Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>">
name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350">

 

La inceput a fost... Creationismul.

Apoi Evolutionismul.

Ce urmeaza?

Astept parerile voastre.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La inceput a fost... Creationismul.

Apoi Evolutionismul.

Ce urmeaza?

Astept parerile voastre.

Evolutionism-Creationistic :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La inceput a fost... Creationismul.

Apoi Evolutionismul.

Ce urmeaza?

Astept parerile voastre.

cred ca ar trebui sa vina - logic - desprinderea ... sau orice care sa ne largeasca orizontul, dincolo de limitele actuale...

Editat de Cristinick
scos clip

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acest fenomen poarta numele de mimetism in biologie daca nu ma insel, si nu este altceva decat o metoda de aparare. Mulţi fluturi şi molii au cercuri mari şi colorate pe aripi, care seamănă cu nişte ochi. Acestea pot să sperie animale mici care vor să

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La inceput a fost... Creationismul.

Apoi Evolutionismul.

Ce urmeaza?

Astept parerile voastre.

 

Iluminismul? :)

 

Apropo de titlul topicului (fluturi ...), cineva spunea odata despre o alta persoana ca e ca o un fluture dintr-o specie rara si ii e teama sa clipeasca ca nu cumva sa dispara (cam asa ceva) :) ... In contextul "Iluminismului" (fara gluma am propus termenul), poate e urmatoarea etapa majora in istoria omenirii ... insa nu stim inca exact daca s-a creat o noua veriga sau ramane la stadiul de ipoteza, asa ca inca nu clipim ...

Editat de *Norns*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iluminismul? :)

 

Apropo de titlul topicului (fluturi ...), cineva spunea odata despre o alta persoana ca e ca o un fluture dintr-o specie rara si ii e teama sa clipeasca ca nu cumva sa dispara (cam asa ceva) :) ... In contextul "Iluminismului" (fara gluma am propus termenul), poate e urmatoarea etapa majora in istoria omenirii ... insa nu stim inca exact daca s-a creat o noua veriga sau ramane la stadiul de ipoteza, asa ca inca nu clipim ...

Iluminismul nu cred nu poate fi deoarece media de inteligenta e inca jos si sunt prea multe diviziuni. In schimb ceva gen Cabalismul ar putea fi, sau orice altceva care sa uneasca Stiinta cu Religia. Cred ca urmatorul pas va fi un fel de spiritualitate stiintifica cu tenta psihologica. Evolutionism creationistic :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iluminismul nu cred nu poate fi deoarece media de inteligenta e inca jos si sunt prea multe diviziuni. In schimb ceva gen Cabalismul ar putea fi, sau orice altceva care sa uneasca Stiinta cu Religia. Cred ca urmatorul pas va fi un fel de spiritualitate stiintifica cu tenta psihologica. Evolutionism creationistic :)

 

Hmm ... n-ai somn? :)

E posibil sa ai dreptate de fapt chiar asa pare sa urmeze (vorbim de marile mase, da?), exceptand o cadere radicala a societatii actuale (sub toate formele ei de organizare), care ar "constrange" la o evolutie mult mai rapida...

Editat de *Norns*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hmm ... n-ai somn? :)

E posibil sa ai dreptate de fapt chiar asa pare sa urmeze (vorbim de marile mase, da?), exceptand o cadere radicala a societatii actuale (sub toate formele ei de organizare), care ar "constrange" la o evolutie mult mai rapida...

Da exact, asa se pare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acest fenomen poarta numele de mimetism in biologie daca nu ma insel, si nu este altceva decat o metoda de aparare. Mulţi fluturi şi molii au cercuri mari şi colorate pe aripi, care seamănă cu nişte ochi. Acestea pot să sperie animale mici care vor să

post-183336-1279129898_thumb.jpg

post-183336-1279130498_thumb.jpg

post-183336-1279131663_thumb.jpg

Editat de octav.c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu faptul ca fluturii care nu semanau cu un cap de reptila au fost mancati ma intriga - ramanand astfel cei cu desene din ce in ce mai apropiate de realitate - ci faptul ca firisoarele de 'polen' colorat de pe aripi se tot schimba aleator...

De ce?

 

Si daca asa fac ele, se schimba aleator, inseamna ca dupa cateva generatii, vor 'strica' acest desen, si astfel fluturii respectivi ar disparea.

Dar nu se va intampla asa, nu?

 

Si atunci?...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×