Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Problemele ascunse ale Madalinei Manole

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Madalina Manole a plecat dintre noi. Ce a determinat-o sa faca asta? I-a zis Mariei Dragomiroiu ca vrea sa moara tanara si frumoasa, ca sa ramana asa in amintirea fanilor ei. Se temea de imbatranire, de uratire, mai mult decat de moarte. Sau, stia ca oricum va muri, dar nu voia sa o faca oricum. Se simtea ea datoare fanilor? Nu, mai mult siesi.

 

Prin ajutorul unui consilier ar fi depasit aceasta anxietate, si ar fi integrat trecerea la urmatoarea etapa a vietii. Ar fi constientizat si integrat si aspectele pozitive, si cele negative ale varstei a treia. Se poate imbatrani frumos, sunt operatii estetice, sunt tratamente cosmetice, este fitness, sunt moduri de intretinere… atatea vedete o fac, ba chiar unele pozeaza in reviste de moda sau sexy dupa 50 de ani! Nu teama de imbatranire a fost problema, ci neinfruntarea ei. In fata ei, Madalina s-a dovedit prea slaba. Si aici pot avea importanta parintii care nu reusit in copilaria timpurie sa o faca sa infrunte marile angoase ale vietii. Melanie Klein spune ca daca un copil mic nu e ajutat sa isi invinga fricile atunci va suferi toata viata de o fragilitate ascunsa.

 

Madalina mai avea si o neacceptare a propriului corp. Se simtea urata, un rebut, nu se accepta fizic. Cu toate ca era frumoasa pentru varsta ei, imaginea sa despre sine nu coincidea cu felul in care o percepeau ceilalti. E posibil sa vorbim aici despre Body Dismorphic Disorder? Sau e doar o problema de imagine corporala a maturitatii tarzii? Nu stim ce imagine despre sine a avut in adolescenta si tinerete. Un BDD ascuns poate fi bine tolerat cat esti inca evident in culmea tineretii si frumusetii, intretinut de asigurarile celorlalti, apoi sa recidiveze neasteptat in fata semnelor primei oboseli a trupului.

 

Cu o terapie serioasa, problemele Madalinei ar fi fost ameliorate in cateva luni. De ce nu a facut ea asta? Cred ca nu a constientizat importanta acestui mijloc de optimizare personala. Pana cand problemele au crescut si au luat-o cu ele.

 

http://psihologus.wordpress.com/

Editat de Kosmotro
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai este un topic de genu asta

 

Acest topic e dintr-o perspectiva psihologica... Ma intereseaza pareri analitice. La celalalt topic sunt barfe, oftaturi, opinii fara valoare psiho. Mersi oricum de semn.

Editat de Kosmotro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce anume te-ar interesa pe tine?

Tu ai fost acolo in viata Madalinei sau incerci sa ii creezi profilul psihologic din franturi din viata ei date de media?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se temea de imbatranire, de uratire, mai mult decat de moarte. Sau, stia ca oricum va muri, dar nu voia sa o faca oricum. Se simtea ea datoare fanilor? Nu, mai mult siesi.

Oare nu ne temem toti de asta...Inconstient sau nu...........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As dori sa spun cateva lucruri din perspectiva psiho.

 

1. Madalina si-a trasat granita fiintei sale la piele, "eu sunt trupul meu" (Ken Wilber - Fara grantie).

2. Traia in simbioza cu propria ei imagine de scena. Cand imaginea reala s-a indepartat de imagina scenica (la care ea aspira permanent si dorea sa o conserve), si-a anulat propria fiinta.

3. Textele melodiilor ei este posibil sa le fi folosit ca unealta a autosugstiei spre o nefericire permanenta si progresiva.

Editat de Oneiros

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred sa cante cineva altceva decat ce e in sufletul lui/ei. Ea se autosegestiona ca e fericita. Nu asa spunea peste tot, tuturor?

 

"Fata draga, nu fi trista (nu plange) ca este pacat"

 

se contrazice cu urmatorul vers

 

"Fara lacrimi nu exista (deci plangi fata draga) dor adevarat"

 

alte versuri, "plec, te las...cu bine" sau ultima melodie "Suflet gol", melodiile ei nu sunt vesele ci melancolice si nostalgice

Editat de Oneiros

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3. Textele melodiilor ei este posibil sa le fi folosit ca unealta a autosugstiei spre o nefericire permanenta si progresiva.

Nu cred sa cante cineva altceva decat ce e in sufletul lui/ei. Ea se autosegestiona ca e fericita. Nu asa spunea peste tot, tuturor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hei.

Eu cred ca tu sari la concluzii cand ai prea putine 'dovezi' concrete.

 

Poate ca a fost presata psihic odata , nu s-a vindecat complet..si a recidivat.

Sau poate nu.

 

Sau poate ca a inceput sa se simta prizionera in propriul ei corp, din cauza bolii.

Sau poate nu.

 

E gresit, dpdv stiintifico-real, sa construiesti concluzii pe baze deloc solide.

 

cat despre melodii...versurile si le-a compus ea pe toate?

ca eu nu stiu nici sa da, nici sa nu.

tu te-ai documentat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acest topic e dintr-o perspectiva psihologica... Ma intereseaza pareri analitice. La celalalt topic sunt barfe, oftaturi, opinii fara valoare psiho. Mersi oricum de semn.

 

Avea un script rigid, prea rigid ca sa ingaduie imbatranirea, lipsa dragostei asa cum o traim cand suntem tineri. Chiar daca a fost melancolica, nu a fost un om slab. A realizat mult in viata. A fructificat talantii. Din pacate a ales sa se lipseasca de experienta de mama si eventual bunica. Cumva, as putea spune ca a trait in principal pentru imaginea ei scenica mai mult decat pentru sot, copil, familie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×