nebuni sau cu inima rupta de dragostea care le arde sufletul?

de ce tot ce este frumos dureaza numai citeva zile iar dupa aceea trebuie sa traiasca tot restul vietii cu amintiri frumoase dar dureroase si cu inima frinta?

 

Aoleu ... Eu nu am sfarsit nebuna si nici cu inima franta . Si din iubirile mele intense mereu a iesit ceva frumos :yes:

 

Iubirea te face sa evoluezi

 

Chiar ma gandeam acum la ce nu a mers in trecut si acum inteleg asa de bine . Ma vad ca un spectator la derularea vietii mele ... Si in locul lor as fi procedat la fel :flowers:

 

Iubirea e si pasiune dar si intelepciune

Editat de Rhini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aoleu ... Eu nu am sfarsit nebuna si nici cu inima franta . Si din iubirile mele intense mereu a iesit ceva frumos :jester:

 

Iubirea te face sa evoluezi

 

Chiar ma gandeam acum la ce nu a mers in trecut si acum inteleg asa de bine . Ma vad ca un spectator la derularea vietii mele ... Si in locul lor as fi procedat la fel :spiteful:

 

Iubirea e si pasiune dar si intelepciune

si unde este intelepciunea in momentul in care dai totul chiar si sufletul si te alegi doar cu citeva zile 10 mai exact de fericire iar dupa aceea iti ramine doar durerea si amintirile

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credeti ca dragostea poate fi nebunie ?

 

Doar un nebun poate crede ca prostia si inteligenta este acelas lucru.

 

Bouddha si Iisus ne dau exemplu de dragoste prin cunoastere absoluta pentru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×