Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Jean Constantin

 

Iata cu o parere de rau si o durere in sufletul "cinematografiei " pe 26 mai 2010 la ora 17 :15 , un mare maestru ne paraseste , Jean Constantin acel mic " tigan " , care a stiut sa ne faca sa vedem prin toate prliculele in care a fost prezent un actor complet . Astazi toti spunem Dumnezeu sa-l apere acolo unde se duce , cu toate astea va ramane si va fi "Ismail " (Toate panzele sus ) - personajul dedicat in general comediei . Alaturi de alti mari maestri a facut pentru noi un mod diferit de a viziona un film sau un scurt metraj , decat cel obisnuit . A stiut sa combine si sa alterneze in roluri cum altfel alt actor nu reusea , putea sa-ti umple ochii de lacrimi de ras doar din simple 2 vorbe . Totusi la o varsta destul de inaintata ( 81 ani ) cand a trecut in nefiinta , a tinut sus stafeta cinematografiei romanesti . O valoare cinematografica cum altul nu va mai fi - Jean Constantin

 

Dumnezeu sa-l ierte

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da.

 

 

Nu vreau sa generalizez, dar cred ca nu gresesc cand spun ca toate topicele dedicate cate unui artist, au fost deschise la momentul mortii. Cat sunt in viata.. nimeni nu le vede sclipirea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce misto

adica e mare artist, e maestru, dar mai presus de toate sa nu uitam ca de fapt a fost doar un mic tigan

asta e singura caracterizare dedusa si indusa de cultura Click- Libertatea pe care o putem emite despre un personaj de talia (de exemplu) lui Jean Constantin.

Ne doare in cinematografie de lumea asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da.

 

 

Nu vreau sa generalizez, dar cred ca nu gresesc cand spun ca toate topicele dedicate cate unui artist, au fost deschise la momentul mortii. Cat sunt in viata.. nimeni nu le vede sclipirea.

Numai Iliescu nu moare. Garantez, nimeni n-o sa-i vada sclipirea nici dupa...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa-l ierte cine e responsabil sa-l ierte si numai daca e cazul :huggles:

 

 

 

Numai Iliescu nu moare. Garantez, nimeni n-o sa-i vada sclipirea nici dupa...

 

bine spus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Numai Iliescu nu moare.

 

:tease: si mai are cativa colegi de generatie pe acolo care inca pacalesc moartea, dar nu foarte mul timp de acum incolo!!! Am auzit de acest actor insa n-am vazut filmele in care a jucat, nu era pe gustul meu comedia tip BD si nici versiunea mai noua Vacanta Mare!!! stiu este cu alti actori etc., ... :huggles:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce misto

adica e mare artist, e maestru, dar mai presus de toate sa nu uitam ca de fapt a fost doar un mic tigan

asta e singura caracterizare dedusa si indusa de cultura Click- Libertatea pe care o putem emite despre un personaj de talia (de exemplu) lui Jean Constantin.

Ne doare in cinematografie de lumea asta.

 

mareexecutor - mi-am permis sa spun "micul tigan " , datorita faptului ca eram o data in Bucuresti , ceva ani in urma si chiar m-am nimerit langa el , pe strada ( nu ma intreba ca nu stiu ) era cu 2 tineri si le explica ceva si la un moment data a spus : " Eu nu pot sa ma pun in costumul ala ca-s un mic tigan " , banuiesc ca vorbeau de scenarii - costume ....etc , asociat cu ISMAIL , tiganul bucatar " Asta ciorba buna estem , cu mult leustean estem !

In alta ordine de idee ma doare foarte mult ca vad ca valorile cinematografiei se duc , unul cate unul . E adevarat ca sunt multi actori tineri buni , insa....NU LA FEL DE BUNI . Spun lucrul asta ca asta e valul vremurilor , Jan cu filmele lui la vremea lui ....astia noi - vremurile de azi . Dar asta e , cum vrea bunul Dumnezeu . Astfel de maestri ...nu vor mai fi . Macar uitate si tu pe IMDB sa vezi la sectiunea filmelor istorice locul 3 e inca ocupat de "Mihai Viteazul 1970 :huggles: Asta numesc eu valori .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate totusi n-a fost o valoare cinematografica de inegalat, insa in acele vremuri in ROmania nu prea se vedea multe si in comparatie la fel NU era NIMIC!!! Comunistii in other hand au talentul sa bage in capul LUMII cuvinte ca cel mai mare,

si altele sa-l ridice la nivel de STAR chiar peste Chaplin. De aici legendele urbane, in realitate ... au facut ce au stiut mai bine actorii romani, dar in interesul PCR-ului, altfel n-ar fi existat :huggles:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×